Gezici sınıf sistemi LTL'yi böldü

banner37

Lefkoşa Türk Lisesi’nde, idare, öğretmenler ve öğrenciler arasında gezici sınıf sistemi uygulaması konusunda çıkan tartışmalar, bazı öğrencilerin derslere girmeyip okuldan kaçmalarıyla sonuçlandı

Gezici sınıf sistemi LTL'yi böldü
banner8

Ahmet Karagözlü

Avrupa Birliği tarafından bağışlanan akıllı tahtalarla birlikte yaklaşık 10 yıldır uygulanmakta olan gezici sınıf sistemiyle ilgili dün Lefkoşa Türk Lisesi’nde (LTL) tartışmalar yaşandı. Geçtiğimiz dönem sıkıntı ve eksikliklerin giderilmesi için sabit sınıf sistemine dönülen okulda, ikinci dönemin başlamasıyla gezici sınıf sitemi uygulamasına geçilmesi karmaşaya neden oldu.

Öğrencilerin aynı sınıfta eğitim görmeleri yerine branş dersleri için hazırlanan sınıflarda eğitim almalarını öngören gezici sınıf sitemini destekleyen öğrenci ve öğretmenler ile sisteme karşı çıkan öğrenci ve öğretmenler arasında tartışma yaşandı.

Gezici sınıf sistemini istemeyen öğrenciler, sistemin kaldırılmamasını protesto ederek tepkilerini okuldan kaçarak gösterdi. Sistemin kaldırılması tarafında olan LTL Müdürü Mustafa Şevketoğlu’nun protestocu öğrencilere okuldan kaçabileceklerini, yoklamada eksik yazılmayacaklarını söylediği iddia edildi.

Okuldan kaçan öğrencilerle ilgili okul yönetimi önlem aldığını söylese de, okul saatinde kapıların açık olması önlemin ne boyutta olduğunun tartışılmasına yol açtı.

“Müdür öğrencilere derse girmemeleri çağrısında bulundu”

Okulda görevli bazı öğretmenler KIBRIS’a konuşarak, okul müdürünün öğrencilere derse girmemeleri için çağrıda bulunduğunu ve derse girmeyecek olanların yoklamada eksik yazılmayacağının söylendiğini iddia etti.

Öğrenciler ise “Bize eksik yazılmayacağımızı söylediler. Okula giriş kapısı açık oradan kaçtık” dedi.

Gezici sınıf sistemini savunan öğretmenler ise her branşın kendine ait sınıfı olduğunu ve branş sınıflarında öğrencilerin yararlanacağı kitaplarla birlikte birçok materyal olduğunu, bu sistemin kalkması durumunda her sınıfa bu materyallerin ayrı ayrı götürülemeyeceğini savundu.

Ayrıca “Nasıl ki fizik, kimya, biyoloji gibi branşların laboratuarları var, her branşın da bir sınıfı olmalı” diyen öğretmenler, okul öğrencilerinin ders yapılan sınıflara gitmesinde zaman kaybı yaşandığı iddiasın, “Öğrenciler bir dersten diğer derse giderken sınıf ortamından uzaklaşıp hava alıyor ve derse konsantrasyonları daha verimli oluyor” şeklinde yanıtladı.

banner134
Şevketoğlu: Her ders 10 dakika kayıp zaman yaşanıyor

LTL Müdürü Şevketoğlu, gezici sınıf uygulamasının Avrupa Birliği tarafından okula akıllı tahta alımıyla başladığını belirterek bu sistemin ilk olarak 8 sınıfa uygulanmakla birlikte her öğrencinin yararlanması adına yapıldığını ifade etti.

Şevketoğlu, gezici sınıf uygulamasından dolayı öğrencilerin her dersi farklı sınıflarda yaptıklarını dile getirerek, öğrencilerin ders yapacakları sınıfa gitmesinin yaklaşık beş dakika ve derse giren öğretmenin de yoklama almasının yine beş dakika sürdüğünü vurguladı.

Bu sebeplerle her derste yaklaşık 10 dakikalık kayıp zaman olduğuna dikkat çeken Şevketoğlu, havaların soğuk olması ve öğrencilerin soğuktan etkilenmemesi adına gezici sistemini, geçtiğimiz dönem ara sınavlardan sonra öğretmenlerle istişare içerisinde olarak ikinci dönem başlayana kadar kaldırdıklarını belirtti.

“Senede 30 gün kayıp”

Şevketoğlu, mevcut gezici sistemle ilgili okula uzmanların geldiğini söyleyerek uzmanların bu sistemle senede yaklaşık 30 günlük kayıp yaşandığını söylediklerini ifade etti.

Okulların açılmasından sonra gezici sınıf programlarını dağıttığını söyleyen Şevketoğlu, öğrencilerin buna karşılık “İlk üç dersten sonra gezici sınıf istemiyoruz” şeklinde slogan attığını belirtti.

Eylem: Sabit sınıf sistemi geçici olarak yapılmıştı

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Selma Eylem ise gezici sınıf sitemiyle ilgili dün yaşanan sorunlarla ilgili henüz bir bilgisi olmadığını ancak birinci dönem yapılan öğretmenler kurulu toplantısında bu konuyla ilgili karar alındığını aktardı.

Eylem, gezici sınıf sistemiyle birlikte öğrencilerin çantalarının ağır olmasından dolayı kullanacakları dolapların olmaması ve kantinin yetersizliği gibi sıkıntıların aşılması için ikinci dönemin başına kadar sabit sınıf sisteminin kullanılmasının kararlaştırıldığının kendisine aktarıldığını söyledi.

Eylem, branş sınıflarının AB tarafından LTL’ye yaptırıldığını dile getirerek gerek sınıflarda mevcut olan demirbaşların korunması adına gerekse bilimsel açıdan verimliliği artıran ve birçok materyalin olduğu branş sınıflarının, eğitimin kalitesini artırdığını ifade etti.

Alınan karara doğrultusunda okul idaresiyle öğretmenlerin antlaşma yapması sonucunda gezici sistemin devam ettiğini belirten Eylem “Eğer okulda böyle bir sıkıntı varsa, bu antlaşmanın yapıldığıyla ilgili öğrenciler bildirilmedi mi?” diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75