Kıbrıs’tan uzakta, sıkıntı yaşıyorlar

Eğitimlerini yurt dışındaki üniversitelerde sürdüren Kıbrıslı Türk öğrenciler, öğrenim gördükleri ülkelerde yaşadıkları sorunlara dikkat çekti, ülkemizin de kendilerine yeterince sahip çıkmadığından yakındı

Kıbrıs’tan uzakta, sıkıntı yaşıyorlar
  • 25 Mart 2018, Pazar 11:27

Tünay MERTEKCİ

Ülkemizde bulunan yabancı öğrencilerin yaşadığı sorunlar son dönemlerde kamuoyunda sıklıkla dile getiriliyor ancak Türkiye veya bir başka ülkede yüksek öğrenim gören Kıbrıslı Türk öğrenciler de bulundukları ülkelerde birçok sorunla uğraşıyor, sıkıntı çekiyor.

Hem ailelerinden hem de ülkelerinden uzakta, farklı farklı kültürlere uyum sağlamaya çalışıp, çeşitli sorunlarla uğraşan Kıbrıslı Türk öğrenciler, tüm bunlara ilaveten bir de kendi ülkelerinden yeterli destek ve ilgi görememekten yakınıyor.

Kimi, devletin verdiği bursların hiçbir zaman belli bir düzende ve planda yatırılmaması nedeniyle gelir planı yapamadıklarını söylerken, kimi uçak biletlerinin pahalılığından şikayetçi. Türkiye dışında bir ülkede öğrenim gören öğrencilerse, bulundukları ülkelerdeki pahalılıkla baş etmeye çalışıyor.

Yurt dışında yüksek öğrenim gören Kıbrıslı Türk öğrenciler, KIBRIS’a konuşarak sorunlarını anlattı, beklentilerini dile getirdi.

Özerenler: Kıbrıslıların büyük şehirde yaşamaya alışması kolay olmuyor

Ankara Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimi gören Mehmet Özerenler, Ankara’da 5’inci senesini yaşayan Kıbrıslı bir öğrenci olarak yaşantıya bir nevi alışmış durumda olduğunu belirtti.

Üniversiteye gittiği ilk zamanların en zor geçen yıllar olduğunu kaydeden Özerenler, “Çünkü, biz Kıbrıslıların, Ankara gibi büyük metropol bir şehirde yaşamaya alışması pek kolay olmamaktadır” şeklinde konuştu.

Gerek insanın ailesinden ilk defa uzak yaşamaya alışması, gerekse öğrencilik hayatının insana bir takım sorumluluklar ve zorluklar yaşattığını dile getiren Özerenler, “Bunlardan ayrı olarak Kıbrıslı öğrencilerin, daha doğrusu biz Kıbrıslıların kendine has kültürü ve yaşam tarzı, bizi Ankara gibi farklı ve büyük şehirde yaşamaya adapte etmesi zor olmaktadır” dedi.

Söz konusu adapte sorununu daha çok içinde oldukları okul ortamında ve günlük yaşamın içerisinde hissettiklerini ifade eden Özerenler, Türkiye’de yabancı statüsünde öğrenim gören ve kamunun her noktasında da bu muameleyi gören bir kesim olduklarını söyledi.

Hayatımızın bir parçası olan hastanelere, devlet kurumlarına işleri düştüğü zaman, yabancı uyruklu olmalarının dezavantajlarını oldukça fazla hissettiklerini belirten Özerenler, “Tabii ki bu durum yurt dışında okuyan tüm öğrenciler için geçerlidir” dedi.

“Günlük hayatımızda da bazı sorunlar yaşayabiliyoruz”

İşin bir de kültürel boyutunun olduğunu ifade eden Özerenler, Ankara’da kültürel fark çerçevesinde, Kıbrıslıların farklı yaşam tarzının ve alışkanlıklarının, günlük hayatlarında kendilerine bazı sorunlar yaşattığını belirtti.

İçinde büyüyüp yetiştiğimiz toplumun, daha güven ve görüş özgürlüğü içinde olduğunu söyleyen Özerenler, “Doğal olarak Ankara gibi çok çeşitli bölgelerden gelen insanların yaşadığı bir şehir çeşitli güvenlik sıkıntılarını da beraberinde getirmektedir” dedi.

Ankara gibi bir toplumun içinde yaşayan insanların da ister istemez gözlerinin daha açık olduğunu dile getiren Özerenler, “Biz yurt dışında öğrenim gören Kıbrıslı öğrenciler, kendi başına iş yapma ve sorumluluk sahibi olma konusunda da biraz eksik yetiştiriliyoruz ve bu konunun toplum olarak büyük bir eksikliğimiz olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bu konudaki eksiklikleri de kesinlikle öğrencilik hayatlarında hissettiklerini vurgulayan Özerenler, “Benim burada ailelere verebileceğim tavsiye, çocuklarını yetiştirirken onlara biraz sorumluluk vererek ve kendi başlarına işlerini yapabilmeye izin vermeleridir” şeklinde konuşarak bunun sonucunda, kişinin üniversite ve iş hayatında olumlu etki yapacağını söyledi.

“Burslar hiçbir zaman belli bir düzende yatırılmadı”

Yurt dışında okuyan öğrenciler olarak başlarından geçen sıkıntıları anlatırken burs konusuna da değinmeden geçemeyeceğini dile getiren Özerenler, öncelikle devletin kendilerine sağladığı maddi desteğin miktarının azımsanamayacak olduğunu belirtti.

Ancak verilen bursların hiçbir zaman belli bir düzende ve planda yatırılmadığına dikkat çeken Özerenler, bunun sonucunda yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin belirli bir gelir planı yapmakta zorlandığını ifade etti.

“Hal böyle olunca elimize ne zaman para geçeceğini bilmeyen öğrenciler olarak zor durumda kalmaktayız” diyen Özerenler, burslarını her ayın belirli günlerinde alacaklarını bilmeleri durumunda kendilerini buna göre düzenleyebileceklerini ve planlama yapabileceklerine dikkat çekti.

Burs konusunun önemli bir konu olduğunu düşündüğünü ifade eden Özerenler, “Sonuçta iki-üç ay burs alamayan bir öğrenci, önemli miktarda görünen burs yatınca, iki-üç ay burs almadığı süreçteki borçlarını kapatmak için o paranın çoğunu kısa bir sürede harcıyor ve yine sıkıntı çekiyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sonat: Sorunlar bizi zaman zaman zorluyor

Edirne’deki Trakya Üniversitesi’nde bankacılık bölümü son sınıf öğrencisi olan Ahmet Sonat, Edirne’nin küçük bir şehir oluşunun Kıbrıslı biri için avantaj gibi gözüktüğünü fakat burada yaşadığı süre boyunca imkansızlıkların ve sorunların kendilerini zaman zaman zorladığını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığımdan dolayı devlet hastanelerinde bile tedavi görmek için ücret ödediğini dile getiren Sonat, “Bu ücreti karşılayacak maddi gücünüz yoksa kesinlikle tedavi olamıyorsunuz” şeklinde konuştu.

Benzeri bir sorunla ev kiralarken de karşılaştıklarını ifade eden Sonat, “vatandaş değilseniz ev sahibi size ev kiralamaz, kiralasa bile siz faturaları üstünüze alamadığınız için birçok sorunla karsı karşıya kalırsınız” dedi.

Bankada işlem yaparken bile sorun yaşadıklarını kaydeden Sonat, yaz okulu harcını yatırmaya gittiği zaman vatandaş olmadığı için işlem yapmadıklarını ve orada vatandaş olan birinden yardım isteyip sorunu ancak böyle çözebildiğini ifade etti.

Her şeyin uzaktan göründüğü gibi olmadığına dikkat çeken Sonat, bu sorunları ancak bu sorunları yaşayanın anlayabileceğini belirtti.

“Uçak biletlerine çare bulunmalı”

Uçak biletleri konusunun da ayrı bir sorun olduğunu ifade eden Sonat, uçak biletlerinin özellikle son zamanlarda çok pahalı olmaya başladığını ve bu pahalılığa öğrenciler için bir çare bulunulması gerektiğine dikkat çekti.

Öğrenciler olarak beklentilerinin bilet ücretlerinin öğrenciler için daha uygun olması yönünde olduğunu ifade eden Sonat, bu sorunlara bir an önce çare bulunması gerektiğini ifade etti.

Kıbrıslı öğrenciler olarak yaşadıkları bir başka sorunun burada yaşayan insanlara Kıbrıs’ın çok farklı anlatılması olduğunu dile getiren Sonat, Edirne’ye gittiği ilk yılında bunu anladığını kaydetti.

“Biz dilimiz döndüğünce dinlemek isteyenlere Kıbrıs hakkında doğru bilgiler vermeye çalışıyoruz fakat Kıbrıs’ı doğru tanıtmak için devletimizin daha fazla mesai harcaması gerektiğini düşünüyorum” diyen Sonat, mezun olduktan sonra Kıbrıs’a döneceğini, askerliğini yaptıktan sonra da bankacılık sektöründe iş imkanı bulmaya çalışacağını ifade etti.

Sonat son olarak, ülkesine faydalı bir birey olmak ve Kıbrıslı kültürünü her zaman yaşatmak için de elinden geleni yapacağını sözlerine ekledi.

Erdoğa: Avantajları da dezavantajları da var

Edirne’de Trakya Üniversitesi’nde Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı öğrenimi gören Çise Erdoğa, Türkiye’de öğrenim görmenin, avantajlarının da dezavantajlarının da olduğunu kaydetti.

Erdoğa, üniversiteye başladığı ilk gün yaşadığı kimlik sorununun ve devamında gelen Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasız hiçbir işlemin yapılamamasının çok büyük bir ayrımcılık olduğuna dikkat çekti.

Okula kayıt yaptırırken kodlanması gereken 11 haneli kimlik numarası olduğunu belirten Erdoğa, Kıbrıslı öğrencilerin sadece 6 haneli kimlik numarası olduğunu ve bunun sonucunda okul kimliğini 3 yıl sonra, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası aldıktan sonra alabildiğine dikkat çekti.

Herhangi bir sağlık sorunu için hastaneye gittiğinde ise turist muamelesi gördüğünü ve ona göre fiyatlandırmaya tabii tutulduğunu belirten Erdoğa, buna benzer birçok sorunun olduğunu dile getirdi.

“Telefon hattı alırken, ev kiralamaya çalışırken, elektrik ve su işlemlerini yaparken, otobüs bileti almaya çalışırken derken bu sorunlar böyle devam etti” diyen Erdoğa, bu şekilde sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını vurguladı.

Söz konusu sorunlarda yabancı muamelesi gördüklerini ifade eden Erdoğa, yüksek lisans yapmak için başvuru yaptıklarında ise Türk vatandaşı olarak kabul edildiklerini ve yabancı öğrenci kontenjanından yararlanamadıklarını kaydetti.

“Kendi ülkemizden de destek göremiyoruz”

Yüksek lisans yapmak için “ALES” ve “YDS” sınavlarına tabii tutulduklarını belirten Erdoğa, Türkiye’de Kıbrıslı öğrenci olmanın birçok sorunu olduğunu kaydetti.

Erdoğa, “Bizler ülkemizi temsilen ve kendimizi geliştirmek için yurtdışına okul okumaya giden ve ülkesine dönüp hizmet vermek için buralarda eğitim almaya gelen öğrenciler kendi ülkemizden de destek göremiyoruz” şeklinde konuştu.

Ülkemizin yurt dışında öğrenim gören öğrencilere sunduğu imkanların çok kısıtlı olduğunu ifade eden Erdoğa, burs alamadığını, buna önerisinin borçlandırma yolu ile isteyen her bir öğrenciye öğrenimi süresince burs imkanı sağlanması ve öğrenimini tamamlaması ardından işe girdiği sürede bu borcunu devlete ödemesi olduğunun altını çizdi.

“Ancak bize bir iş imkanı sunulmadığı için her birimiz hayat endişesi içinde ne olacağını bilmediğimiz bir duruma itiliyoruz” diyen Erdoğa, bunun için geniş çaplı bir araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

Erdoğa, “Ülkemiz için, bizlerin göçe mecbur bırakılmaması için gereğinin yapılmasını istiyorum. Çünkü bizler, ülkemize geri dönüp kendi alanlarımızda hizmet vermek istiyoruz” diyerek, üniversiteyi kazanıp giderken öğrenim görecekleri bölümün kontenjanının olduğunu, bitirip gelinceye kadar ise söz konusu bölümün ihtiyaç fazlası olarak gösterilen bölümler arasında olabileceğini sözlerine ekledi.

Gazi: İngiltere’de hayat her geçen gün pahalılaşıyor

İngiltere de Canterbury Christ Church Üniversitesi’ndeki Hukuk eğitimini tamamladıktan sonra, şu an, Reading Üniversitesi’nde Uluslararası Hukuk üzerine yüksek lisansını yapan Hüseyin Gazi, bilindiği üzere Kıbrıs ve Türkiye’deki çoğu yüksek lisans bölümünün 2 yıllık olduğunu fakat İngiltere ve çoğu Avrupa ülkesinde, daha yoğun bir ders programıyla yüksek lisans programlarının 1 yıllık olduğunu kaydetti.

Bunun yanında, dünyanın en eski ve köklü üniversitelerinde eğitim gördüklerini dile getiren Gazi, finansal olarak ise İngiltere hükümetinin, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı (Avrupa Birliği vatandaşlığı) olan her öğrenciye borçlandırma sistemiyle üniversitedeki lisans parasını ödemesi için katkı yaptığını belirtti.

“Öte yandan, 5 senedir İngiltere’de eğitim gören biri olarak üzülerek belirtmek isterim ki, İngiltere de hayat her geçen gün biraz daha pahalılaşıyor” diyen Gazi, maddi açıdan her geçen gün yükselen ev kirası, market masrafları, uçak biletleri, ulaşım masrafları derken, her geçen gün İngiltere’de öğrenim görmenin imkansız hale geldiğine dikkat çekti.

Gazi bunlara ek olarak, devletimizin kendilerini Türkiye dışında eğitim gören olarak (3. Dünya ülkelerinde okuyan öğrenciler) gördüğünü, Türkiye’de okuyan öğrencilerle, Avrupa’daki diğer ülkelerde okuyan kişilere aynı miktarda burs verildiğini belirtti.

Bunun görünürde eşit ve adil, ancak gerçekte Avrupa’da okuyan öğrenciler için geçim açısından “eşitsizlik” yarattığını ifade eden Gazi, “İstanbul’daki bir öğrenci ev kirasıyla, Londra’daki bir öğrenci ev kirası aynı mıdır?” şeklinde konuştu.

“Maddi desteğin yanında manevi destek de olmalı”

Kıbrıs’tan Türkiye’ye olan uçak masrafıyla, Kıbrıs’tan İngiltere’ye olan uçak masrafının da aynı olmadığını belirten Gazi, ilgili kurumların bu gibi sorunları dikkate alması gerektiğine vurgu yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Eğitim Bakanlığı’nın, TC Başsavcılığı’nın ve TC Enerji Bakanlığı’nın, kendileriyle aynı bölümlerde, aynı sıralarda okuyan öğrencilere vermiş oldukları burs ve yardımlara da bakılması gerektiğine işaret eden Gazi, “İngiltere’de veya diğer Avrupa ülkelerinde eğitim gören bizlerin tek sorunu maddi de değildir” dedi.

Ülke olarak birçok konuda örnek aldığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin, Londra Büyükelçiliği’nin her ay kendi öğrencilerine yönelik düzenlemiş olduğu, öğrenci resepsiyonları, etkinlik ve destek programlarının bulunduğunu kaydeden Gazi, bu duruma da bakılması halinde maddi desteğin yanında, manevi desteğin de ne olduğunun anlaşılabileceğini sözlerine ekledi.

Beğendim 3 Muhteşem 0 Haha 2 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 BAF ÜLKÜ YURDU 0 0 0 0 0 0
2 BİNATLI YSK 0 0 0 0 0 0
3 CİHANGİR GSK 0 0 0 0 0 0
4 ÇETİNKAYA TSK 0 0 0 0 0 0
5 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
6 ESENTEPE KKSK 0 0 0 0 0 0
7 GENÇLİK GÜCÜ TSK 0 0 0 0 0 0
8 GİRNE HALK EVİ 0 0 0 0 0 0
9 GÖNYELİ SK 0 0 0 0 0 0
10 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 0 0 0 0 0 0
11 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 0 0 0 0 0 0
12 LEFKE TSK 0 0 0 0 0 0
13 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 0 0 0 0 0 0
14 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 0 0 0 0 0 0
15 TÜRK OCAĞI LİMASOL 0 0 0 0 0 0
16 YENİCAMİ AK 0 0 0 0 0 0
yukarı çık