banner6

'GAÜ'nün satılık bir şeyi yok'

banner37

GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, kendileriyle uğraşan bir yapının olduğuna dikkat çekerek, “Bu üniversitenin ne herhangi bir kurumu satılır, ne de herhangi bir kurumu el değiştirir” dedi

'GAÜ'nün satılık bir şeyi yok'
banner151

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, “Benim ancak canımı alırlar. Bu üniversitenin ne herhangi bir kurumu satılır, ne de herhangi bir kurumu el değiştirir. GAÜ'nün satılık bir şeyi yok” diye konuştu.

Akpınar’ın “GAÜ ve 50. Yıl Vizyonu” ile ilgili tüm akademik ve idari kadronun katılımıyla gerçekleştirdiği, kendi ifadesiyle “Büyük Ailenin Buluşması” olarak değerlendirdiği toplantının yankıları sürüyor.

GAÜ Spectrum Uluslararası Kongre Merkezi’nde, GAÜ ailesinin olağanüstü katılımının gözlemlendiği toplantıda,  2017-2018 Akademik yılı için benimsenen “İnovasyon” temasını bağlayan tüm payda ve paydaşlara değinen Akpınar, kurumsal inovatif düşüncenin ne olması gerektiğini, uluslarararası kriterlere atıflarda bulunarak değerlendirdi.

“GAÜ, adanın ilk ve tek yüksek öğretim kurumu temsilcisi

GAÜ’nün 2035 yılındaki, 50’inci kuruluş yılına doğru sürdürdüğü ‘bir dünya üniversitesi’ misyonunun son evresinin kendilerine, 2015 yılında uluslararası ittifak ile hayata geçirilen ve 193 ülkenin altına imza attığı yaklaşık 12.000 kurum ile birlikte hareket eden “BM Global Compact”a üyelik teklifini de getirdiğini belirten Akpınar, “Birleşmiş Milletler Örgütü bünyesinde hareket eden bu oluşum içerisinde GAÜ, artık adamızın ilk ve tek yüksek öğretim kurumu temsilcisidir” dedi.

Akpınar, küresel prensiplerin bir döngü yılı olarak lanse edildiği 2030'a yönelik, BM'nin paydaş 10 prensibi çerçevesinde ülkeler ve liderlerinin bir araya getirildiği uluslararası toplantıya, GAÜ adına katılarak KKTC’yi

temsil ettiklerini vurguladı.

Serhat Akpınar, “Bu toplantının sonunda ortaya çıkan ve gelecek kuşakları etkileyecek belgede bizim de imzamız yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin sadece 5 aktif üniversitesi de bu yapının bir parçası olarak bulunmaktadır. Başta çocuk ve kadın olmak üzere insan hakları, rüşveti, fakirliği ortadan kaldırmanın başlıca ortak amaçlar olduğu prensipler dizesini yürütmek ve yardımcı olmak, artık daha belirgin misyonumuzdur” şeklinde konuştu.

Konuşmasının son bölümünde, bir üniversitenin yönetim tasarrufunu elinde bulunduran yapı ile yıllardır yaşanan “hukuksuz” süreçte, adada özel yüksek öğretimin öncüsü GAÜ’nün maruz kaldığı yıpratılma politika ve eylemlerine de değinen Akpınar, bu süreç içerisinde idari ve akademik yapının olgunluk içerisinde olduğunu vurguladı.

“Bizim ile uğraşan bir yapı var”

Akpınar, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bizim ile uğraşan bir yapı var. Sessiz kaldığımız sürece de bu yapı ve onlara destek olan kurum ve kuruluşlar, GAÜ'yü hedef almaktadır. 30 Ekim’de Türkiye'de, hükümetimiz hukuksal kararları bir şekilde, Türkiye Cumhuriyeti makamlarına sunmak zorundadır. Üniversite olarak; her bireyimizi bu kararların TC'ye ulaştırılması noktasında cesaretlendirmemiz gerekiyor. Esasen, bizi zorlayan konu üzerine odaklanmamız gerekiyor. Kendi ismimizden menfaatler elde etmeye çalışan ve o menfaatleri koruyan bir takım kuruluşların nezdinde, bizim karşımızda, bizim adımızı kullanan ‘bir üniversite’ yaratılmaya çalışıyor. Ben buna izin veremeyeceğime göre, sizlerin de izin vermemeniz, sizlerin de bu sürece dahil olmanız gerekiyor. Üniversite olarak bir yere kadar, bizi zorlayabiliyorlar. Bana karşı davalar açsalar da bir yere varamayacaklarını görüyorlar. Şahsımı, özel hayatımı hedef alıyorlar. Yetmiyor, üniversitemizin üst düzey yönetimini hedef alıyorlar, şantaj yapıyorlar, tehdit ediyorlar. İnsanları korkutmak, sindirmek, hedef değiştirmek, manipule etmek... İşte bütün olup biteni, sizlerin bilmesi gerekiyor. Bu benim tek başıma savaşım değil. Benim ancak canımı alırlar.  Bu üniversitenin ne herhangi bir kurumu satılır, ne de herhangi bir kurumu el değiştirir. GAÜ'nün satılık bir şeyi yok.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 09:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110