'Hedefimiz, modern bir sanat eğitimi'

banner37

ARUCAD İletişim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Alev Adil, önümüzdeki eğitim yılında okulun hedeflerini açıkladı

'Hedefimiz, modern bir sanat eğitimi'
banner87

Serkan SOYALAN

Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi (ARUCAD) İletişim Fakültesi Dekanı ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Başkan Vekili Doç. Dr. Alev Adil, ARUCAD İletişim Fakültesi’nin çalışmalarını ve bu eğitim döneminde öğrenci kabulüne başlayacak olan okulun misyonunu anlattı.

Adil, hedeflerinin ARUCAD’ı tercih eden öğrenciler arasında eleştirel beceriler edinmelerini garantileyecek tüm felsefi ve tarihsel temellerin verildiği 21. yüzyıla ait modern bir eğitim olduğunu da vurguladı.

KIBRIS: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

ADİL: Kıbrıs’ta doğdum ve çocukluğumu burada geçirdim. Ardından İngiltere’de yatılı bir okula gönderildim ve daha sonra ailem ile Londra’ya yerleştik. London School of Economics ve Universityof Westminster ve West London’da Siyasi Bilgiler okudum. Central Saint Martin’s ve University of London’da ise multimedya şiir sanatı ve hafızası konusunda doktoramı yaptım. Uzun bir akademik kariyerim oldu. Sussex, Queen Mary College ve Goldsmiths’de görsel iletişim, film çalışmaları ve yaratıcı yazarlık hocalığı, ardından University of Greenwich’in Yaratıcı Sanatlar ve İletişim Fakültesi’nde 10 yıl bölüm başkanlığı yaptım.

Akademik kariyerime ilaveten her zaman bir yazar ve performans sanatçısı oldum. 16 yaşında şiirlerimi konserlerde ve gece kulüplerinde icra etmeye başladım. Şiirlerim ondan fazla lisana tercüme edildi. Filmlerim ve şiirlerimi Londra’da aralarında Tate Britain, British Museum, Denizcilik Müzesi ile Azerbaycan, Kıbrıs, Bangladeş ve İsviçre gibi farklı ülkelerde icra edip sergiledim. İngiltere’de aynı zamanda bir edebiyat eleştirmeniyim ve Türk edebiyatı konusunda İngiltere’deki en iyi dört uzmandan biri olarak tanımlanmışımdır (Tekgül and Akbatur, 2013 46).

Aktif bir yazar, icracı ve sanatçı olmamın işimin vazgeçilmez bir parçası olduğuna inanıyorum. Birinci sınıf öğretmen olabilmek için zanaatınızın uygulayıcısı olmanız gerekmektedir. ARUCAD’daki fakültemin tüm personelinin aktif üretici ve uzman eğitimci olmaları gerçeği ile gurur duyuyorum.

KIBRIS: ARUCAD bu yıl öğrenci kabulüne başlıyor. İletişim Fakültesi’nde hangi bölümler açılacak?

ADİL: 2018-2019 Akademik yılında, Görsel İletişim Tasarımı ve Yeni Medya bölümlerimiz açılacak. Gelecek yıl da sinema bölümünü açmayı umut ediyoruz. Ayrıca ileride Yaratıcı Yazarlık programını da geliştirmek istiyorum.

KIBRIS: ARUCAD’ın İletişim Fakültesi’nin eğitim vizyonu nedir?

ADİL: İletişim Fakültesi, öğrencilerimize hem çalışma alanlarında en iyi mertebeye erişmelerini sağlayacak yaratıcı ve pratik beceriler edinmelerini, hem de bağımsız ve yenilikçi düşünürler, yaratıcılar ve kültürel üreticiler olabilmelerini mümkün kılacak bilgi derinliği ve eleştirel beceriler edinmelerini garantileyecek tüm felsefi ve tarihsel temellerinin verildiği 21. yüzyıla ait modern bir eğitim sunar. Bizim verdiğimiz eğitim öğrencilerimizin kendi uzmanlık alanlarının yanı sıra ilgili disiplinleri anlamayı, onlardan da bir şeyler öğrenmelerini mümkün kılan disiplinler arası bir yaklaşımdır.

KIBRIS: Uygulamalı ve disiplinler arası eğitim öğrenciye ne gibi faydalar sağlayacak?

ADİL: Alanlarında önde gelen profesyoneller ve sanatçılar tarafından verilen yüksek kaliteli uygulamalı bir eğitim öğrencilerin kendi seçimleri olan kariyere derhal başlayabilmelerini sağlayacaktır. Buna ek olarak biz öğrencilerimize mezun olduklarında kendi işyerlerini açabilmeleri için imkânlar sunacağız. Öğrencilerimiz ile aramızda olan ilişki onlar mezun olduklarında sona ermeyecektir. Mezuniyetten sonraki o kritik dönemde kariyerlerini kurarken onlara destek olmak ve isteklerini elde etmelerine ve seçtikleri alanda başarılı olmalarına yardımcı olmak istiyoruz.

Disiplinler arası eğitim, özgün ve yenilikçi olunmasını mümkün kılan çok çeşitli becerilerle donanmış özgün ve bağımsız düşünürler yaratır. Yaratıcı ve kültürel endüstriler acımasız bir rekabet içerir. Ehil olmanız yetmez, akım başlatan olmalısınız, sadece izleyen değil. Disiplinler arası eğitim öğrencileri, özgün ve sınır tanımadan düşünmeleri için ve iş alanlarında akım yaratmaları ve öncü olmaları için eğitir.

KIBRIS: Burs kolaylıkları nelerdir?

ADİL: İlk akademik döneme özel üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan tüm öğrenciler %100 veya %50 burs olanağından yararlanacaktır. Her fakültenin farklı tarihlerde sınavları yapılacak. 22 Haziran Cuma günü Görsel İletişim Tasarımı ve Yeni Medya Bölümlerimiz için Burs ve Yetenek Sınavlarımız olacak.

KIBRIS: 22 Haziran’da yapılacak İletişim Fakültesi Burs ve Yetenek Sınavlarına başvuru kabulleri nasıl olacak?

ADİL: Öncelikle, aday öğrencilerimizin web sitemizden ulaşacakları başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formuna eklenecek veya Yetenek Sınavı’na katılmadan önce üniversitemize e-posta ile veya şahsen ulaştırılacak 200-300 kelime arası kısa ilgi ve motivasyon yazısını iletecekler. Görsel İletişim Tasarımı bölümü için, aday öğrencilerimizin hazırladıkları ve en fazla 25 adet çalışmadan oluşan portfolyo dosyası mülakat sırasında değerlendirme kuruluna sunulacak ve değerlendirmeye alınacaktır. Ayrıca 22 Haziran Cuma günü yapılacak Burs ve Yetenek Sınavı’nda, öğretim üyelerimizin uygun gördüğü canlı/cansız bir model ya da kompozisyondan, istenen kağıt ebatlarında bir karakalem çizimi talep edeceğiz.

Yeni Medya Bölümü’ne başvuru için Yetenek Sınavı yapılmayacaktır. Adaylar neden Yeni Medya bölümünü seçtiklerine dair en çok 500 kelimelik bir motivasyon mektubu yazacaktır.

Her iki bölüm içinde, aday öğrencilerimize belirtilen sınav gününde mülakat yapacağız. Aday öğrencilerimiz, başvuru koşulları hakkında detaylı bilgiyi web sitemizden edinebilir.

KIBRIS: Değerlendirme nasıl olacak?

ADİL: Bursların derecelendirilmesi, öğrenci adaylarının yetenek sınavındaki başarısına ve başvuru koşullarının değerlendirilmesine göre belirlenecektir. Görsel İletişim Tasarım Bölümü için değerlendirmemiz, 4 aşamadan oluşmaktadır. Başvuru formu ve motivasyon yazısı, yetenek sınavı, portfolyo dosyası ve yapacağımız mülakat üzerinden değerlendirmemiz yapılacak.

Yeni Medya Bölümümüz için değerlendirmemiz, motivasyon mektubu ve mülakat olmak üzere 2 aşamadan oluşmaktadır.

KIBRIS: Bu bölümlerden mezun olanları nasıl bir kariyer bekliyor?

ADİL: Görsel iletişimin günlük hayatın her alanında hakim olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Görsel üretim ile ilgili uygulamalı bir eğitim almak ve imgelerin nasıl iletişim kurduklarını öğrenmek (örneğin semiyotik, sosyoloji ve görsel iletişimin psiko-analizini çalışarak) öğrencilere modern kariyer edinebilmeleri için donanım sağlar.

Görsel İletişim Tasarımı ve Yeni Medya bölümü mezunlarının birçok kariyer fırsatı vardır. Bunlar arasında reklam endüstrisi, sanat direktörlüğü, grafik tasarım, web tasarım, stüdyo yönetimi, online gazetecilik vardır ama bunlarla da sınırlı değildir. Bu daldan mezun birçoğu fotoğrafçılık, film yapımcılığı, animasyon, set tasarımcısı, film ve fotoğrafçılık için ışıklandırma tasarımcısı, film ve dergilerde editörlük ve çizim gibi farklı alanlarda da kariyer kurmaktadır.

KIBRIS: Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi’nin (ARCAD) de sertifikalı kurs programları devam ediyor. Yeni dönemde de devam edecek mi? Ne gibi yenilikler olacak?

ADİL: Arkın Sanat ve Tasarım Merkezi Direktörü olduğum için çok gurur duyuyorum. ARCAD ile ilgili uzun vadeli arzum Kıbrıs kültürü için yaratıcı bir merkez olmasıdır. Eğitim ve yaratıcılık sadece gençler için değildir ama bizi genç tutar. ARCAD, kreş döneminden emeklilere kadar tüm yerel toplumun gelecekteki kültürel ihtiyaçlarını karşılamak için buradadır. Mesleki eğitimin yanı sıra kişisel gelişim için de imkânlar sunuyoruz.

Ben herkesin yaratıcı bir potansiyele sahip olduğuna ve bu becerileri ifade etme, devreye koyma ve harekete geçirme fırsatının çoğu zaman insanların hayatını değiştirdiğine inanıyorum. Kısa vadeli kurslarımızdan da faydalanabilir veya bu kursları bir üniversite diploması alma yolunda bir başlangıç olarak da kullanabilirsiniz.

Seçtikleri alanda yeni beceriler edinerek ilerlemek veya dilerlerse kariyerlerini değiştirmek isteyenler için eğitim fırsatları sunuyoruz. Özel sektör ve devlet sektörü çalışanları için seçtikleri dalda onları en son becerilerle donatacak birçok konuda kurs programımız bulunmaktadır. Bunlar arasında dijital becerilerin yenilenmesi, grafik ve editoryal düzenleme, çizim, fotoğrafçılık ve üç boyutlu mimari örnekleme vardır.

Öğrencileri fikir aşamasından kısa animasyon film tamamlanmasına, film yapımına kadar götürecek yoğun kurslar düzenleyeceğiz.

Seramikten resime, desen yapımından çizime güzel sanatlar alanında becerilerinizi geliştireceğiniz zengin kurs seçenekleri sunuyoruz. Ayrıca İngilizce ve Türkçe lisanlarında yaratıcı yazarlık kurslarımız var.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER