banner6

KKTC daha yüksek bir artışı hak ediyor

banner37

YDÜ Rektörü Prof. Dr. Şanlıdağ, üniversite tercihlerindeki kontenjan sayılarındaki artışın yeterli olmadığını ifade ederek, bu konuyu YÖK ve Eğitim Bakanlığı ile görüştüklerini kaydetti:

KKTC daha yüksek  bir artışı hak ediyor
banner150

banner150 banner150

“Taleplerimiz gerçeklerimizle örtüşüyor”…KKTC’de bulunan üniversitelerin gerek kampüs açısından gerekse akademik açıdan belirtilen potansiyelin fazlasını karşılayabilecek durumda olduğunu ifade eden YDÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, “Taleplerimiz, bizim gerçeklerimizle örtüşen taleplerdir, bunun zaman içerisinde karşılanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Müslüm BAYUK

   Kıbrıs TV’de, Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Sabah’ programına konuk olan Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, KKTC üniversitelerinin kontenjan artışı ve akademik başarıları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

   Şanlıdağ, kontenjanlardaki artışın yeterli olmadığını ifade ederek, KKTC'nin daha yüksek bir artışı hak ettiğini belirtti.

   Üniversite rektörleri olarak Yükseköğretim Kurulu(YÖK) ve Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştüklerini; ancak beklentileri karşılayacak düzeyde artış sağlanamadığını ifade eden Şanlıdağ, üniversitelerin potansiyelini karşılayabilecek durumda olduklarını vurgulayarak, taleplerinin ülkenin gerçekleriyle örtüşen talepler olduğunu ve bu taleplerin zaman içinde karşılanmasını beklediklerini söyledi.

   YDÜ'nün dünya üniversiteler sıralamasında elde ettiği başarıyı, gelişen koşullara uyum sağlamak ve akademik kadroyu güçlü tutmaktan dolayı gerçekleştiğini açıklayan Şanlıdağ, akademisyenlerin düzenli olarak performanslarını değerlendirdiklerini ve özlük haklarını buna göre düzenlediklerini belirtti.

   Şanlıdağ, 8 yıl içinde hem Türkiye hem KKTC hem de dünya ölçeğinde gerçekleştirdikleri çalışmaların meyvelerini topladıklarını ve her yıl daha fazla başarı elde etmek için çabaladıklarını vurguladı.

   Başarıya ulaşmak için ciddi yatırımlar yaptıklarını ve özellikle genç akademisyenlere yatırım yaparak üniversitedeki istihdamı artırmayı hedeflediklerini belirten Şanlıdağ,başarılarını kalıcı hale getirmeyi amaçladıklarını vurgulayarak,gelecekte de daha fazla başarı elde etmek için çaba harcayacaklarını ifade etti.

“Yüksek bir artışı bu ülkenin hak ettiğini düşünüyoruz”

   Kontenjanlar açısından belli bir artışın olduğunu ama gerçekleşen artışın tatmin edici bir artış olmadığını ifade eden Tamer Şanlıdağ, “Daha yüksek oranda bir artışı bu ülkenin hak ettiğini düşünüyoruz, bu konuda da bir ay önce YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığımızın uhdesinde, bürokratlarımızla ve büyükelçimizle birlikte bir toplantı gerçekleştirdik üniversite rektörleri olarak.  Sayın bakanımız aracılığıyla temasa geçtik ancak bu kadar çıkabildik bu yıl için” dedi.

   Şanlıdağ, artışın sevindirici olduğunu ama beklentilerini karşılamadığını belirtti.

KKTC’de bulunan üniversitelerin gerek kampüs açısından gerekse akademik açıdan belirtilen potansiyelin fazlasını karşılayabilecek durumda olduğunu ifade eden Şanlıdağ, “Taleplerimiz, bizim gerçeklerimizle örtüşen taleplerdir, bunun zaman içerisinde karşılanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Önemli olan bu başarıyı sürdürülebilir kılmamız”

   YDÜ’nün dünya üniversiteler sıralaması içerisinde başarılar elde etmesinin nedenini gelişen konjonktüre ayak uydurmakla birlikte akademisyen kadrosunu sağlam tutmaktan geçtiğini belirten Tamer Şanlıdağ, sözlerine şöyle devam etti:

   “Akademisyenlerimizin her yıl akademik performanslarını değerlendiriyoruz, özlük haklarını ona göre düzenleriz. Böylelikle 7-8 yıl içerisinde araştırmalarda, projelerde, AR-GE çalışmalarımızda büyük bir ivme yakaladık. Bu bizler için yeterli değil, bizim için önemli olan bu başarıyı sürdürülebilir kılmamızdır.”

Şanlıdağ, hem Türkiye hem KKTC hem de dünya ölçeğinde 8 yıl içerisinde gerçekleştirdikleri çalışmaların sonucuna ulaştıklarını ve her yıl üstüne koyarak daha çok başarı elde etmek için uğraştıklarını vurguladı.

Başarıyı elde edebilmek adına ciddi yatırımlar yaptıklarını belirten Şanlıdağ, “Kalıcı olarak başarıyı perçinlemek istiyoruz. Özellikle genç akademisyenlere yatırım yapıyoruz, üniversitede istihdam edebilme adına” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104