banner6

Hedef, uluslararası butik bir üniversite

banner37

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, dördüncü kuruluş yılını gururla kutluyor

Hedef, uluslararası butik bir üniversite
banner151

Mustafa ÖZYAĞCI

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ), Arabahmet Kültür ve Sanat Evi'nde, KAÜ’nün kuruluş, vizyon, misyon ve hedeflerinin anlatıldığı basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya KAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, KAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç. Dr. Asım Vehbi, KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker konuşmacı olarak katıldı.

Hedeflerinin 2 bin 500 öğrenci ile butik bir üniversite oluşturmak olduğunu ifade eden Akpınar, daha kaliteli ve uluslararası eğitim anlayışıyla Bologna sürecine uygun bir yapıda eğitim vereceklerini söyledi. Akpınar, havacılık pilotaj süreciyle birlikte önümüzdeki yıldan itibaren “havacılık taksi” taşımacılığı denemelerine başlanacağının altını çizdi.

Bilimin ışığında; yüksek kalitede eğitim ve öğretim veren Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ), dördüncü yılında hedeflerini gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşarken, konuşmacıların açıklamalarıyla basın mensupları bilgilendirildi.

Toplantı öncesinde KAÜ’nün tanıtım filmi ile tarihimize ışık tutan Osmanlı Kütüphanesi’nin tanıtım film gösterimleri sunuldu.

Akpınar: Etkin faaliyetler içerisinde olacağız

KAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, burada asli hedefleri arasında yıllarca terk edilmiş halde bırakılmış ve kendi geçmişinden her gün biraz daha uzaklaşan Lefkoşa’nın yeniden tüm değerleriyle gelecekle ilişkilendirilmesi amacıyla bir yükseköğretim merkezi çerçevesinde şekillenmesini sağlamak olduğunu söyledi.

KAÜ’nün ilk olarak üç fakülteyle eğitim-öğretim hayatına başladığını ve bu sayının bugün itibariyle beşe çıktığını belirten Akpınar, özellikle böylesi bölünmüş bir tek varlık olarak duran adamızın, bu fakülte sayılarının artmasıyla gereken en doğru şekilde yansıtılmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Akpınar,  KAÜ’nün atmış olduğu bilimsel, kültürel ve sosyal adımlar öncülüğünde öğrenci sayısının artmasıyla birlikte, her geçen gün daha etkin faaliyetler içerisinde olacaklarını söyledi.

Özgöker: Bir kent üniversitesi oluşturmayı planlıyoruz

KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker de şöyle dedi:

“KAÜ’nün kuruluş felsefesini gezerken dahi hissedebileceksiniz. Bu tarih, bu kültür; çoklu medeniyete başkentlik yapmıştır. Maalesef savaşlar yüzünden, adanın bölünmüş olması, başkentin bölünmüş olması gibi sebepler yüzünden geri kalmış durumdaydı.

KAÜ, bu tarihe sahip çıkma ve koruma misyonu ile kuruldu. Merkezi Avrupa’da bulunan ‘Uluslararası Diplomatlar Birliği’ ile birlikte; Uluslararası İlişkiler bölümünü, ayrıca Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı Mimarlık bölümünü dünya çapında rakipsiz olacak şekilde kurduk. Biz, sayısal olarak büyük bir üniversite değiliz, biz butik bir üniversiteyiz, her bölümümüz yok; ama olan bölümlerde çok iddialıyız”.

Tıp, sağlık gibi branşları Dereboyu’nda bulunan binalarına taşıyacaklarını anlatan Özgöker, TC Lefkoşa Büyükelçiliği ve hükümetin kendilerinden ricası gelen suyun değerlendirilmesi için, Dipkarpaz’daki büyük bir arazide katma değeri yüksek ‘organik tarım’ yapılması için ziraat fakültesinin de gelecek yıl açmayı hedeflediklerini kaydetti.

Vehbi: Seçkin eğitim kadrosu var

KAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç. Dr. Asım Vehbi, Surlariçi’nde 1994 yılında kurulan KAÜ’nün misyonunun bölgenin tarihi dokusunu ve özelliklerini koruyup hayata kazandırmak olduğunu belirtti.

Vehbi, KAÜ’nün öncelikli olarak ulusal boyutta kültürel değerlerine sahip, küresel boyutta analitik düşünüp karar veren ve çözüm üreten öğrenciler yetiştirmek hedeflediğini belirtti. KAÜ’nün bilimin ışığında, yüksek kalitede eğitim ve öğretim vermek amacında olduğunu anlatan Vehbi, araştırma ve yayın faaliyetlerinden bulunarak sonuçların yerel ve uluslar arası boyutta toplumla paylaşmak olduğunu kaydetti.

Seçkin eğitim kadro eşliğinde, öğrencileri, araştırmaya, öğrenmeye ve sorgulamaya yönlendirecek bir şekilde eğitim verildiğini kaydeden Vehbi, disiplinler arası ‘özgür eğitim sistemi’ sayesinde öğrencilere geniş seçenekler sunularak, uzmanlaşmak istedikleri alanlarda çalışma imkânları sunulduğunu kaydetti.

Vehbi, 33 yıllık başarılı bir geçmişi olan GAÜ’nün kardeş üniversitesi KAÜ’nün uluslararası birçok ülkede ‘çift diploma programı’ çerçevesinde herhangi bir ek ücret almadan eğitim olanağı sağladığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2018, 09:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110