banner6

KTÖS: Çocuklarımızın eşit şekilde ulaşabileceği bir kolej sistemi istiyoruz

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), öğrencilerin kolejlere ve kolej müfredatına geçişi için çağdaş ve bilimsel düzenlemelerin derhal hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Çocuklarımızın yarışacağı değil, çocuklarımızın eşit şekilde ulaşabileceği bir kolej sistemi istiyoruz” dedi.

KTÖS: Çocuklarımızın eşit şekilde ulaşabileceği bir kolej sistemi istiyoruz
banner99

KTÖS, kolej sınavları hakkında yaptığı yazılı açıklamada, kolej müfredatının, çağ nüfusunun daha yüksek oranda ulaşabileceği bir şekilde yaygınlaştırılması gerektiğine inanç belirtilerek, mevcut kolej giriş sistemine alternatif yöntemlerin tüm paydaşların katılımıyla tartışılması gerektiğini kaydetti.

“Kolejler en basit tanımıyla öğretim programında, genellikle İngilizce olmak üzere, yabancı bir dil öğretimine ağırlık veren lise dengi okullardır.

Kıbrıs’ta bu okulların varlığından ziyade uygulanan yarışmacı sınav sistemleri 1964 yılından günümüze uzanan önemli bir tartışma konusu olmuştur” ifadelerine yer verilen açıklamada, Eğitim Bakanlığı’nın birincisini 1975 yılında düzenlediği ve bugüne kadar toplam beş defa gerçekleştirilen Eğitim Şuralarının tümünde, bu yarışmacı giriş sınavlarının kaldırılması kararları üretildiği anımsatıldı.

O yıldan günümüze kadar kolej giriş sınavlarının 1994-1997, diğeri 2004-2009 yılları arasında olmak üzere iki kez kaldırıldığına işaret edilen açıklamada, “Kolej giriş sistemi yeniden düzenlenmiştir. Ancak her iki girişim de kısa süreli olmuş, eğitim açısından sonuçları araştırılmadan ve tamamen siyasi bir kararla kolej sınavları geri getirilmiştir” denildi.

Kullanılan çoktan seçmeli testlerin, öğrencilerin belli bir konu üzerinde düşünme, düşündüklerini yazılı ve sözlü olarak ifade etme, yaratıcılıklarını ortaya koyma, eleştirel düşünme, yorumlama, çözümleme ve konu üzerinde değerlendirmelerde bulunmasına olumsuz etki ettiği savunulan açıklamada, bu sınavların, özellikle şehir merkezlerinde, eğitimde yozlaşmaya neden olduğunu,  öğretmenliği teknisyenliğe çevirdiği ve çocuklara telafisi mümkün olmayacak ölçülerde travmalar yaşattığı ileri sürüldü.

Kolej giriş sınavlarının varlığının önemli sosyal ve ekonomik sorunları da beraberinde getirdiği savunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sınava yönelik soru çözme teknikleri ile soru tiplerinin öğrenilebileceği, sınava hazırlık bağlamında özel dersler ve dershaneler bir alternatif olarak devreye girmiştir. Bunun sonucu olarak para ile alınıp satılan bir sistem ortaya çıkmış ve ekonomik olarak farklı sınıfta olan öğrenciler arasında bir fırsat eşitsizliği yaratılmıştır. Dershane ve etüt merkezlerinin ana kaynağını oluşturan kolej giriş sınavları yıllık olarak 60 milyon TL’ye varan önemli bir piyasa oluşturmuş durumdadır.”

Mevcut sınav sisteminin, çağ nüfusunun ancak yüzde 15’ine kolejlere kayıt hakkı verdiğine işaret edilen açıklamada, “bu sınavın bir başarı göstergesi olduğu gafının en yetkili ağızlar tarafından yapıldığı” kaydedildi.

KTÖS’ün, çağ nüfusunun yüzde 15’inin başarılı, yüzde 85’inin başarısız ifade edileceği bir kolej sınav sistemi yerine, çocukların gelişimini, ilgisini ve eğilimini destekleyen bir modeli arzu ettiğine dikkat çekilen açıklamada, kolej giriş sisteminin değiştirilmesi için Eğitim Şurası’nda alınan kararların iyi bir başlangıç olabileceği belirtildi.

Açıklamada V. Eğitim Şurası’nda alınan şu kararlara da dikkat çekildi:

“Güzel Sanatlar ve Kolej programlarına 6.sınıftan itibaren başlanmasına devam edilmelidir; kolejlerde sadece GCE, IGCSE ve A-Level programları uygulanmalıdır; ilkokul sonrasında kolejlere giriş yanında ortaokullardaki farklı program koridorlarıyla yaratılacak yatay ve dikey geçişlerle kolejlere girmede fırsat eşitliğinin yaratılmalıdır; kolejlerin mevcut yapısının güçlendirilmesi ve sürdürülebilir olmayan bugünkü kolejlere giriş sisteminin çağdaş anlayışlara uygun bir şekilde kademeli olarak değiştirilerek süreç temelli bir değerlendirme sistemi ile öğrencilerin ilgi, istek ve yeteneklerine göre yönlendirilmesinin sağlanmalıdır; İlahiyat Koleji kapatılmalıdır.”

“Sinavlarin kaldirilmasi talebi, bu okullarin kapatilmasi anlamina gelmiyor”

Kolej giriş sınavlarının kaldırılması talebinin kesinlikle bu okulların kapatılması anlamına gelmediği de vurgulanan açıklamada, “Yabancı dil öğretimine ağırlık veren kolej müfredatı devam etmelidir ve kamusal eğitim içerisinde yaygınlaştırılarak daha fazla çocuğumuzun bu fırsata ulaşması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır” denildi.

Açıklamada değişim için KTÖS’ün elini taşın altına koymaya hazır olduğu vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2017, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104