banner6

'Havva öğretmenimi aldılar anne'

banner37

Dörtyol İlkokulu’nda bu yıl dördüncü sınıfa gidecek olan öğrencilerin velileri, önceki günkü uyarı eyleminin ardından dün de hem okul önünde hem de Milli Eğitim Bakanlığı ile Başbakanlık önünde de eylem gerçekleştirdi, dertlerini anlatmaya çalıştı.

'Havva öğretmenimi aldılar anne'
banner8

Mehmet KARA

Dörtyol İlkokulu’nda, aynı sınıfta eğitim gören 25 öğrencinin sınıf öğretmeninin değişmesine tepki gösteren veliler, önceki günkü uyarı eyleminin ardından okulun ilk günü olan dün, bir eylem daha gerçekleştirdi.

Okul önünde toplanan bu yıl dördüncü sınıfa gidecek olan öğrencilerin velileri, “Öğrenciler Evde Veliler Okulda, Havva Öğretmenimi Aldılar Anne, Ödevimi Alıp Gel Anne, Okulum Siyaset Yeri Değil, Geleceğimizle Oynamayın, 4.Sınıf Kapatılıyor” ifadelerini taşıyan pankartlar taşıdı.

Sınıf öğretmeni Havva Çobanoğlu’nun okulda kalıp çocuklarının dersine geri girmesini talep eden veliler,

Dörtyol İlkokulu Müdürü Cemal Gamar ile görüştü.

Veliler, çocuklarının kaydını okuldan aldı

Taleplerine bir kez daha yanıt alamayan velilerin birçoğu, çocuklarının kaydını okuldan aldı.

Sorunlarına çözüm bulunması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın yolunu tutan veliler, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Rauf Ataöv ile bir süre görüştü.

banner134

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ile görüşme imkânı bulamayan veliler, Başbakanlık binasına giderek eylemlerini burada devam etti.

Veliler, Bakanlar Kurulu toplantısına giden Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile de başbakanlık binası önünde kısa bir görüşme yaptı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Bakanlar Kurulu toplantısının sona ermesinin ardından veliler ile Eğitim Bakanlığı’nda bir görüşme gerçekleştirdi. Ancak görüşmeden bir sonuç çıkmadığı öğrenildi.

Sonbaş: Her türlü sorunun bedelini çocuklar ödüyor

KIBRIS’a konuşan ve veliler adına söz alan Dörtyol köyü sakinlerinden Rukiye Sonbaş, müdür ile yaşanan anlaşmazlıktan dolayı öğretmenin okuldan ayrılmak zorunda bırakıldığını iddia etti.

Sonbaş, “Sınıf öğretmeni, sadece eğitim vermek istiyor. Öğretmenimiz, sadece okul için değil çocuklarımız için de çok şey yaptı” dedi.

Okul müdüründen tek isteklerinin, çocuklarının birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar eğitimlerini aynı öğretmenin sürdürmesi olduğunu ifade eden Sonbaş, müdürün öğretmen değişimi konusunda çocuklar için faydalı olacağını düşündüğünü ancak kendilerinin buna katılmadığını söyledi.

Çocuklarının okula gitmek istemediğini ifade eden Sonbaş, yaşanan her türlü sorunun bedelini ise çocukların ödediğini ifade etti.

Gamar: Kararımın iki ana nedeni var

Öte yandan, KIBRIS’ın sorularını yanıtlayan Dörtyol İlkokulu Müdürü Cemal Gamar, meslekte 26 yıllık bir eğitimci ve 11 yıldır da yönetici olduğunu belirterek, sınıf öğretmeni değişikliğinin iki ana nedeni olduğunu söyledi.

Gamar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir eğitimci olarak öğrencilerin beş yıl aynı öğretmen ile okutulmasını doğru bulmuyorum. Bu sistemin avantajları olduğu kadar çok büyük dezavantajlarının da olduğunu düşünüyorum ve bu konuyu öğretmenlerim arasında tartışmaya açtım. Öğretmenlerimiz tarafından tam destek verildi ve iki yıl önce uygulamaya geçildi. Bu ortak bir karardı. İkinci neden ise, adaletten dolayı ayrımcılık yapamam. Eşit ve adil olmak durumdayım”

Kendisinin demokratik bir müdür olduğunu ve sınıf dağılımlarında öğretmenlerden hangi sınıfı seçeceklerine dair iki tercih aldığını kaydeden Gamar, öğretmenin motivasyonun kendisi için çok önemli olduğunu söyledi.

Öğretmenlerinin görüşlerini ve tercihlerini alarak son kararını verdiğini ifade eden Gamar, “Eşit ve adil olmak zorundayım. Bunu yapmazsam arkadaşlarımın nasıl saygısını kazanacağım” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2017, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104