Kucaklayıcı etkileşim ve öğrenme ortamına sahip

banner37

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal, kampusta karşılıklı saygı ve yapıcı etkileşim ilkesine bağlı olunduğunu belirtti

Kucaklayıcı etkileşim ve öğrenme ortamına sahip
banner8

Ergül ERNUR

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal, yarım asırdan uzun süredir üniversitenin temel karakterini oluşturan geniş kapsamlı entelektüel uğraş geleneğinin sürdürüldüğünü belirtti.

Karşılıklı saygı ve yapıcı etkileşim ilkesine bağlı olan kampusun gücünü, bireylerin özgün bakış açılarını ve yaşam birikimlerini kucaklayan öğrenme deneyimlerinin paylaşılmasından aldığını vurgulayan Baykal, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen öğretim elemanları ve öğrencilerin farklı kültürel deneyimleriyle zenginleşen, akademik özgürlük, disiplinler arası bilimsel araştırma ilkelerine dayanan kucaklayıcı etkileşim ve öğrenme ortamına sahip olduklarını belirtti.

Baykal, eğitsel ve sosyal etkileşimin farklı kültürel deneyimlere sahip bireylerin paylaşımcı iletişimi ve birlikte keşfetme yaklaşımıyla zenginleştiğini söyledi. Kültürel zenginliğe sahip kampus ortamında yapıcı etkileşimin ortaya koyduğu eğitim ve araştırma sorunlarını aşmak için gerekli kararlılığa sahip olduklarını ifade eden Baykal, “Karşılıklı kabul ve saygının benimsendiği bir ortamda birbirimizden ve birlikte öğreniyoruz. Bizler akademik etik ve disiplin esaslarına uygun ortamı birlikte oluşturur; bu esaslara uygun davranışlarımızla, ODTÜ Kıbrıs'ın kuruluş amaç ve hedeflerini destekleyici bir güç oluştururuz” dedi.

60 yıllık deneyim ve birikimler paylaşılıyor

Kıbrıs Kampusu olarak, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin özellikle araştırma geliştirme alanlarında sahip olduğu 60 yıllık deneyim ve birikimini KKTC’deki tüm paydaşların hizmetine sunma konusundaki köprü rolünü daha da pekiştirmek istediklerini ifade eden Baykal, KKTC’nin yükseköğrenim kurumlarıyla, eğitim ve araştırma alanlarında daha çok işbirliğine girme yollarını aramanın öncelikli hedefleri arasında olduğunu söyledi.

“Nicelikle birlikte niteliğe de ağırlık verilmeli”

Baykal, üniversitelerimizin eğitim, öğretim ve araştırmalarda nicelikle birlikte niteliğe de ağırlık vermesi, izlenmekte olan yüksek öğretim politikasının sürdürülebilirliği, saygınlıklarının arttırılması için yaşamsal öneme sahip olduğunu belirtti.

Bu bağlamda, üniversitelerin eğitim kalitesinin en üst düzeye çıkarılması, gerek yeni kurulacak gerekse mevcut üniversitelerin fiziki, mali, insan kaynakları ve bilimsel yeterlilik şartlarının iyi tanımlanmasını yararlı olduğunu düşünen Baykal, üniversitelerin KKTC ekonomisine daha iyi katkıda bulunabilmesi için reel sektörle işbirliği konusuna da önem vermesinin yararlı olacağını söyledi.

Baykal, bu yöndeki araştırma-geliştirme faaliyetlerine öncelik tanınması gerektiğini ifade etti.

Baykal, “60 yıllık üst düzey eğitim ve araştırma-geliştirme deneyimine sahip olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Kampusu aracılığıyla üzerine düşeni yapaya devam edecektir” dedi.

banner134
2 bin 918 öğrenci

Nazife Baykal, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda 2016-2017 akademik yılı itibarıyla 2 bin 918 öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek bu sayının 562’sini uluslararası öğrencilerin, 178’ini KKTC uyruklu ve 2 bin 178’ini ise TC uyruklu öğrenciler oluşturduğunu söyledi.

Baykal, Türkiye’den 112, KKTC’den 61 ve uluslararası 20 öğretim görevlisinin ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda görev yaptığını belirtti.

Amaç; donatılmış bireyler yetiştirmek

Baykal, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin öğretim, araştırma ve toplum hizmetleri etkinliklerini evrensel standartlarda yürüterek, toplumumuzun ve insanlığın sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişimi için bilgiye ulaşmayı, üretmeyi, bilgiyi uygulamayı, yaymayı ve bu bilgilerle donatılmış bireyler yetiştirmeyi amaç edindiğini söyledi.

Var olan fakülteler

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu bünyesinde fakülteler bulunduğunu ifade eden Baykal, sıralamayı şöyle yaptı:

“İktisadi ve İdari Bilimler Lisans Programları: İktisat, İşletme

İşletme Uluslararası Ortak Lisans Programı (ODTÜ KKK - SUNY New Paltz): Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Mühendislik Lisans Programları: Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik - Elektronik Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

Eğitim ve Beşeri Bilimler Lisans Programları: İngilizce Öğretmenliği, Psikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Yandal Programları: Elektronik Yandal Programı, Bilişim Sistemleri Yandal Programı, Mekatronik Yandal Programı, İktisat Yandal Programı, Genel İşletme ve Kurumsal Finans Yandal Programı, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Yandal Programı, Genel Psikoloji Yandal Programı

Lisansüstü Programlar: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği”

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2017, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75