banner6

Güney'den KTÖS'e destek

banner37

Bazı Rum siyasi partiler ile Rum İlkokul Öğretmenleri Sendikası’nın (POED), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) Atatürk Öğretmen Akademisi’nin kapattırılmasına karşı verdiği mücadeleye destek belirttiği bildirildi.

Güney'den KTÖS'e destek
banner151

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, AKEL, KKTC’deki İslami politikalar aleyhinde yükselen seslerin acı bir gerçeğe işaret ettiğini iddia etti. Açıklamada, Türkiye’nin zamanı, işgal ve istilanın oldu-bittilerini sağlamlaştırma yolunda kullanmaya çalıştığını ileri sürdü.

Habere göre AKEL, Türkiye’nin çözümsüzlük rejimi içerisinde, stratejik planlarını ileri götürdüğünü ve bu politikanın engellenebilmesi için tek yolun, Kıbrıs sorununun çözülmesi olduğunu savundu.

EDEK ise, Rum Hükümeti’ne, Türkiye’nin İslami politikaları karşısında Kıbrıslı Türkler ile Rumların maruz kalacağı “tehlikelerle” ilgili uluslararası alanda bilgilendirme kampanyası başlatma çağrısında bulundu ve Kıbrıslı Türk öğretmenlerin verdiği tepkinin görmezden gelinemeyeceğini kaydetti.

Habere göre, Ekologlar da, Kıbrıslı Türklerin Ankara’nın kültürel asimilasyon çabalarına verdiği tepkilere destek belirterek, gerek örgütsel, gerekse kişisel düzeydeki tepkilerin, KKTC’de “kritik bir nüfus payı” bulunduğuna ve bunun da, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “iştahını artırdığını” iddia etti.

POED ise KTÖS’ün verdiği mücadeleye destek belirterek, iki sendika arasındaki iyi ilişkilere vurgu yaptı ve Türkiye’nin adanın kuzeyinde kurduğu “yasadışı rejimin” olumsuz etkileri olduğunu savundu.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 13:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110