banner6

'İşsiz öğretmen ordusu yaratılacak'

banner37

Atatürk Öğretmen Akademesi'nin (AÖA) Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) ile imzaladığı protokolü ve akademinin aşamalı olarak LAÜ'ye devredilecek olmasını Meclis önünde bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerle birlikte protesto eden akademi öğrencileri, protokolün hayata geçmesiyle birlikte işsiz öğretmen ordusu yaratılacağını söyledi.

'İşsiz öğretmen ordusu yaratılacak'
banner150 banner151 banner143

AÖA öğrencilerini temsilen Cemile Cemsal tarafından okunan açıklama şöyle:

"Atatürk öğretmen Akademisi, 1937’den itibaren planlı bir şekilde aldığı öğrencilerine laik, demokratik, ücretsiz, bilimsel bir eğitim sunmaktadır. Okula alınacak öğrenci kontenjanı, devlet okullarındaki öğretmen ihtiyacına göre MEB tarafından belirlenmekte ve bu plana bağlı kalarak AÖA’da öğretmen yetiştirilmektedir. Bugüne kadar süregelen bu planlılık, eğitimin de ticarete döküldüğü piyasalaşmış sistem içerisinde diğer alanlarda yaşanan işsizlik sıkıntısının bu okulun mezunlarının da yaşamasının önüne geçmektedir. İmzalanan bu protokol ile birlikte bugüne kadar planlı bir şekilde ilerleyen bu sistemin bozulacağını ve ileride diğer alanlarda olduğu gibi işsiz öğretmen ordusu yaratılacağını görebilmekteyiz.

Ülkemizde tek kamusal yükseköğrenim hizmeti vermekte olan AÖA, ticari sistem içerisinde maddi durumu yeterli olmayan birçok gence hem ücretsiz hem de bilimsel, demokratik, laik bir eğitim vererek mezun olduktan sonra iş garantisi sunmaktadır. Bu durum devletin, planlı bir şekilde kendi ihtiyacı kadar öğretmen yetiştirmesine bir örnektir. Böylece en azından ilkokul alanında işsiz öğretmenler ordusu yaratılmasını engellemektedir.

Atatürk öğretmen Akademisi öğrencilerine laik, demokratik, çağdaş, bilimsel, demokratik bir eğitim vererek yetiştirdiği öğretmenleriyle laik, demokratik, çağdaş bir toplumun gelişmesi yönünde önemli rol oynamaktadır. Kültürümüzün taşıyıcıları olan öğretmenlerimizi yetiştiren, kökleri çok eskiye dayanan akademi ortadan kaldırılarak aslında kültürümüzün de kökleri kopartılmaya çalışılmaktadır. İmzalanmış protokolle birlikte, ülkemizde devlete ait tek kurum olan AÖA, protokoldeki imza sahiplerinin işbirliği ile süreç içerisinde daha önce diğer devlet kurumlarımızın başına geldiği gibi kapatılmak istenmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerinden ötürü hem Kıbrıs Türk kültürünü yok etme hem de eğitimin piyasallaştırılması durumundan AÖA kapatılmaya çalışılmaktadır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, 6 Nisan 2017 tarihinde AÖA’ ya yaptığı ziyarette akademinin devlet üniversiteleriyle işbirliği yapmasına imkan verecek bir çalışmanın gündemde olduğunu açıklamış, böyle bir çalışmaya gerek duyulmasının sebeplerini ise akademide eğitim görevlisi başına düşen öğrenci sayısının çok düşük olmasını, AÖA öğrencilerinin mezun olduktan sonra yüksek lisans yapmalarının mümkün olmamasını göstermiştir. Bu sorunları çözmek üzere akademinin yeni bir yol haritasına ihtiyaç duyduğunu belirtmişti. AÖA öğrencilerinin mezun olduktan sonra yüksek lisans yapamama gibi bir sorunun olmadığı gibi öğrenci sayısının çok düşük olması sorunu da bakanlığın kamu okullarında olan öğretmen eksikliklerini görmezden gelmesinden dolayı gerçek öğretmen ihtiyacı kadar münhal açmamasındandır. Zaten gerçek öğretmen ihtiyacı sorunu çözülmeye çalışılması akademiye yeni öğrencilerin alınmasını sağlayacaktır.

Bakanının ifade ettiği “hazırlanan yeni yol haritası” akademi için yolun sonunu göstermektedir. AÖA öğrencileri olarak Akademinin gelecekteki varlığını tehlikeye sokan bu protokole atılan imzaların iptal edilmesini, Sn. Özdemir Berova’dan bu yanlıştan bir an önce geri dönmesini ve bakanı olduğu devletin kendine ait olan tek devlet üniversitesi Atatürk Öğretmen Akademisine sahip çıkmasını istiyoruz."

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2017, 13:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110