Kitap ve öğretmen eksiklikleri gideriliyor

banner37

İlk ve orta öğretimdeki kitap ile öğretmen eksikliklerinin önümüzdeki hafta içinde tamamlanması hedefleniyor

Kitap ve öğretmen eksiklikleri gideriliyor
banner99

Ceren ÖZBİL

İlk ve orta öğretimdeki kitap ile öğretmen eksikliklerinin önümüzdeki hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor.

Eksik kitapların matbaada baskıda olduğu ve öğretmen eksiklerinin de tamamlanması için hafta sonu Kamu Hizmeti Komisyonu’nun gerçekleştireceği öğretmen sınavının yapılması bekleniyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Müdürü Adnan Eraslan, önümüzdeki hafta içerisinde öğretmen ve kitap eksikliklerinin tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı.

Eraslan, bu süre zarfında öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmaması için öğretmenlerin gerek bir önceki yılın kitaplarıyla gerekse de kitapların fotokopileriyle eğitime devam ettiğini anlattı.

Eraslan: Kitaplar önümüzdeki hafta dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Müdürü Adnan Eraslan, okullarda yaşanan kitap sıkıntısının bu hafta içinde tamamen çözülmesini beklediklerini açıkladı.

Kitapların şu anda matbaada basımda olduğunu kaydeden Eraslan, basımda bir sıkıntı olmaması durumunda kitapların önümüzdeki hafta içinde öğrencilere dağıtılacağını anlattı.

Eraslan, kitaplarla ilgili sıkıntının daha çok ilköğretimde yaşandığını ve orta öğretimde ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını belirtti.

banner134
“Öğretmen eksiklikleri de gideriliyor”

Öğretmen eksikliklerinin de önemli oranda giderildiğini söyleyen Eraslan, bu hafta sonu yapılacak sınavın ardından da boş kadroların doldurulacağını belirtti.

Eraslan, “Sınav yapılacak. Bize başvuranların geçip, geçmediği bildirilecek. Eğer sınavı geçenlerin oranı yeterli değilse, yasal prosedüre göre gerekeni yapıp, açığı kapatacağız” dedi.

“Temizlik malzemelerinde sadece dağıtımda sıkıntı yaşandı”

Temizlik malzemeleri konusunda okul müdürlerinin neden öğrenci velilerinden malzeme istediği konusuna anlam veremediğini kaydeden Eraslan, bu malzemelerin Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi tarafından alındığını ancak dağıtımda sıkıntı yaşandığını belirtti.

Eraslan, ülkede yaklaşık 170 tane okul bulunduğunu ve daire personelinin her okula bu malzemeleri ulaştırmaya yetişemediğini ifade etti.

Temizlik malzemelerinde yaşanan sıkıntının da bu nedenle olduğunu söyleyen Eraslan, “Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi bu malzemelerin alımı için ihaleye çıkar, eksik varsa geri kalanını da biz tamamlarız. Ancak bu yıl bütçe nedeniyle de sıkıntı yaşadık” dedi.

“İyi niyetle elimizden geleni yaptık”

Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı’nın da bu süreçte kendilerine çok ciddi bir katkısı olduğunu belirten Eraslan, defter, kağıt gibi açıkların vakıf tarafından karşılandığını kaydetti.

Eraslan, eğitimde geçmiş yıllardaki sorunlardan daha büyük bir sorun yaşanmadığını ancak bu oranda da sorun yaşanmasını istemediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75