Hedef, dünyanın en iyileri listesinde daha iyi yerlere tırmanmak

banner37

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, üniversitenin bu yıl çıtayı yükselttiğini vurguladı:

Hedef, dünyanın en iyileri listesinde daha iyi yerlere tırmanmak
banner99

Ergül ERNUR

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, en büyük hedeflerinin “Times Higher Education” yani dünyanın en iyi ilk 980 üniversitesi listesinde daha iyi yerlere tırmanmak ve toplumsal konularda projeler üreterek, ülkemiz yüksek öğrenimine katkı koymak olduğunu ifade etti.

Osam, üniversitenin var olanlara ek olarak, tüm programlarını alanında en saygın kuruluşlar tarafından akredite etmek için çalışmalarını sürdüreceğini söyledi.

Ülkemiz yüksek öğrenimi de değerlendiren Necdet Osman, öğrenci sayısına değil kaliteye odaklanılması gerektiği vurgusunu yaptı.

Osam, “Üniversitemiz bu konuda büyük hassasiyet göstermektedir. Bunun en büyük göstergesi Times Higher Education dünya listesine girilmesidir. Üniversiteler kısa vadeli gelirler değil uzun vadeli hedeflerle sürdürülebilirliğe önem vermelidir” dedi.

19 bin 702 öğrenci var

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam, öğrenci sayılarının 19 bin 702 olduğunu belirtti.

Osam, 8 bin 653 Türkiye Cumhuriyeti uyruklu, 106 farklı uyruktan olan uluslararası öğrenci sayısının 7 bin 893 ve KKTC uyruklu 3 bin 156 öğrencileri bulunduğunu ifade etti.

317 profesör

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde toplam bin 162 öğretim görevlisinin bulunduğuna işaret eden Osam, Türkiye Cumhuriyeti uyruklu 312, 46 farklı uyruktan 186 ve KKTC uyruklu 664 öğretim görevlisinin üniversitede görev yaptığını söyledi.

Osam, öğretim görevlilerinden 317’sinin profesör, 90’ının doçent, 209’unun yardımcı doçent ve 546’sının okutman olduğunu belirtti.

“Uygar bireyler yetiştiren bir DAÜ”

Osam, kâr amacı olmayan, tek amacı kaliteli eğitim olan bir devlet üniversitesi olarak Doğu Akdeniz Üniversitesi uluslararası düzeyde çağdaş, sürdürülebilir, kaliteli eğitim ve öğretim sunarak, araştırma yapma, tüm paydaşların gereksinimlerine yanıt verme ve topluma katkıda bulunma misyonu taşıdığını söyledi.

Osam, bölgesinde tercih edilen, demokratik ve özerk yapısıyla örnek, değişim ve gelişime açık, çok kültürlü, huzurlu, Avrupa normlarında bilim ve teknoloji üreten, uygar bireyler yetiştiren bir DAÜ vizyonuyla da yola devam ettiklerini vurguladı.

banner134
“Ziraat Fakültesi ve Eczacılık doktora programının açılması amaçlanıyor”

Osam, üniversite bünyesindeki fakülteleri ve yüksekokulları şöyle sıraladı:

“Eczacılık Fakültesi; Eğitim Fakültesi; Fen ve Edebiyat Fakültesi; Hukuk Fakültesi; İletişim Fakültesi; İşletme ve Ekonomi Fakültesi; Mimarlık Fakültesi; Mühendislik Fakültesi; Sağlık Bilimleri Fakültesi; Tıp Fakültesi; Turizm Fakültesi.

Adalet Meslek Yüksekokulu; Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu; İşletme ve Finans Yüksekokulu; Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu; Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu.”

Osam, 2017-18 akademik yılı için Ziraat Fakültesi’nin, Eczacılık doktora programının, Sağlık Fakültesi’nin bazı bölümlerinde İngilizce dilinde programlar açılmasını hedeflediklerini belirterek Turizm Fakültesi’nin iki yıllık bazı programlarının İskele yerleşkesinde hayata geçirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Hedef büyük

Necdet Osam, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin en büyük hedefinin bu yıl itibarıyla gerçekleşen Times Higher Education, dünyanın en iyi ilk 980 üniversitesi listesinde daha iyi yerlere tırmanmak ve toplumsal konularda projeler üreterek ülkemiz yüksek öğrenimine katkı koymak olduğunu ifade etti.

Üniversitenin Mühendislik Fakültesi’nin ABD’de Teknoloji ve Mühendislik Programlarını denetleyen ABET’den akreditasyonu olduğuna işaret eden Osam, bu akreditasyonun mühendislik alanında dünyadaki en prestijli akreditasyon olduğunu belirtti. Osam, DAÜ ile birlikte Türkiye’de sadece beş üniversitenin bu akreditasyona sahip olduğunu ifade etti.

Osam, Mimarlık Fakültesi’nin alanında en prestijli akreditasyon olan NAAB Mimarlık bölümünün MİAK, İşletme ve Ekonomi Fakültesi, Turizm Fakültesi ile Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu’nun ise FIBAA, Fen Edebiyat Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Programı AHPGS akreditasyonuna sahip olduğunu vurguladı.

Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitim Bölümü’nün AQAS akreditasyonu bulunduğunu belirten Osam, Turizm ve Otelcililik Yüksekokulu TEDQUAL, Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Programı ASIIN akreditasyonuna sahip olduğunu söyledi.

Osam, Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu’nun ise EDEXCEL akreditasyonu bulunduğunu ifade ederek üniversitenin var olanlara ek olarak tüm programlarını alanında en saygın kuruluşlar tarafından akredite etmek için çalışmalarını sürdüreceğini söyledi.

“Kaliteye odaklanılmalı”

Ülkemiz yüksek öğrenimi de değerlendiren Necdet Osman, öğrenci sayısına değil kaliteye odaklanılması gerektiği vurgusunu yaptı.

Osam, “Üniversitemiz bu konuda büyük hassasiyet göstermektedir. Bunun en büyük göstergesi Times Higher Education dünya listesine girilmesidir. Üniversiteler kısa vadeli gelirler değil uzun vadeli hedeflerle sürdürülebilirliğe önem vermelidir” dedi.

Ülkemize gelen yabancı öğrencilerle ilgili sosyal sorunlar yaşanmaması için üniversitelerin kabul verdiği öğrencilere uygun hem fiziksel hem de kurumsal altyapısının olup olmadığının denetlenmesi gerektiğini ifade eden Osam, YÖDAK’ın bir an önce saygınlığını tekrar kazanması ve kuruluş misyonu doğrultusunda etkin rol oynaması gerektiğini belirtti.

Osam, bankaların denetiminde kabul edilen ve Merkez Bankası’na yüklenen yetkilerin benzeri yetkilerin, yüksek öğrenim konusunda da ilgili kurumlara verilmesi gerektiği görüşünü ortaya koydu. Ülkemizde yüksek öğrenim kurumlarının birbirinin ününü etkileyebildiğini ifade eden Osam, bir üniversitede olabilecek sorunların tüm üniversitelerin imajını etkileyebildiğini, gelinen aşamada yükseköğretimle ilgili bir devlet politikası olmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75