banner6

Girne'de 83 öğrenci okula gidemiyor

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elçil, yaptığı açıklamada, Girne’de 83 öğrencinin yeterli sınıf ve okul olmamasından dolayı okula gidemediğini belirtti.

Girne'de 83 öğrenci okula gidemiyor
banner151 banner143

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elçil'in açıklamasının tam metni aşağıdadır:

"Okulların açılmasının üzerinden bir ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen, Girne’de 83 öğrenci yeterli sınıf ve okul olmadığından dolayı okula gidememektedir.  

Eğitim temel bir insan hakkı olup, dili, dini, inancı, rengi ve milliyeti ne olursa olsun herkese devlet tarafından parasız eğitim imkanı verilmelidir.

Adamızın kuzeyinde yıllardan beri sistematik olarak Türkiye tarafından yapılan nüfus aktarımı, okul ve eğitim alt yapısını planlayacak imkanları ortadan kaldırmıştır. Bu anlayışa çanak tutan işbirlikçi hükümetler koltukta kalma uğruna yapılan dayatmalara boyun eğdikleri için, eğitim tam bir kaosa dönmüştür. Bir yandan okullara Sunni İslam öğretisi için milyonlar harcanırken özellikle Girne’ye okul yapılması için Eğitim Bakanlığı hiçbir adım atmamaktadır.

Eğitim Bakanlığı’na verdiğimiz süre dolmasına rağmen adım atılmaması bizi eyleme zorlamaktadır. Bu çerçevede geçtiğimiz hafta Girne’deki sivil toplum örgütleri ve okul aile birlikleri ile yaptığımız toplantı çerçevesinde eylemleri planlamak için 26 Ekim Perşembe akşamı saat 18:30’da Girne 23 Nisan İlkokulu’nda Girne İnisiyatifi’nin organize ettiği toplantıya katılarak “Çocuklar Okulsuz Kalmasın” eylemlerine her türlü desteği vereceğimizi duyururuz. Bununla birlikte Girne’deki velileri ve duyarlı yerel yöneticileri de destek vermeye davet ederiz. 

Saygılarımızla.

Şener Elcil

KTÖS Genel Sekreteri"

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 12:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104