banner6

İTÜ'den tam donanımlı iki kampus

banner37

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin hedefi büyük; Gazimağusa Yerleşke projesi tamamlanınca yaklaşık bin, Yeni Erenköy’de de yaklaşık 6 bin öğrencisi olacak…

İTÜ'den tam donanımlı iki kampus
banner151 banner143

Ergül ERNUR

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri’nin hedefinde büyük projeler var.

İTÜ, Gazimağusa Yerleşkesi inşaatına başlamak ve Yeni Erenköy’deki yerleşke projelerini tamamlayıp tüm kampuslarda eğitimi en kısa zamanda hayata geçirmeyi amaçlıyor.

İTÜ’nün Gazimağusa Yerleşke projesi tamamlanınca yaklaşık bin, Yeni Erenköy’deki kampusta ise yaklaşık 6 bin öğrenci kapasiteli tam donanımlı iki kampusları olacak.

Kahya: Üniversiteler arası işbirliği artırılmalı

Ülkemiz eğitim sektörünü değerlendiren İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya, KKTC’de eğitim veren tüm üniversitelerin bazı ortak sorunları olduğuna da işaret etti.

Kahya, yükseköğretim kalitesinin artırılması için Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve Yüksek Planlama Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) işbirliğinin artırılması, akademik unvanların YÖDAK’tan alınması, üniversiteler arası işbirliği ve iletişimin artırılması gerektiğini belirtti.

Tüm üniversitelerin AR-GE çalışmalarına ağırlık vermesi, proje ve akademik makalelerin sayısının artırılmasının önemine işaret eden Kahya, bunun eğitim kalitesini sürekli yenilenerek daha yukarıya taşıyacağını belirtti.

Kampus inşaatları tamamlanana kadar fazla öğrenci almıyoruz”

İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya, 332’si TC, 3’ü KKTC ve 18’i yabancı uyruklu olmak üzere toplam öğrenci sayılarının 353 olduğunu belirtti.

İTÜ-KKTC Gazimağusa Yerleşkesi Yabancı Diller Hazırlık Okulu’nda 162, eğitimlerine geçici süreliğine İTÜ Tuzla ve Maslak kampuslarında devam eden 191 öğrencileri bulunduğunu söyleyen Kahya, Gazimağusa Yerleşke projesi tamamlanınca yaklaşık bin, Yeni Erenköy’de yaklaşık 6 bin öğrenci kapasiteli, tam donanımlı iki kampusları olacağını vurguladı.

Kahya, kampus inşaatları tamamlanana kadar yeni bölümler açmadıklarını fazla öğrenci alımı yapmadıklarını belirtti.

Öğretim kadrosu

Kahya, İTÜ-KKTC Gazimağusa Yerleşkesi Yabancı Diller Hazırlık Okulu’nda 5 tam zamanlı ve 3 yarı zamanlı okutmanın görev yaptığını ifade eden Kahya, kadrolarında bir profesör, bir doçent ve bir de yardımcı doçent olmak üzere üç tam zamanlı öğretim üyesi yönetici, bir öğretim görevlisi (Dr.) ve bir yarı zamanlı danışmanın görev yaptığını söyledi.

Kahya, İTÜ Tuzla ve Maslak Yerleşkelerinde ise 65 öğretim görevlisinin öğrencilere eğitim verdiğini belirtti.

“Rol model olmak istiyoruz”

Ercan Kahya, misyonlarının çağın gerektirdiği ihtiyaçlara cevap verebilecek becerilerle donanmış, başarılı ve lider bireyler yetiştirmek, KKTC'de üniversiteler arası işbirliği ve koordinasyonu geliştirerek rol model olmak,

bölgesel ve küresel düzeyde rekabet edilebilirliğe, nitelikli ve sürdürülebilir destek sağlamak olduğunu vurguladı.

“Ulusal ve uluslararası imkânlara sahibiz”

İTÜ Kuzey Kıbrıs’ta şu anda Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ile Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği olmak üzere üç bölüm olduğunu anlatan Kahya, programlarının eğitim dilinin İngilizce olup, öğrencilerinin İTÜ kampuslarında tüm ulusal ve uluslararası imkânlara sahip olduğunu belirtti.

Kahya, lisans eğitimini başarıyla tamamlayanların İstanbul Teknik Üniversitesi’nin tüm hak ve yetkilerini içeren lisans diplomasını almaya hak kazandıklarını söyledi.

YÖK onayı almış yeni bölümler

Kahya, YÖK onayı alınmış birçok lisans ve lisansüstü programlarıyla ileriki yıllarda eğitime başlanmasını amaçladıklarını belirterek bölümleri şöyle sıraladı:

“Bilgisayar Mühendisliği; Elektrik-Elektronik Mühendisliği; Gıda Mühendisliği; İnşaat Mühendisliği; Petrol-Doğalgaz Mühendisliği; Raylı Sistemler Mühendisliği; İşletme; Mimarlık; Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık;

Psikoloji; Kompozisyon; Türk Halk Oyunları; Müzikoloji”.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 09:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104