'Hayallerim yıkıldı'

banner37

Aylardır üniversite sınavına hazırlanan ve o günü heyecanla bekleyen Erdi Şumrut, sol elinde iki parmağı kırık ve alçıda olduğu gerekçesiyle dün sınav alınmadı

banner87
'Hayallerim yıkıldı'
banner90
banner8

Ayşe BULUT

Türkiye’nin düzenlediği Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) dün yapıldı.

Aylardır bu sınava hazırlanan Yenierenköy sakini Erdi Şumrut ise, sol elinde iki parmağı kırık ve alçıda olduğu gerekçesiyle dün sınava alınmadı.

Erenköy Lisesi’nden 9.55 ortalamayla okul ikincisi olarak mezun olan Şumrut, o gece düştü ve sol elinin serçe ve yüzük parmağını kırdı. Aylardır bu sınava hazırlanan ve sınav gününü heyecanla bekleyen Şumrut, dün sınav yeri olan Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne gitti. Ancak parmakları alçıda olduğu için sınava alınmadı.

“Bütün hayallerim yıkıldı” diyen Erdi Şumrut, büyük üzüntü yaşıyor.

Şumrut ailesi, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir yetkiliye ulaştıklarını, kendilerine “Çocuğun elinin kırık ve alçıda olduğu daha önceden bildirilmeliydi” yanıtını aldıklarını iddia etti.

Öztürkler: Prosedürden kaynaklanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler de, Erdi Şumrut’un eli kırık olduğu gerekçesiyle sınava girememesinin Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) uyguladığı sınav prosedüründen kaynaklandığını söyledi.

Sınav klavuzunda uyulması gereken kuralların, bildirim yapılması gereken durumların belirtildiğini ifade eden Öztürkler, Şumrut’un başına gelen kaza sonrası elinin alçıya alınmış olmasını raporuyla birlikte ÖSYM’ye bildirmesi gerektiğini ancak bu yapılmadığından gencin sınava alınmadığını kaydetti.

Öztürkler, kuralların ÖSYM tarafından belirlendiğini, sınavın da Türkiye tarafından yapıldığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75