KTÖS, sendikaya gelen destek mesajlarını paylaştı

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), “son dönemde sendikayı hedef alan saldırılara karşı dünyada faaliyet gösteren bazı örgüt, sendika ve AB üst düzey yöneticisinin sendikaya destek belirttiğini” bildirdi. 

KTÖS, sendikaya gelen destek mesajlarını paylaştı
banner99

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yazılı açıklamasında, KTÖS’e gönderilen destek mesajlarını kamuoyu ile paylaştı.

Elcil, “Son dönemde KTÖS’ü hedef alan ve barış sürecini baltalamak isteyen faşist güçlerin sendikamıza karşı yaptıkları saldırılar ve provokatif yazılar dünyanın birçok kesiminde faaliyetlerini sürdüren örgütler, sendikalar ve AB üst düzey yöneticilerinin de dikkatini çekmiştir” dedi.

Bu kapsamda örgütler, sendikalar ve AB üst düzey yöneticilerinin konuyla ilgili olarak sendikaya destek mesajları göndererek, dayanışma içinde olduklarını belirttiklerini ifade eden Elcil, demokrasi ve barış mücadelesi dilinin evrensel olduğunu vurguladı.

Elcil, destek mesajlarından birinin de Avrupa Parlamentosu eski Başkanı Martin Schulz’dan geldiğini ifade etti. Elcili’in yaptığı açıklamaya göre, Schulz mesajında özetle; “Sizlerle dayanışma içinde olduğumu özellikle vurgulamak isterim. Avrupa Parlamentosu daha önce olduğu gibi gelecekte de adanızın yeniden birleşmesinin ateşli bir destekçisi olmaya devam edecek ve birleşik bir Kıbrıs’ın ailemize katılmasını her zaman hazır bir şekilde bekleyecektir” dedi.

Şener Elcil, ayrıca Dünya Sendikalar Federasyonu (WFTU), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Avrupa Eğitim Sendikaları Komitesi (ETUCE), İngiltere NASUWT Öğretmenler Sendikası, Bulgaristan Öğretmen Sendikası ve Slovenya Eğitim, Bilim ve Kültür Sendikası’nın destek mesajlarını paylaştı.

İşte sendikaya gelen mesajlar:

Sayın Şener Elcil, size bu mektubu hem sizin şahsınıza hem de KTÖS’e 30 Aralık’ta yapılan ve bizi dehşete düşüren gözdağı ve saldırılar üzerine yazıyorum. En başta, hem bir öğretmen olarak hem de ülkenizde köprü kurucu rolü üstlenerek yaptığınız çalışmalardan ötürü size ve meslektaşlarınıza tam destek verdiğimi ve sizlerle dayanışma içinde olduğumu özellikle vurgulamak isterim. Sizin davanıza bağlılığınız,  geçmişin yaralarını sarmaya yardım etmek ve birleşik bir gelecek kurmak için gereken enerji ve inancı bulmak için Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk toplumunun nasıl bir arada çalışabileceğinin parlak bir örneğidir.

Avrupa Parlamentosu'nun geçen yıl size “Avrupa Vatandaşlık Ödülü”nü verme kararı, barış, uzlaşma ve birlik içinde bir geleceğin geliştirilmesine yönelik yaptığınız değerli katkılarınızın açıkça tanınmasıdır. Nitekim, Parlamento, daha önce olduğu gibi, gelecekte de adanızın yeniden birleşmesinin ateşli bir destekçisi olmaya devam edecek ve birleşik bir Kıbrıs’ın ailemize katılmasını her zaman hazır bir şekilde bekleyecektir.

Böylesine tarihi bir olay, bölünmelerin yaşandığı dünyanın diğer köşelerine güçlü bir umut yayacak ve de siz ve meslektaşlarınız gibi birleşmeyi amaç edinmiş ve bu amaç doğrultusunda gece-gündüz çalışan nicelerine ilham kaynağı oluşturacaktır.

Martin Schulz

Avrupa Parlamentosu Eski Başkanı

 

 126 ülkedeki 92 milyon emekçiyi temsil eden Dünya Sendikalar Federasyonu olarak KTÖS’ü desteklediğimizi ve onlarla dayanışma içinde olduğumuzu belirtiriz. KTÖS için emek veren sendikacılara gözdağı vermek ve onları yıldırmak için çalışan faşist ve aşırı milliyetçi grupları şiddetle kınıyoruz.                                          

Dünya Sendikalar Federasyonu

(WFTU)

 

Dünyanın içinden geçtiği bu süreçte, hem ülkemizde hem de dünyanın diğer yerlerinde hakların ve özgürlüklerin baskı altına alındığına, milliyetçilik ve aşırı sağ hareketlerin hızla yükselişe geçtiğine üzülerek tanık oluyoruz. Bu hareketlerin ve etnik milliyetçiliğin farklı hallerinin 7 Haziran’dan bu yana Türkiye’de de, tehdit, baskı, şiddet ve hukuksuzluğa nasıl yol açtığını biliyoruz. Sendikaların, sendikal faaliyetlerin hedef alınmasına zemin hazırlayan da bizim gibi ülkelerde, uluslararası standart ve normların hayata geçirilmemesi başta olmak üzere sendikal hak ve özgürlüklere her koşulda çekince koymuş olduklarını ilan eden, birçok durumda doğrudan sendikaları hedef gösteren yetkililerdir. Kuruluşundan bu yana barış, demokrasi ve emek mücadelesinin birbirinden ayrılmadan yürütülmesi gerektiğinden hareket eden bir Konfederasyon olarak, bu durumu kınadığımızı ve sizinle dayanışma içinde olarak bu konuda elimizden ne gelirse yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz

banner134
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfedarasyonu (KESK)

 

Türkiye'deki mevcut gelişmeler genel olarak Kıbrıs'taki durumu destekleyici nitelikte olmamakla birlikte, Kıbrıs'ın kuzeyindeki gerginlikler, öğretmen sendika temsilcilerinin ücretli izinlerinin, KTÖS ajandasının yayınlanmasından sonra, misilleme girişimi olarak sınırlandırılmasını amaçlayan son yasal önergeyle açıkça ortaya çıkmaktadır. KTÖS, barış sürecini ilerletmek ve Kıbrıs'taki birleşmeyi sağlamaya katkı koymak için yoğun bir çaba harcamaktadır. Bundan ötürü sizi ve meslektaşlarınızı kutlarım. ETUCE, Kıbrıs’taki gelişmeleri gelecekte de yakından izlemeye devam edecektir.

Susan Flocken, Avrupa Direktörü

Avrupa Eğitim Sendikaları Komitesi

(ETUCE)

 

Birleşik Krallık’taki en çok üyeye sahip öğretmen sendikası olan NASUWT olarak, KTÖS’le dayanışma içinde olduğumuzu ifade ederiz. KTÖS, Kıbrıs’taki diğer ilerici sendikalar ve siyasi partilerle birlikte tüm Kıbrıslıların sosyal adalet ve demokrasi haklarını güvence altına almak ve her türlü mezhepçilik ve aşırılıkçılığa karşı durmak için uğraş vermektedir. KTÖS’ü, Kıbrıs’ın tüm toplumu kucaklayan bir geleceğe sahip olması için gösterdiği barışçıl çabaları alkışlıyoruz. NASUWT olarak, aşırı sağcı güçlerin KTÖS’ün çabalarını baltalamaya çalışmasından esef duymaktayız.  Sendikanıza karşı 3 Ocak’ta yapılan saldırıların toplumsal bölünmeleri ve toplumsal huzursuzluğu provoke etmek için kasıtlı olarak tasarlandığını özellikle belirtmek isteriz.

Patrick Roach

NASUWT Öğretmenler Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı,

İngiltere

 

Sendikacılık hareketinin içinden geçtiği bu gibi zor durumlarda, mücadeleye destek vermeli ve KTÖS’ün kurulduğu günden beri yaptığı gibi, barış ve demokrasinin tarafında durmalıyız. Bulgaristan Öğretmenler Sendikası olarak sizin yanınızdayız. Sizi destekliyoruz ve karşı karşıya kaldığınız bu sorunları da kendi gündemimize alacağız. Lütfen bizi gelişmelerden haberdar edin, çünkü size karşı yapılanlar, tüm sendikacılık için de bir tehdit unsurudur.

Yanka Takeva

Bulgaristan Öğretmen Sendikası Başkanı

 

Değerli meslektaşlarımız, uzun yıllardır Kıbrıs’ta barışın, dostluğun ve demokratik ilkelerin oluşması için verdiğiniz başarılı mücadeleye destek verdiğimizi ve sizlere dayanışma gösterdiğimizi içtenlikle belirtmek isteriz. İçinden geçtiğiniz dönemde karşı karşıya kaldığınız tüm baskılarla aktif bir biçimde mücadele etmeye ve güçlü duruşunuzu sürdürmeye devam edin. Haklı bir dava uğruna mücadele ettiğinizi ve her zaman sizin yanınızda olduğumuzu asla unutmayın!

Slovenya Eğitim, Bilim ve Kültür Sendikası

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2017, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75