banner6

Kömürcügil: YÖDAK Yasası'nda başarısız olundu

banner37

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın iade ettiği YÖDAK Yasası’nın meclisten jet hızıyla aynen geçmesine tepkiler sürüyor

Kömürcügil: YÖDAK Yasası'nda başarısız olundu
banner8

İsmail VOLKAN

banner134

Cumhurbaşkanı’nca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen Yüksek Öğretim Değişiklik Yasası’nın (YÖDAK) Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda aynen onaylanması tepki gördü.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, YÖDAK Yasası'nı meclise iade ederken, yasadaki değişikliklerin YÖDAK’ın özerk ve bağımsız bir yapıda çalışmasına yönelik olmadığını belirtmişti

YÖDAK Yasası’nda yapılan yeni düzenlemeyle ilgili konuşan DAÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve ayni zamanda YÖDAK üyesi Prof. Dr. Hasan Kömürcügil de, yasanın aceleye getirildiğini belirterek, “Yangından mal kaçırır gibi değil, tartışılarak ve yasanın öngördüğü tüm tüzükler tamamlanmış olarak yasa geçmeliydi” şeklinde konuştu. Kömürcügil, YÖDAK Yasası’nda başarısız olunduğunu kaydetti.

Akıncı: Bu yasayla, akademi dünyasını özerk yapıya kavuşturmak mümkün değil

Bir kabulde konuşan Akıncı, üniversitelerde nicelik ve niteliğin aynı doğrultuda artması gerektiğini, aksi

takdirde yükseköğretim sektöründe, ileride sıkıntılar yaşanabileceğine dikkat çekerek, YÖDAK’ın “özerk” ve “bağımsız” bir yapıya kavuşturulmasının önemine vurgu yaptı.

Hataların düzeltilmesine imkân vermek üzere YÖDAK Değişiklik Yasası’nı, endişe ve kaygıları içeren sayfalarca gerekçelerle birlikte meclise iade ettiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, yasada yapılan değişikliklerle, akademi dünyasını özerk yapıya kavuşturmanın mümkün olmadığını söyledi.

Kömürcügil: Başarılı bir sonuca ulaşılamadı

Yürürlükte olan Yüksek Öğretim Yasası’nın 2005 yılında çıkarıldığını ve bu yasanın öngördüğü birçok tüzük olmasına rağmen 12 yılda bu tüzüklerin yapılmadığını belirten Hasan Kömürcügil, 12 yıl aradan sonra yasanın revizyona girdiğini, ancak bu şekliyle başarılı bir sonuca ulaşılamadığını söyledi.

Kömürcügil, 6 yıldır YÖDAK’ta görev yaptığını ve kurumun Anayasal kuruluş olmasının gündemde olduğu sırada, neden şimdiki kararın ortaya çıktığını anlamadığını belirtti.

Geçmişte YÖDAK’ın özerkleşmesi ve Anayasal bir kurum olması yönünde oylama yapıldığına işaret eden Hasan Kömürcügil, “İki yıl önce YÖDAK’ın Anayasal kurum olmasına tüm siyasi partiler olumlu bakarken, iki yıl sonra nasıl olur da her şey bir anda farklı bir yere çekilir, anlamış değilim” şeklinde konuştu.

“YÖDAK kesinlikle bağımsız olmalı”

Kömürcügil, bu ani değişikliğin, ülkemizin bir yüksek öğretim politikasının olmadığının açık bir göstergesi olduğunu belirtti.

Yüzölçümü olarak çok küçük bir ülke olduğumuzu ve İskele hariç, her yerde üniversite olduğunu belirten Kömürcügil, bundan sonra kaliteli ve araştırma yapacak üniversitelerin kurulmasına izin verilmesi gerektiğini kaydetti.

“YÖDAK kesinlikle bağımsız olmalı” diyen Kömürcügil, üniversite adası olmak için düzenlemelerin ve denetimlerin bağımsız bir kuruluş tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Kömürcügil, YÖDAK binasında kendilerinin dahi oturacak bir ofisi bulunmadığını belirterek, yeni üyeler için nasıl bir düzenleme yapılacağının merak konusu olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 09:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104