KKTC'de bugün: Pardon, münhali yanlışlıkla açtık

banner37

“Din Kültürü ve Ahlak bilgisi Öğretmenliği” istihdamı için Kamu Hizmeti Komisyonu’nun açtığı sınavın iptal edilmesi tepkilere neden oldu

KKTC'de bugün: Pardon, münhali yanlışlıkla açtık
banner99

İsmail VOLKAN

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun (KHK) 3-4 Eylül 2016 tarihinde düzenlediği “Din Kültürü ve Ahlak bilgisi Öğretmenliği” münhalının sınavı “münhal yanlışlıkla açıldı” gerekçesiyle iptal edildi.

Sınavda birinci gelen Selçuk Genç isimli öğretmen adayı, kendisine geçtiğimiz günlerde KHK tarafından bir belge gönderildiğini ve münhalın yanlışlıkla açıldığı yönünde bir görüş belirtildiğini söyledi.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim ve Öğretmenler (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, alınan kararın doğru olmadığını belirterek, sunulan gerekçenin yetersiz kaldığını söyledi.

KHK Başkanı Kamil Kayral ise sınav sonuçlarının geçerli olduğunu ve ihtiyaç olması durumunda eğitim dönemi bitene kadar Genç’e görev verilebileceğini savundu.

Münhal sınavın ardından kesin listenin 20 Eylül’de açıklandığını ve 730 puanla birinci geldiğini aktaran Genç, KHK memurları tarafından 21 Eylül 2016 saat 10.30’da sözlü mülakat çağrısı aldığını söyledi.

Mülakata girmek için ertesi gün KHK’ya gittiğini anlatan Genç, “KHK Başkanlığı münhala 11 dakika kala, saat 10.19’da KHK Genel Sekreteri arayıp mülakatımın ertelendiği ifade etti. Kesin listeler açıklanıp mülakata çağrılmama rağmen, yapılan itirazların yoğunluğu sebep gösterilerek mülakatımın ertelendiğini söylediler. 50 günün sonunda da ertelenen mülakatın iptal edildiği KHK tarafından şahsıma yazılı olarak bildirildi” dedi.

Selçuk Genç, resmi itiraz sürelerinin dışında bir itirazın var olduğunu, 3 soruya itiraz edildiğini, soruların Türkiye’de bir heyetin hazırladığını ve bu heyetten itirazlara cevap alamadıkları yönünde yanıtlar aldığını ifade etti.

Yaklaşık bir ayın ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın devreye girdiğini belirten Genç, bakanlığın KHK’ya göndermiş olduğu bir yazışma ile “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği” alanını yanlışlıkla açtıklarını söylediğini, kendisine de sözlü ve yazılı mülakatın iptal edildiğinin bildirildiğini kaydetti.

“Bir yıldır bu sınav için hazırlandım”

Selçuk Genç, “Bir kurum nasıl olurda bir sınavı yanlışlıkla açar ve kazananı ilan eder anlaşılır gibi değil. Her yönü ile akıl dışı ve hukuksuzdur yaşanan bu olay. Neredeyse bir yıldır bu sınav için hazırlandım. Şimdi iki çocuğumla birlikte ailemin yanında yaşamak zorundayım” şeklinde konuştu.

Üç üniversite bitirdiğini anlatan Genç, “Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği” ihtiyacı olduğu yönünde açıklama yapılmasına rağmen, görevin kendisine verilmemesinin haksızlık olduğunu söyledi.

Genç, hakkını aramak için gerekli hukuki mücadeleyi başlatacağını aktardı.

Gökçebel: İptali kabul edilemez

Ülkemize Türkiye’den din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için 30’un üzerinde öğretmen getirildiğine dikkat çeken Tahir Gökçebel, bu öğretmenlerin hem KKTC, hem de Türkiye’den maaş aldığını söyledi.

KHK’nın din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için açtığı ve 1 kişinin alınacağı sınava 40 civarında kişinin müracaat ettiğini hatırlatan Gökçebel, kararın iptalinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Gökçebel, kazanan kişinin resmi sonuçlar açıklanıp, mülakata çağırıldıktan sonra bir anda bahane sunulmadan iptal edilmesinin doğru olmadığını belirterek, alınan kararın düzeltilmesini istedi.

“Ortada şike, şaibe var”

Öğretmen ihtiyacına dikkat çeken Gökçebel şöyle devam etti:

“İsim ortaya çıktıktan sonra gerekçe belirtilmedi ve sınav iptal edildi. Bakanlık ihtiyaç yoktu gibi, bahane uydurdu ancak bu doğru değil, mevcut müfredatta en az 30 din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenine ihtiyaç var. Din dersinin zorunlu olmasını istemesek de müfredatta yer alıyorsa bu ihtiyaçtır. Burada şike vardır, şaibeli işler yapılıyor kesinlikle. Yasa dışılık vardır alınan kararda ve kesinlik kabul edilemez. Sunulan gerekçe yetersizdir.”

banner134

Kayral: Okullar kapanana kadar notu geçerli.

KHK Başkanı Kamil Kayral ise komisyon açsından sınavın ve notların geçerli olduğunu ancak, Eğitim Bakanlığı’nın taleplerini geri çekmesi nedeniyle Selçuk Genç’in göreve başlayamadığını savundu.

Kayral, okulların kapanacağı tarihe kadar ihtiyaç duyulması halinde Genç’in göreve çağrılacağını iddia etti.

Önümüzdeki yıl sınav yapılması durumunda da Genç’in notunun geçerli olduğunu belirten Kayral, “Gelecek yıl yapılacak sınavda ondan üst not alan olmazsa yine onun notu geçerli olacaktır. Biz talep üzerine çalışma yaparız. Eğitim Bakanlığı talebini geri çekti bu nedenle problem yaşandı. Bakanlık ihtiyaç olmadığını, münhalı sehven (yanlışlıkla) açığını belirtti” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 08:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75