Hafıza Olimpiyatları'ndan dereceyle döndü

banner37

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, 3. Dünya Hafıza Olimpiyatları’nda KKTC’yi temsil eden ve ülkeye dereceyle dönen Lefkoşa Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi öğrencisi Dila Bilen ile eğitmeni Belgün Belevi’yi kabul etti.

Hafıza Olimpiyatları'ndan dereceyle döndü
banner99

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, ziyarette konuşan KKTC Lefkoşa Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi sorumlusu ve eğitmeni Belgün Belevi, organizasyonun büyüklüğüne değinerek, Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, İngiltere, Almanya, Hollanda, Kanada, Yunanistan İsveç, Kore, Hindistan gibi toplamda 28 ülkenin katıldığı aktardı.

Belevi, Dila Bilen’in bizzat Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına yarışmada yer aldığını ve Flash Anzan Maratonu Çocuk Kategorisinde Dünya sıralamasında 4. aldığını, genel klasmanda da 9. elde ettiğini ayrıca katıldığı bir diğer kategori olan Zihinsel Toplama dalında da Dünya 9. olduğunu anlattı.

Bayrağın dalgalanması gururlandırdı

Dila Bilen’in yarışmaya KKTC adına katılması ve KKTC Bayrağının yarışmada dalgalanmasının kendilerine büyük mutluluk verdiğini ve gururlandırdığını ifade eden Belevi, Bilen’e katkı sağlayan, desteğini esirgemeyen Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile KKTC Telsim ailesine teşekkür etti.

banner134
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova da, Dila Bilen’in başarısının kendisini mutlu ettiğini, çocukların sağlıklı, bilgili ve başarılı yetişip ülkelerine faydalı birer birey olmalarının kendilerinin en büyük arzusu olduğunu, bunun için çalıştıklarını kaydetti.

Başarılar, haksız ambargoların gereksiz olduğunun göstergesi

Bakan Berova, Dila Bilen ve onun gibi yetenekli öğrencilerin aldıkları davetler ve  gösterdikleri başarılarla, KKTC’ye uygulanan haksız ambargoların ne kadar yersiz ve anlamsız olduğunu dile getirdi.

Berova, KKTC Bayrağının uluslararası bir platformda dalgalanmasının kendilerini gururlandırdığını, hele de bunun başarılı bir derece ile taçlandırılmasının kendilerine ayrı bir mutluluk verdiğini belirtti.

Böylesi yetenekli çocukların her daim desteklenmesi ve önlerinin açık olmasının önemine değinen Berova, bakanlık olarak KKTC’nin geleceği olan çocuklara her daim destek olmaya ve bunun için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75