Hane halkı yardımı, özel eğitime harcandı

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, 2018’de alınan hane halkı yardım kalemi olan bütçenin özel eğitime harcandığını ve partisel hiçbir harekete harcanmadığını bildirdi

Hane halkı yardımı, özel eğitime harcandı

Erol KANLIADA

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, KIBRIS TV’de KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor’un hazırladığı “Ayrıntı” programında halk arasında örtülü ödenek olarak bilinen hane halkı yardım kalemini 2019 bütçesine almadığını, 2018 bütçesindeki kalemi de özel eğitim alan çocuklar için kullandığını açıkladı.

Bakanlık olarak 2019 yılında hane halkı yardım kalemi istemediklerini ve bütçeye almadıklarını ileten Özyiğit, “2018 yılında olan hane halkı yardım kaleminin 500 bin liralık yardımdır, bunun bir kuruşuna bile partisel bir amaçla dokunulmayacak ve tamamen özel eğitime harcanacak demiştik” dedi.

“500 bin liranın 450 bin TL’si, engelli kardeşlerimizi okullara taşımak amacıyla 2 liftli otobüs alımı için kullandık” diyen Özyiğit, “önümüzdeki günlerde bu araçlar alınmış olup okulların ve öğrencilerimizin hizmetine girecek” dedi.

Geri kalan 50 bin liranın ihtiyaçlı özel eğitim alan öğrenciler adına özel eğitim harcamalarında kullanılmak üzere bir grup öğrencilerin ailesine verildiğini söyleyen Özyiğit, bu isimlerin de belli olduğunu belirtti.

2019 yılında da bu kalemi direkt özel eğitimle ilgili kaleme aktardıklarını kaydeden Özyiğit, böylelikle özel eğitime ihtiyaç duyanlara daha fazla katkı sağlayacaklarını kaydetti.

UBP hükümette çatlak yaratmaya uğraşıyor

Bakan Özyiğit, Ulusal Birlik Partisi’nin geçtiğimiz günlerde Ciklos’ta hükümete istifa çağrısında bulunmasıyla ilgili UBP’nin beklentilerinin tavan yaptığını belirterek, hükümetin bozulması konusunda çeşitli spekülasyonların yapıldığını vurguladı.

Geçtiğimiz ekim ayında UBP’nin yeni başkan seçimi yapıldığını ve o zamandan bu zamana kadar olan sürede hükümette çatlak göremedikleri için böyle bir çağrıda bulunduklarını söyleyen Özyiğit, “ellerinden geleni yapıp hükümet üyeleri arasında bir polemik yaratmaya çalışacaklarını düşünüyorum” dedi.

Yükseköğretim öğrencileri kayıt altında

Göreve geldikten sonra birkaç tüzüğü yürürlüğe geçirdiklerini söyleyen Özyiğit, özellikle Kayıt Kabul Tüzüğü ile ilgili geçmişte ülkemizde bazı acılar yaşandığını, özellikle de 3. ülkelerden gelen öğrencilerin ciddi sıkıntılar yaşadığını iletti.

Bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını aktaran Özyiğit, süratle kayıt kabul tüzüğünün hazırlandığını, 3. ülkelerden özellikle öğrencilerin hangi koşullarda geleceği, bu ülkeye hangi koşullarla kabul edilecekleri gibi konuları hallettiklerini anlattı.

Özyiğit, bir kayıt portalının oluşturulduğunu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Polis Muhaceret’in de işbirliği içinde bunların hazırlandığını bildirdi.

Özellikle yurtdışından gelen öğrencilerin kabulü, 90 gün içinde gerekli işlemlerin hepsinin yerine getirilmesi, bu portala bilgilerin girilmesi durumunda hangi üniversitede kaç öğrencinin var olduğunu öğrenebileceklerini ileten Özyiğit, “ayrıca bu öğrencilerin kimler olduğunu, herhangi bir şekilde devam edip etmediği, etmiyorsa nereye ve hangi üniversiteye gittiği bilinecek” dedi.

Bu çerçevenin bir başka getirisinin KKTC vatandaşı olan gerek ülkede gerek yurt dışında okuyan öğrencilerin askerlik ertelemelerinin de Asal Şube ile işbirliği ile düzenli olarak yapıldığını vurgulayan Özyiğit, öğrencinin çok fazla koşuşturmasına gerek kalmadan ertelemeyi online sistem üzerinden yapabildiğini vurguladı.

Yeni meslek lisesi yapılıyor

Haspolat Meslek Lisesi ile ilgili 2012’den kalan bir bilginin kendilerine çok geç ve 2018 bütçesi netleştikten sonra geldiğini söyleyen Özyiğit, “2012’den kalma bu raporu zamanındaki yöneticiler kaale bir almadı” eleştirisinde bulundu.

Bir süre olarak Haspolat Meslek Lisesi öğrencilerini Sedat Semavi Meslek Lisesi’ne taşımayı düşündüklerini ama yerin yeterli olmayacağını anlayınca vazgeçtiklerini söyleyen Özyiğit, başka yerlerde de incelemede bulunulduğunu, ders yılının başlamasına az süre kala Bayraktar Ortaokulu gibi yıkılma tehlikesi yaşanan Haspolat Meslek Lisesi’ni Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne taşıdıklarını iletti.

Okulun taşınma sürecinden sonra kolları sıvadıklarını söyleyen Özyiğit, yeni proje ve yeni binanın yapılması, öğrencilerin güvenli şekilde okula gitmesi için harekete geçtiklerini söyledi.

Buna göre yıkılan Bayraktar Ortaokulu’nun yerine önümüzdeki günlerde, yeni bir meslek lisesinin yapılacağını açıklayan Özyiğit, orada yıkılmayan bazı idari bölümlerin ve kütüphanenin de tamamlanacağını söyledi.

“Girne’de okula ihtiyaç var”

Özellikle Girne şehrinin okula ihtiyaç duyduğunu yineleyen Özyiğit, Girne’de bir ilkokul, bir ortaokul ve bir anaokula ihtiyaç olduğunu ve bu amaçla yürüttükleri çalışmaların son aşamaya geldiğini vurguladı.

Özyiğit, “Lapta-Alsancak’ta yolun denize bakan kısmında ilkokul kazandırmak istiyoruz” dedi.

Bunun dışında Lefkoşa-Kermiya bölgesinde de yoğun konutlar yapıldığından dolayı okula ihtiyaç olduğunu vurgulayan Özyiğit, “buraya yerleşen insanlar çocuklarını nereye götürecek, bu yüzden orada da okula ihtiyaç var” dedi.

İş insanlarına da çağrıda bulunan Özyiğit, ülkenin okul ihtiyaçlarına yatırım yapmalarının önemli olduğunu, devletin elinden geleni yaptığını ama yetersiz olduğunu belirtti.

“Öğrenci taşımada tam anlamıyla olmasa bile bir iyileşme var”

Daha önce öğrenci taşıma ile ilgili yaşanan sorunlar ve kaza üzerine konuşan Özyiğit, tam anlamıyla konu üzerinde komple bir iyileşmenin olmadığını ama önemli adımlar attıklarını belirtti.

Otobüslerle yolculuk eden öğrenciler için, şoförün ve refakatçinin görevlerini tam yapmasının önemine vurgu yapan Özyiğit, refakatçileri de devlet bünyesine almak istediklerini iletti.

Vizyon 2030 projesi

Geçen ders yılının sonlarında “Vizyon 2030” yaklaşımı ile ilgili anketleri okullara dağıttıklarını, hem velilere hem de öğretmenlere anketlerin ulaştırıldığını söyleyen Özyiğit, okulların tatile girmeden öncesi bu anketin toplandığını belirtti.

Bu anketlerdeki bilgilerin bir sisteme kaydedildiğini belirten Özyiğit, sezon başı kitap sıkıntısı ve müsteşar sıkıntısının kendilerine bu konuda zaman kaybettirdiğini vurguladı.

“Şimdilerde artık Vizyon 2030 için çalışmalar devam etmektedir” diyen Özyiğit, “içeriğin netleşmesini, üretilecek sonuçları alıp meclise götürüp yasallaştırmakta kararlıyım” dedi.

“Sendikacılık benim de yapımdır”

Sendikaların ortaya koyduğu çabaya saygı duyduğunu, bazen acımasız davransalar da anlayışla karşıladığını belirten Özyiğit, kendisinin de aynı dönemlerden geçtiği için anlayış içerisinde olduğunu vurguladı.

Tam gün eğitimin hedeflerinden biri olduğunu açıklayan Özyiğit, “tam gün eğitimi yapacaksak da öğretmenlerle yapacağız, öğretmenlerle de ilgili bir şey yapacaksanız öğretmen örgütleriyle yapacaksınız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER