banner6

Köstek değil, destek olun

banner37

Adanın her iki tarafından ilkokul öğrencilerinin birbiriyle temasa geçerek aktiviteler yapmasını öngören ırkçılık karşıtı, iki toplumlu eğitim projesinin uygulanması için Kuzey Kıbrıs’taki kurumlardan hâlâ bir hareket yok

Köstek değil, destek olun
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

“IMAGINE” isimli, ırkçılık karşıtı iki toplumlu eğitim programının hayat bulmasına Rum Eğitim Bakanlığı onay verirken, KKTC’deki kurumların sessizliği dikkat çekiyor.

Bir barış eğitimi olan projede, her iki toplumdan ilkokul öğrencilerinin birbirleriyle temasa geçmeleri ve birlikte aktiviteler yapmaları öngörülüyor. Aktivitelerin, Lefkoşa ara bölgede bulunan Dayanışma Evi’nde yapılması hedefleniyor.

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) tarafından yaratılan proje, iki toplumu Eğitim Teknik Komitesi’ne sunulmuştu. Proje, komite tarafından benimsenmişti.

Müzakereciler seviyesinde de onaylanan proje, Rum Eğitim Bakanlığı tarafından da kabul gördü. Ancak KKTC Eğitim Bakanlığı böyle bir konuyla ilgili henüz Dışişleri Bakanlığı’ndan onay gelmediği için harekete geçmiyor. Projenin hayat bulması için her iki taraftan öğrencilerin bir araya gelmesi gerekiyor. Aksi takdirde tek taraflı onay, bir anlam ifade etmiyor.

Tuğberk: Anlaşma olsa da olamasa da, küçük yaşlarda temasın başlatılması önemli

Projenin bu ay sonu başlaması hedefleniyor. Projeye göre, Kıbrıs Rum toplumundan 8 sınıf, Kıbrıs Türk toplumundan da 8 sınıf ara bölgede yer alan Dayanışma Evi’nde buluşacak.

KIBRIS’a konuyla ilgili bilgi veren AHDR Eş Başkanı Alev Tuğberk, projenin ruhunun, okul saatleri içinde, iki tarafın öğrencileri arasında çeşitli aktiviteler yoluyla temas yaratmak olduğunu söyledi.

Tuğberk, adada siyasi bir anlaşma olsa da olmasa da iki toplum arasında karşılıklı temasın, küçük yaşlarda başlatılmasının önemini vurguladı.

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan henüz onay alınmadığını aktaran Tuğberk, Güney’deki çocuklara bu fırsatın verildiğini, Kuzey’deki çocukların bundan mahrum kalmaması gerektiğini ifade etti. Projenin bir barış eğitimi olduğuna işaret eden Tuğberk, proje çerçevesinde, çocukların karşı gruba olan davranışlarında iyileşme sağlanması ve nefretin ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini anlattı.

Güney’den izin çıktı

Rum Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde bir genelge yayınlayarak, Rum toplumundan ilkokul öğrencilerinin, öğretmenlerinin eşliğinde, Ledra Palace’ta, Kıbrıs Türk toplumundan çocuklarla eğitim faaliyetlerine katılabileceklerini duyurmuştu.

Bu faaliyetlerin, okullarda ırkçılık karşıtı atölye çalışmaları yapılmasını, ara bölgedeki Dayanışma Evi’nin ziyaret edilmesini, aynı zamanda eğitim faaliyetlerini kapsadığını kaydedilmişti.

KKTC Eğitim ve Kültür Bakanlığı projeye onay verme yönünde isteksiz davrandığı öne sürüldü. Öğrencilerin ara bölgeye gidebilmesi için veli onayı veya muhtar kâğıdı gerekiyor. Bakanlık tarafından bir genelge yayınlanması halinde, bu sorunun aşılacağı düşünülüyor.

Bakanlığın gönülsüzlüğü karşısında, projeyi hayata geçirmek için alternatif yollar aranıyor. Bunlardan biri, velilerle temasa geçilip, hafta sonu veya okul saatleri dışında bu etkinliklerin yapılması. Ancak okul saatleri dışında olması halinde bunun anlamının bulunmayacağı ve projenin de ruhuna ters düşeceği görüşü yer alıyor.

Berova: Arşivlerimizde IMAGINE ile ilgili bir şey yok

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, arşivlerinde IMAGINE adlı proje ile ilgili bir şey bulunmadığını söyledi.

Bakan Berova, bu tür etkinlikleri Dışişleri Bakanlığı’na sorduklarını belirterek, Dışişleri’nin verdiği görüş doğrultusunda tavır takındıklarını kaydetti. Son dönemlerde uygunsuzluk verilen bir şey olmadığını ifade eden Berova, konuyla ilgili olarak ise Dışişleri’nden henüz görüş gelmediği bilgisini paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104