banner6

KTOEÖS: Durum iç açıcı değil

banner37

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, ülkedeki durum değerlendirildiğinde ortadaki tablonun iç açıcı olmadığını kaydetti.

KTOEÖS: Durum iç açıcı değil
banner151 banner143

Eylem, yaptığı yazılı açıklamada, dövizdeki dalgalanmalar ve ekonomideki belirsizliklerin, mal ve hizmetlerin pahalılaşması karşısında asgari ücretliler ve tüm çalışanların alım gücü azalttığını kaydetti.

Vergi adaletsizliği, “Göç Yasası” gibi eşitsizliklerin kaldırılması yönünde eşit adaletli girişimlerin söz konusu olmadığını ifade eden Eylem, sendikalaşmaya ve örgütlülüğe karşı saldırılar ve itibarsızlaştırma politikaları uygulandığını ve her geçen gün bunun dozunun arttığını belirtti.

Eylem, sendikalaşma ve toplu sözleşme hakkının hükümetin gündeminde dahi olmadığını, Devlet Laboratuvarı’nın yanması sonucunda yetiştirilen sebzelerde aylarca yapılamayan ilaç kalıntı analizlerinin halkın sağlığıyla oynanmasına neden olduğunu kaydetti.

Çevre, sağlık, trafik gibi her geçen gün büyüyen sorunlara anlık yetersiz çözümler üretildiğini, kadın, çocuk tacizleri, tecavüzler ve kriminal olayların her geçen gün arttığını, önleme ya da  kontrol altına alınmada yetersiz ve hatta çaresiz kalındığını kaydeden Eylem, KKTC’nin her geçen gün “gece kulüpleri ve kumarhane cenneti” haline dönüştüğünü öne sürdü.

Eğitimde sistemden kaynaklanan birçok sorunun yanında, müdür-müdür muavini eksiklikleri için açılan münhallere hâlâ atama yapılmadığını ve devlet okullarının kaderine terk edildiğini savunan Eylem, Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum lider Anastasiadis’in “çok anlamlı olmayan bir nedenle” görüşme masasından kalkarak, ülkedeki statükonun devamına neden olduklarını iddia etti.

Eylem şöyle devam etti:

KTOEÖS olarak bir kez daha hükümete çağrı yapıyoruz; göç yasası derhal kaldırılmalı, asgari ücretli ve tüm çalışanların alım gücü yükseltilmeli, vergi adaleti sağlanmalı, tüm çalışanlara toplu sözleşme ve sendikalaşma hakkı için Mali Protokol görüşmeleri tamamlanmalı, ülkemizin yaşanabilir  bir ülke olmaktan her geçen gün çıkmasına karşı her açıdan gerekli önlemleri alınmalıdır.

Sayın Akıncı ve Sayın Anastasiadis'e de bir kez daha çağrı yapıyoruz; zaman kaybetmeden ve mazeret üretmeden derhal masaya dönmeli, eksik kalan siyasi iradeyi çözüme yönelik olarak cesaretle ortaya koymalı, çözüm ve barış için görüşmelere devam etmeli ve Kıbrıs’ın geleceğini belirsizliklere, çekişme ve savaşlara itmemelidirler.

Sendikamız KTOEÖS'ün, ülkemizde eğitim, sosyal adalet, eşitlik, demokrasi, çözüm ve barış,  dün olduğu gibi bugün de derdidir. Dün olduğu gibi bugün de örgütlü ve güçlü bir şekilde tüm bu konularda çözümler, öneriler üretecek, ülkemizde şu anda görülen kötü tablonun değişmesi için, çalışanlara karşı uygulanan itibarsızlaştırma, yoksullaştırma, sendikasızlaştırma politikalarına karşı mücadele etmeye devam edecektir.”

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 15:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104