banner6

Güzelyurt'taki okullarda kontenjan krizi

banner37

Güzelyurt bölgesi okullarında, bazı öğrencilerin ailelerinin seçtiği öğretmenin sınıfında eğitim şansı yakalarken, bazı velilerin çocuklarının sınıflarınınsa kurayla belirlendiği öne sürüldü.

Güzelyurt'taki okullarda kontenjan krizi
banner150 banner151 banner143

Güren TİLKİ

Ülke genelinde olduğu gibi Güzelyurt’taki okullarda da ders başı sıkıntılı başladı. Güzelyurt’taki anaokulu ve ilkokullarda öğretmen kontenjanları sorunu yaşanıyor.

Her öğretmene verilen ve belki de bir yıl öncesinden ayarlanan kontenjanlar sayesinde bazı öğrencilerin ailelerinin seçtiği öğretmenin sınıfında bir yıl boyunca eğitim alma şansı yakaladığı, bu durumdan haberdar olmayan veya geç haberi olan velilerin çocuklarının sınıfları ise kurayla belirlendiği öne sürüldü.

Bu iddiayı öne süren veliler, kontenjanların neye göre belirlendiğini sordu. Veliler, “Sadece akrabalık, ahbaplık, tanıdık ve bu gibi ilişkiler bunun için yeterli. Birçok veli, durumdan rahatsız ama yıllardır süregelen bu düzene uymak zorunda” dedi.

Başarı: Art niyet yok

İlköğretim Dairesi Müdür Vekili Hakkı Başarı, KIBRIS’ a yaptığı açıklamada, okullarda öğretmenlerin görev dağılımı ve öğrencilerin hangi sınıfta eğitim alacakları ile ilgili sınıfların düzenlenmesinin okul yönetimlerinin sorumluluğunda olduğunu kaydetti. Başarı, şöyle konuştu:

“Konu ile ilgili olarak okul yöneticileri ile yapmış olduğum görüşmede; öğrencilerin sınıf dağılımları ile ilgili bu uygulamanın uzun yıllar devam ettiği ve hiçbir art niyet olmadan bunun yapıldığı yönünde bilgi aldım. Ayrıca bundan sonra bu konuda daha fazla hassasiyet gösterilerek herhangi bir sıkıntı yaşanmasına mahal vermeden düzenlemelerin yapılacağı bilgisi verildi. Tüm çocuklarımızın eşit şartlarda eğitimlerine devam etmeleri doğrultusunda gerek bakanlık gerekse okullarımızdaki yöneticilerimiz ile öğretmenlerimizin azami derecede çaba göstermekte olunduğunu ve bu şekilde de devam edileceğini bildirmek isterim.”

“Sizinki çocuk da, bizimki değil mi?”

Gazetemize konuşan bir veli konuyla ilgili yaşadığı sıkıntıyı şu sözlerle anlattı:

“İyi öğretmen kavramı çok göreceli aslında ama popüler veya isim yapmış öğretmenler her zaman veliler tarafından tercih edilmiştir. Çocuğumu mutlu eden, yeterince ilgilenen ve öğrencileri arasında ayrım yapmayan öğretmen benim için önemli. Belki de en önemli özelliği de eşitlik olmalı. Tanınmış ailelerin çocukları kontenjan alıyor. Bizimkiler de çocuk değil mi? Herkesin çocuğu gibi değerli değil mi? Biz de çocuğumuzun iyi bir eğitim almasını istemiyor muyuz? O zaman neden bizim çocuklarımız da diğerleriyle eşit olmuyor. Neden herkes kuraya girmiyor ve en önemlisi bu düzen daha ne kadar sürecek?”

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2017, 12:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110