İlahiyat Koleji raporu hazır

banner37

Eğitim Bakanlığı’nın, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde dini baskı yapıldığı iddiasıyla başlattığı soruşturmanın tamamlandığı ve raporun, bakanlığa sunulduğu açıklandı ancak içerik öğrenilemedi

İlahiyat Koleji raporu hazır
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, ülkemizde tartışma konusu olan Hala Sultan İlahiyat Koleji’yle ilgili Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı denetmenlerinin araştırmalarını tamamladığını ve soruşturma raporunun da bakanlığa sunulduğunu söyledi.

Eylem, KIBRIS’a yaptığı açıklamada, soruşturma raporuyla ilgili net bilginin henüz kendisine ulaşmadığını, bu nedenle raporun içeriğiyle ilgili konuşamayacağını belirtti.

banner134
Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde, Türkiye’den görevlendirme yoluyla gelen meslek dersi öğretmenlerinin, öğrencilere“dini baskı” yaptıkları iddiası, bir grup öğretmenin şikayeti üzerine patlak vermiş ve konu, toplumda büyük tartışmalara yol açmıştı.

Öğrencilere “dini baskı” yapıldığı yönündeki şikayetlerini bir dilekçe ile Eğitim Bakanlığı’na bildiren öğretmenlerin bu çıkışı üzerine ilgili bakanlık da denetmenlerini Hala Sultan İlahiyat Koleji’ne göndererek, konuyu araştırıp soruşturmasını istemişti.

Günler süren denetimin ardından denetmenlerin hazırladığı raporu Eğitim Bakanlığı’na sunduğu, ancak içeriğinin ne olduğu yönünde henüz bilginin ortaya çıkmadığı ifade ediliyor.

Gazetemize konuşan KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, denetmenlerin, okulda, şikâyet dilekçesine imza koyan öğretmenlerin tümüyle görüşmediğini iddia ederek, “Teftiş Dairesi, belki ihtiyaç duymayabilir ancak KTOEÖS olarak tüm öğretmenlerle görüşülmesi gerektiğini ve bunun dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Eylem, yeni kurulan dörtlü koalisyon hükümetinden ve göreve gelen yeni Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’ten konunun takipçisi olmasını isteyerek, tüm öğretmenlerle görüşülmesi gerektiği yönündeki talebini, kendisine ilettiklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2018, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75