İlahiyat Koleji'ne karşı açılan dava protesto edilecek

banner37

Hala Sultan İlahiyat Koleji Velileri “Okulumuza Dokunma” sloganıyla yarın saat 13.00’te Meclis önünde eylem yapacak.

İlahiyat Koleji'ne karşı açılan dava protesto edilecek
banner99

“Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın açtığı okulu kapatma davasına tepki göstermek için” toplanacak veli ve öğrenciler davayı protesto edecek.

Hala Sultan İlahiyat Koleji velileri adına okul aile birliğinden yapılan açıklamada, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin KKTC Eğitim Bakanlığı’nın atadığı öğretmenlerin görev yaptığı, kolej müfredatına ilave olarak din-ahlak ve kültür derslerinin verildiği bir okul olduğu belirtildi.

banner134
Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul Aile Birliği açıklamasında ayrıca; Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi Madde 14 Eğitim hakkına ve KKTC Anayasası Madde 23 Vicdan ve Din Özgürlüğü ’nün ilgili maddelerine de atıfta bulunuldu.

Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan eğitim ve düşünce özgürlüğünün KKTC’de uygulanmasını isteyen Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul Aile Birliği, anayasal olarak ve uluslararası sözleşmelere göre demokratik hakları olan eğitimin, bazı önyargılı kişilerin, önyargılarına dayanarak yaptığı hareketlerle engellenemeyeceğini de belirtti.

Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul Aile Birliği, ayrıca Hala Sultan İlahiyat Koleji modeli okulların tüm Avrupa Birliği ülkelerinde ve muasır medeniyetler içinde yer alan tüm ülkelerde bulunduğunu savundu.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2016, 18:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75