Kemik erimesi hastalığıyla ilgili bilgiler aktarıldı

banner37

LAÜ’den Lefke Öncü Kadınlar Derneği'ne bilgilendirici seminer düzenlendi

banner87
Kemik erimesi hastalığıyla ilgili bilgiler aktarıldı
banner90
banner99

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’ne bağlı Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kulübü öğrencileri danışman hocaları eşliğinde hazırladıkları Osteoporoz (kemik erimesi) hastalığı ile ilgili bilgilendirici seminerlerini Lefke Öncü Kadınlar Derneği'nde sundular.

banner134
Osteoporoz kırıkları kadınlarda daha fazla görüldüğü için Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 4. sınıf öğrencileri Lefke Öncü Kadınlar Derneği'nde ‘Kadın Sağlığında Osteoporoz, Koruyucu Fizyoterapi ve Egzersiz’ konulu bilgilendirici sunum yaptılar. Sunumda, osteoporozun (kemik erimesi) kemik kütlesinde azalma ve kemik kırılganlığında artış ile seyreden metabolik bir kemik hastalığı olduğu ve osteoporoza bağlı gelişen kırıklar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan komplikasyonlar ile ölüm insidansının artışı nedeniyle osteoporozun bir halk sağlığı problemine dönüştüğü vurgulandı.

Erkek ve kadınlarda kırklı yaştan itibaren kemik kalitesinde azalma görülmeye başlandığını ve kadınlarda menopoz sonrası bu azalmanın daha fazla olduğu belirtilen seminerde, fizyoterapist eşliğinde egzersizin hastalığı önlemedeki önemi anlatıldı. Kemik yapımının sadece beslenme ile değil kişiye özgü planlanmış egzersizle beraber gerçekleşeceğini ve erken yaşlardan itibaren egzersiz alışkanlığının kazanılması gerektiği vurgulanan seminer sunumunun sonunda Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kulübü öğrencileri kadınlarla beraber egzersiz yaptılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75