banner6

İlahiyat Koleji kapatılmayacak

banner37

Yüksek İdare Mahkemesi, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin kapatılması için KTOEÖS’ün açtığı davayı reddetti

İlahiyat Koleji kapatılmayacak
banner99

Emine UYSAL

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin kapatılması için Yüksek İdare Mahkemesi’nde açılan davada, KTOEÖS davayı kaybetti.

Başkan Mehmet Türker, üyeler Tanju Öncül ve Beril Çağdal’dan oluşan YİM heyeti, KTOEÖS’ün meşru menfaati olmadığına bulgu yapıp, davanın ret ve iptal edilmesine karar verdi.

Davayı, çok sayıda öğrenci ve veli takip etti.

Davada, Hala Sultan İlahiyat Koleji’ni Avukat Tevfik Mut ile Yusuf Ergüçlü, KTOEÖS’ü Avukat Öncel Polili, Eğitim Bakanlığı’nı ise Başsavcı Muavini Yardımcısı Behiç Öztürk temsil etti.

Kararın ardından basına açıklama yapan Avukat Tevfik Mut, mahkemenin, sendikanın meşru menfaatinin olmadığına karar verdiğini ve davayı ret ve iptal ettiğini söyledi.

Mut, “Sendikanın tüzüğünde gayelerle ilgili bir bölüm var. Mahkeme, davacıların gayelerini irdelemiştir. Bu davayı açma imkanına sahip olmadıklarını vurgulamıştır” dedi.

Kıbrıs, İlim Sanat, Ahlak Vakfı Başkanı Hikmet Kaynarca, “Yüce mahkemeye teşekkür ediyoruz. Adalet geç de olsa yerini buldu. Usulden düşmesi gereken bir davaydı. Dava ideolojik bir davaydı. Bizi yormuştur. 12 ve 18 yaş arası çocuklar bu davanın sonucunu bekliyor. ‘Okulumuz kapanır mı?’ endişeleri vardı. Okulumuzun kapatılmayacağını biliyorduk ama öğrencilere anlatmak zordu. Mezun olup, üniversite eğitimi alan öğrencilerimiz de tedirgindi. Geç alınmış bir karar. Önümüze bakacağız” şeklinde konuştu.

Süreç nasıl gelişti?

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin kapatılması için Yüksek İdare Mahkemesi’nde açılan davada, KTOEÖS davanın dinlenmesini, davalılar ise davanın reddini talep etmişti.

Başkan Mehmet Türker, üyeler Tanju Öncül ve Beril Çağdal’dan oluşan YİM heyeti, yapılan ön itirazlar konusunda karar vermek için davayı süresiz ertelemişti.

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin kapatılması için Yüksek İdare Mahkemesi’nde açılan davada, davacı iki öğretmen sendikasından biri olan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası geçtiğimiz celsede davadan çekilmişti.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın (KTÖS) Avukatı Öncel Polili, davacı KTÖS’ün davadan çekildiğini ve bazı taleplerini geri çektiklerini beyan etmişti.

Bunun üzerine söz alan Başsavcı Muavini Yardımcısı Behiç Öztürk, davacının meşru menfaati kalmadığını ve davanın reddedilmesi gerektiğini savunmuştu. Polili, davanın esasının görüşülmesini talep etmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104