banner6

KKTC liseleri finalede yok

banner37

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun (ODTÜ KKK) enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konusunda farkındalık yaratma amacıyla lise ve üniversite öğrencilerine yönelik bu yıl altıncısını düzenlediği; “Yılın Yeşil Beyni Uluslararası Proje Yarışması”nın finalistleri belirlendi. Lise seviyesinde finalde yarışacak 5 projenin tümü Türkiye’deki farklı liselerden belirlendi.

KKTC liseleri finalede yok
banner151 banner143

ODTÜ KKK’dan yapılan açıklamaya göre, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı’nın düzenlediği, 13 farklı ülkeden 220 başvurunun yapıldığı yarışmada, jüri heyeti lise seviyesinde 5, üniversite seviyesinde ise 4 projeyi finalde yarışmaya uygun buldu.

Üniversite seviyesinde finalde yarışacak 2 proje ise KKTC’den belirlenirken, bunlar; ODTÜ Kıbrıs’tan Hossam Ahmed ile Kareem Ahmed, Kıbrıs İlim Üniversitesinden Bilal Siddiqui ve J. P. Morankinyo; diğer 2 proje ise 1’i Almanya diğeri de Malezya’dan oldu.

İkişer kişilik takımlarla katılımın zorunlu olduğu yarışmada finale kalan takımlar, projelerini, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda 5 Ekim tarihinde kadar sunacak.

Dereceye girenler ise 6 Ekim’de ODTÜ Kıbrıs Akademik Yıl açılış töreninde açıklanacak.

Yarışmada finale kalan lise projeleri ve proje sahipleri şunlar:

“Duvar Kağıdı ile Yalıtım” başlıklı projeleri ile Ordu Dr. M. Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezinden Sena Ecem Özcan ve Rana Yaren Civelek, “Tuzcul Pantoea Bakterisinden Elektrik Üretimi” başlıklı projeleri ile İstanbul Çevre Kolejinden  Ayşe Bige Özdal ve Esin Aşan, “Designing a Circuit for Harvesting Atmospheric Electricity as An Alternative to Existing Renewable Energy Sources” başlıklı projeleri ile TED Ankara Kolejinden Doğu Deniz Uğur ve Eda Ayan, “Doğrudan Metanollü Yakıt Pillerinde (DMYP) Anot Katalist Tabakasında TiO2 Nanoeklentisi Kullanımının Performansa Etkisinin Deneysel Olarak İncelenmesi” başlıklı projeleri ile İzmir Özel Ege Lisesinden Evren Geydirici ve Müge Demirsoy, “Balmumu Örtüsü” başlıklı projleri ile Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesinden Handenur Ağana ve Ezgi Bilgili.”

Yarışmada finale kalan üniversite projeleri ve proje sahipleri şunlar:

 “Wireless Resonance Power Transfer By Superposing Magnetic Fields For Reducing Batteries and Other Electronic Wastes” başlıklı projeleri ile Almanya Jacobs University’den Kiran Adhikari ve Larissa Oliveira, “MAG-VAWT” başlıklı projeleri ile Malezya Taylor's University Lakeside Campus’dan Teow Wei Wei ve Ser Yi Heng, “Olive Pomace-based Green Bifunctional Photosensitive Nanocomposite for Olive Mill Wastewater Treatment: Techno-economic feasibility analysis” başlıklı projeleri ile Kıbrıs İlim Üniversitesinden Bilal Siddiqui ve Jesutomito P. Morankinyo, “Environmental signal amplifier” başlıklı projleri ile ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusundan Hossam Ahmed ve Kareem Ahmed.

Final döneminde Garanti Bankası sponsorluğu ile güçlenen Yılın Yeşil Beyni yarışmasında iki kategoride dereceye giren takımları, tüm masrafları ODTÜ Kıbrıs’a ait olacak şekilde Kuzey Kıbrıs’ta ağırlanacak.

Yarışmada dereceye girenler toplam 33 bin 750 Euro para ödülü ve Kuzey Kıbrıs gezisi kazanacak.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Carter Mandrik; dünyaya sürdürülebilir bir gelecek sağlamak fikri üzerinden yola çıktıkları yarışmaya bu yıl dünyanın bir çok üniversite ve lisesinden “Yeşil Beyinler”in başarılı projelerle başvuru yaptığını kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 15:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104