“İlk tercihiniz Türkiye olsun”

banner37

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı yetkilileri, basın toplantısı düzenleyerek Kıbrıslı Türk öğrencilere seslenerek burslarını tanıttı

“İlk tercihiniz Türkiye olsun”
banner90
banner8

“TEK KISTAS BAŞARI”… Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Uluslararası Öğrenciler Daire Başkanlığı Tanıtım Koordinatörü Gökhan Duman ve aynı dairenin uzmanlarından Servet Turan, 2012’den önce 8 bin civarı olan müracaat sayısının, 2019’da ‘70 ülkeden 146 bin başvuru’ olarak kayıtlara geçtiğine dikkat çekti. Yetkililer, burslar için herhangi kotanın olmadığını, değerlendirmedeki tek kıstaslarının ‘başarı’ olduğunu da vurguladı.

“SON TARİH 20 ŞUBAT”… Gökhan Duman ve Servet Turan, Türkiye üniversitelerine yönelik verilecek son derece kapsamlı burslara başvuruların 10 Ocak 2020 itibarıyla başladığını ve 20 Şubat 2020’de sona ereceğini hatırlatırken; “Bütün başvurular internet üzerinden yapılacak ve ardından da değerlendirme sürecine geçilecek. Başvuruları değerlendirilen adaylar daha sonra ayrıca mülakata çağrılacak” ifadelerini kullandı.

Ali ÇATAL

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde faaliyet yürüten Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Uluslararası Öğrenciler Daire Başkanlığı Tanıtım Koordinatörü Gökhan Duman ve aynı dairenin uzmanlarından Servet Turan, ‘Türkiye Scholarships Bursları’ hakkında basın toplantısı düzenleyerek açıklamada bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği’nde dün 11.30’da gerçekleştirilen toplantıda konuşan Duman ve Turan, Türkiye’nin hem cumhuriyet öncesi hem de sonrasında birçok öğrenciye burs kapılarını açtığını hatırlatırken; Türkiye burslarını öğrenci, öğrenci velisi ve öğretmenlere tanıtmak amacıyla organize edilen iki günlük bir program dahilinde ülkede olduklarını ve bu çalışmalar kapsamında Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa bölgelerinde tanıtım faaliyetleri düzenleyecekleri bilgisini verdi.

Bahse konu Türkiye burslarının artık bir ‘marka’ haline geldiğini söyleyen Duman ve Turan, özellikle 1960’lardan itibaren ciddi bir talebin görüldüğü bursların, 1992’de dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde ‘Büyük Öğrenci Projesi’ eylemliği kapsamında adeta bir ‘devlet politikası’ halini aldığını söyledi. 2010’da kurulan Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın görev ve yetkileri çerçevesinde söz konusu burslarının kapsamının da geliştiğini aktaran yetkililer, “Bu çalışmalar, 2012’de ‘Türkiye Bursları’ programıyla taçlandı” ifadelerini kullandı.

Duman ve Turan, 2012’den önce 8 bin civarı olan müracaat sayısının, 2019’da ‘170 ülkeden 146 bin başvuru’ olarak kayıtlara geçtiğine dikkat çekti. Yetkililer, burslar için herhangi kotanın olmadığını, değerlendirmedeki tek kıstaslarının ‘başarı’ olduğunu da vurguladı.

Kimler başvurabilir?

İlgili burslara müracaat şartlarından da bahseden uzmanlar, Türkiye dışındaki Türk cumhuriyet ve toplulukları yurttaşlarının yanı sıra uluslararası öğrencilere de böylesi bir hizmetin verildiğini kaydederken; “Türk cumhuriyetlerinin, akraba toplulukların, diğer ülkelerin öğrencilerinin ve çift uyruklu öğrencilerin bu programa başvuru şansı var. Söz gelimi, hem Türkiye hem de KKTC vatandaşı öğrenciler için de kapılar açık” şeklinde konuştu ve Türkiye vatandaşlığı da bulunan KKTC’li öğrencilerin durumuna da açıklık getirdi.

Başvuruların 10 Ocak itibarıyla başladığını ve 20 Şubat’ta sona ereceğini de hatırlatan yetkililer, “Bütün başvurular internet üzerinden yapılacak ve ardından da değerlendirme sürecine geçilecek. Başvuruları değerlendirilen adaylar da daha sonra ayrıca mülakata çağrılacak” ifadelerini kullandı.

Neleri kapsıyor?

Türkiye burslarına sadece ‘maddi katkı’ olarak bakılmaması gerektiğine de dikkat çeken yetkililer, “Bu burslar, finansal desteğin yanında, öğrencilerin üniversitelerdeki istedikleri programlara yerleştirilmesinden sosyal ve akademik aktivitelere, cep harçlığından uçak biletine, barınmadan dil kursuna, sağlık sigortasından kültür gezilerine, son derece kapsamlı bir programın parçası” şeklinde konuştu.

Yükseköğrenimlerini Türkiye’nin prestijli üniversitelerinde tamamlayan öğrencilerin, okulları, akademisyenleri ve Türkiye ile bağlarının mezuniyet sonrasında da kopmadığı gerçeğine parmak basan yetkililer, “Türkiye Mezunları Koordinatörlüğü sayesinde iletişim sürüyor ve köprüler hiçbir zaman atılmıyor. Bugün Latin Amerika’dan Orta Doğu’ya, Balkanlar’dan Afrika’ya, kendi ülkelerinde iş insanı, milletvekili, devlet bakanı, gazeteci, yazar, şair, basın sektörü yöneticisi… Pek çok kişiyle irtibatımız sürüyor. Bu burslar sayesinde Türkiye üniversitelerinden mezun olanlar, hiçbir zaman unutulmuyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75