banner6

KTÖS, bakanlığı diyaloğa çağırdı

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Öğretmenler Yasası’nın amir hükmüne rağmen yeni akademik takvim ve çalışma saatleri konusunda bakanlığın sendika ile istişarede bulunmadığını belirterek, diyalog çağrısı yaptı.

KTÖS, bakanlığı diyaloğa çağırdı
banner8

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil tarafından yapılan açıklamada, “sendika ile istişare edilmeyen herhangi bir konunun kabul edilmeyeceği” de belirtildi.

Öğretmenler Yasası’nın 77. maddesi uyarınca, “okul etkinliklerinin ve öğretmenlerin bu etkinlikler ile ilgili mesai saatlerinin sendika ile istişareden sonra bakanlıkça yapılan genelgelere uygun olarak belirlendiğini” anımsatan Elcil, şunları kaydetti:

Eğitim Bakanlığı akademik takvim ve çalışma saatleri ile ilgili olarak sendikamızı toplantıya çağırmamış, sendikamızın 17 Ağustos 2017 tarihli, 17-13-22 sayılı yazı ile toplantı talebine de cevap vermemiştir. Yasa sendika ile istişareyi emrederken, Eğitim Bakanlığı istişare etmek yerine çalışma saatleri ve 2017-2018 Öğretim Yılı Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Genel Lise, Fen Lisesi, Resmi - Özel Kolej ve Anadolu Liseleri Haftalık Ders Dağılım çizelgelerini internet sayfası ve sosyal medya üzerinden duyurmuştur.

Bununla birlikte geçtiğimiz yıl Türkiye'nin kalıcı yaz saati uygulaması Kıbrıs’ın kuzeyinde de uygulanmış, eğitim ve çalışma hayatında kargaşaya neden olmuştu. Doğu Avrupa Zaman Dilimi olan UTC+2’den çıkıp, Standart Zaman Dilimi olan UTC+3 uygulamasının devam edip etmeyeceği ile ilgili belirsizlik devam ederken, hükümet henüz çalışanlara veya toplumun vicdanına yönelik konu ile ilgili bir öneri yapmamıştır.

banner134

Hükümet şimdiden önerisini açıklamalı ve kamuoyu vicdanı ile uzlaşmalıdır. Geçtiğimiz yıl sorumsuzca aldıkları hatalı kararı bu yıl tekrarlamamalıdırlar.”

Bu yıl pilot uygulaması yapılacak olan 2-3 ve 5’inci sınıf ders kitapları ve eğitim programlarına yönelik hizmet içi eğitimlerin planlanmadığı da belirtilen açıklamada, sendika ile istişare edilmeden yayınlanan ders dağılım çizelgesinde okul öncesi eğitimde 4 yaş ders saatlerinin 5 saat artırıldığı da kaydedildi. Açıklamada, “Eğitim Bakanlığı beş saatlik açığı nasıl karşılayacağını açıklamamıştır” ifadesine yer verildi.

Okulların öğretmen ve yönetici eksikliğiyle, tadilatlarla açılacağı belirtilen açıklamada, Eğitim Bakanlığı’nın sorumluluk almaması yüzünden İngiltere’deki dil okullarına hâlâ öğretmen gönderilmediği de eklendi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104