banner6

İhmal edilmiş bir okul daha

banner37

İlköğretimde Girne’de halen 83 öğrenci kayıt yaptıramazken, her geçen gün gelen şikayetlerle eğitimde neredeyse sorunsuz bölge olmadığı anlaşılıyor. Lefkoşa’daki Şehit Doğan Ahmet İlkokulu da bakımsızlıktan dökülüyor

İhmal edilmiş bir okul daha
banner150 banner151 banner143

Tünay MERTEKCİ

Lefkoşa Küçük Kaymaklı Bölgesi’nde bulunan Şehit Doğan Ahmet İlkokulu, bakımsızlıktan dökülüyor.  Okulun dış cephesindeki ve sınıflarındaki duvarların sıvaları döküldü, kimi yerde delikler açıldı.

Çocukların zaman geçirdiği oyun alanındaki çakıllar, taşlar ve çukurlar ise, tehlikeye davetiye çıkarıyor.

Yağmurlu günlerde bazı sınıfların damı su akıtıyor… Öğrenciler, camları kırık sınıflarda ders yapıyor.

Okuldaki alt yapı sorunları nedeniyle çocuklarının güvenli bir ortamda ders yapıp, vakit geçiremediğini belirten veliler, bu durumdan şikayetçi.

Okulun orta bahçesine, bazı velilerin, çocukları için zemine oyun olanları oluşturduğu da dikkat çekti.

308 öğrencinin eğitim gördüğü okulda, 26 öğretmen, 3 hademe ve 1 sekreter var.

İkinci kattaki korkuluklar sallanıyor

Okuldaki eksikliklere dikkat çeken veliler, okul bahçesindeki basketbol sahasının çukurla dolu olduğunu, duvarların döküldüğünü, söyledi.

Oyun alanının tamir edilmesi gerektiğini belirten veliler, çocukların bu oyun alanında vakit geçiremediğini kaydetti. Veliler, okulun üst katındaki korulukların da yenilenmesi gerektiğini, bazı korkulukların sallandığını, çocukların güvenliği açısından bu durumun tehlikeli olduğunu vurguladı.

Ayrıca konuştuğumuz öğretmenler, öğrenciler ve veliler, bu fiziki şartlarda eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmekten rahatsız ve mutsuz olduklarını belirtti.

Miralay: Duvarlar tamir edilmeli, okul boyanmalı

Şehit Doğan Ahmet İlkokulu Müdürü Ahmet Miralay, yeni eğitim yılına başlarken akademik yönden hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını belirterek eksiklerinin yapısal yönden olduğunu söyledi.

Bazı sınıfların iç ve dış duvarlarının bakım ve onarım istediğini ifade eden Miralay, duvarlardaki deliklerin kapandıktan sonra tüm okulun boyanması gerektiğini vurguladı. Miralay, okuldaki fazla malzemelerin ortadan kaldırılması için de bir ambara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Okul bahçesindeki betonarme alanın tamir edilmesinin çocukların güvenliği için önemli olduğunu ifade eden Miralay, yağış olduğu zaman bu bölgede su birikintileri olduğunu söyledi.

Miralay, velilerin çocuklar için bir şeyler yapmaya çalıştığını dile getirerek bu durumdan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Miralay, bazı ilgili velilerin kendi imkanlarıyla, okul bahçesine çocukların oynayabileceği alanlar oluşturduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 10:04
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110