Gerçeği yansıtmayan haksız suçlamalar yapılıyor

banner37

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, uyuşturucu suçundan yakalanan ve tutuksuz yargılanan ana okul öğretmeni hakkında basında çıkan haberlerle ilgili KIBRIS’a açıklama yaptı:

Gerçeği yansıtmayan haksız suçlamalar yapılıyor
banner8

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, uyuşturucu suçundan yakalanan ve çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmasına karar verilen ana okul öğretmeni hakkında basında çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı.

KIBRIS’a konuşan Bakan Berova, uyuşturucu “alma” “verme”, “tasarruf” ve “ithal” suçlarından yargılanacak olan ana okul öğretmenine “Bakanlar Kurulu’nun kıyak yaparak yüksek lisans yapma hakkı yarattığı” ve “torpilli olduğu için hakkında disiplin soruşturması açılmayacağı” yönündeki iddiaları yalanladı. Berova bu konuda bakanlığına, Bakanlar Kurulu’na ve söz konusu kişiye yönelik haksız suçlamalar yapıldığını söyledi.

Söz konusu öğretmenin konusunun yargıda olduğunu ve yasaya göre mahkemesi süren birisi için disiplin soruşturması yapılamayacağını belirten Berova, söz konusu kişinin mahkemece suçu tespit edildikten sonra disiplin soruşturmasının işleme konulacağını ifade etti.

Disiplin soruşturmasını bakanlığının değil, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yürütülebileceğini belirten Berova, KTÖS’ün söz konusu kişi ve bakanlıkla ilgili açıklamalarında halkı yanılttığını söyledi.

Söz konusu kişinin ödeneksiz izne çıkarılmasının, ona ödül yaratmak amacıyla değil, bu kişinin okulundaki eğitimi sürdürebilmek için olduğunu belirten Bakan Berova, ödeneksiz izne çıkarılmamış olsa, açığa alınacağını, yarı maaşını çekeceğini ve kadroyu işgal edeceğini, bu nedenle yerine birisinin atanamayacağını kaydetti.

Sırf bu öğretmenin okulunda çocuklar mağdur olmasın diye bu kişinin ve ailesinin ikna edildiğini ve ödeneksiz izne çıkarıldığını söyledi.

Bu kişinin, söz konusu olaydan önce de yüksek lisans yaptığını, söz konusu Bakanlar Kurulu kararının, torpil değil, okulda eğitimin devam etmesi için bir iyi niyet çalışması olduğunu vurguladı.

Berova, böyle bir kararı ancak Bakanlar Kurulu’nun alabileceğini, o nedenle konunun kurula geldiğini kaydetti.

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun bu kişiyi açığa alması ve yarı maaşını ödemeye devam etmesi durumunda, yerine başka atama yapılamayacağını ve eğitimin aksayacağını belirten Berova, “KTÖS yetkilileri de bu gerçeği biliyor ama sırf Eğitim Bakanlığı’nı kötülemek için olayı çarpıtıyorlar” dedi.

banner134

Bu kişinin ödeneksiz izne çıkarılarak, sistemin dışında ödeneksiz devam edeceğini ve yargılanacağını belirten Berova, yargılandıktan sonra ortaya çıkacak duruma göre gerekirse disiplin soruşturmasının da açılacağını ve gerekenin yapılacağını söyledi.

Berova, konusu henüz mahkemede bulunan ve haklılığı veya haksızlığı yargı tarafından belirtilmeyen bu kişi için basının yargısız infazda bulunduğunu da söyledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75