banner6

KTÖS: Eğitim eksikliği ve cinselliğin tabu sayıldığı sistemde çocuklarımızı koruyamayız

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Başkanı Semen Saygun, "İnsan hakları, çocuk hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsel eğitim derslerinin verilmediği, cinselliğin tabu sayıldığı bu sistem içerisinde çocuklarımızı koruyamayız" dedi.

KTÖS: Eğitim eksikliği ve cinselliğin tabu sayıldığı sistemde çocuklarımızı koruyamayız
banner151

Çocuklara karşı yapılan cinsel istismar olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Saygun, "Çocuklara karşı işlenen suçlarda, özellikle cinsel taciz ve tecavüz olaylarında en çok zarar görenler şüphesiz çocuklar ve onların aileleridir. Fakat bunun ötesinde, çocuklara karşı işlenen suçlar toplumsal travmaya da neden olmaktadır. Bundan dolayı, çocuk istismarını önlemeye yönelik toplumsal boyutta projeler ve müdahale politikaları geliştirilmelidir ifadelerini kullandı.

Saygun'un açıklaması şöyle:  

Çocuk istismarının önlenmesinin en önemli yolu eğitimdir. Kıbrıs Türk eğitim sisteminin bir an önce ırkçı, gerici, cinsiyetçi, şovenist ve militarist ifadelerden kurtulması ve bunun yerine çocukların pedagojik, biyolojik, sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyici; toplumun değişen sosyo-kültürel yapısına duyarlı ve çokkültürlü bir yapıya dönüştürülmesi gerekmektedir. İnsan hakları, çocuk hakları ve barış kültürü eğitimlerinin okul öncesi çağdan itibaren okullarda eğitim programları içerisine yerleştirilmesi, çocuk hakları ihlallerini ve sömürüsünü önleyici nitelikte adımlar olacaktır.

Özgür, kendine güvenen, kendi haklarını bilen, sorgulayıcı ve kendisine yönelik istemediği bir durum karşısında hayır diyebilen bireyler yetiştirmeyi hedeflemeliyiz. Bunun yanında okul çağının ilk aşamalarından başlayarak çocuğun gelişim basamaklarına uygun olarak verilecek cinsel eğitim ile çocuklarımıza bedenlerini tanımayı ve korumayı öğretmemiz gerekmektedir. Ayrıca, çocuk istismarı ile ilgili farkındalık sağlamak amacıyla çocuk-aile-okul yönetimi kapsamında okullarda öğrencilere, öğretmenlere ve ailelere sistematik olarak eğitim seminerleri düzenlenmelidir.

“İnsan Hakları”, “Çocuk Hakları”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, “Cinsel Eğitim” derslerinin verilmediği, cinselliğin tabu sayıldığı bu sistem içerisinde çocuklarımızı koruyamayız. Çocuk ihmali ve istismarı suçtur. Bu suçu işleyenler yargı önüne çıkarılarak, cezalandırılmalıdır. Çocuklara karşı suç işleyenler cezalandırılırken,  göreve gelmiş tüm hükümetlerin çocuk istismarının önlenmesi için  sürdürülebilir politikalar geliştirmemiş olmasının da yaşanılan bu bireysel ve toplumsal travmalardaki rolü tartışılmalıdır.

Peki Eğitim Bakanlığı bu olayın gerçekleşmesinde kendi sorumluluğunun farkında mıdır? Bu olayların bir daha gerçekleşmemesi için ne yapmayı düşünüyor? Çocuklarımızın sağlıklı bireyler olarak yetişmesi için eğitim sistemimizin ilk kademesinden başlayarak, acil olarak “İnsan Hakları”, “Çocuk Hakları”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” eğitimlerini ve “Cinsel Eğitimi” toplum adına talep ediyoruz.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 12:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110