Kurum, politize edilmeye çalışılıyor

banner37

Prof. Dr. Özay Oral, siyasilerin YÖDAK Yasa Tasarısı’na müdahale ettiğini savunarak, buna karşı çıktı:

banner87
Kurum, politize edilmeye çalışılıyor
banner90
banner99

İsmail VOLKAN

Prof. Dr. Özay Oral, günlerdir tartışılan Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Yasa Tasarısı’na siyasilerin müdahale ederek, kurumun politize edilmeye çalışıldığını söyledi.

Kıbrıs İlim Üniversitesi, akademik işlerden sorumlu Mütevelli Heyeti Başdanışmanı, Mühendislik Fakültesi Kurucu Dekanı Özay Oral, “Tasarı siyasilerin işine gelmiyor. Siyasiler bu gün orada, yarın değildir. Partiler, siyasiler kendi çıkarlarına değil, ülke çıkarlarına önem vermeleri lazım. Mevkiler geçicidir. Yakında seçim

olacağı gündemde. Eğitim bu ülkenin geleceğidir” dedi.

Oral, yasa tasarısının temelinde yer alan kurumun güçlenmesi, özerkleşmesi ve bağımsız bir şekilde Cumhurbaşkanı’na bağlanmasına karşı çıkılmasının doğru olmadığını belirtti.

Tasarının, YÖDAK’ın özerkleşmesi ve ülkedeki kaliteli eğitimin artırılması hedeflenerek hazırlandığını ifade eden Oral, yasa tasarısının tüm üniversite temsilcileri ve profesörlerin oybirliğiyle hazırladığı ortak kararın sonucu olduğunu kaydetti.

“DAÜ siyasilerin baskılarına rağmen bu günlere geldi”

Kendisinin Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) kurucularından birisi olduğunu ve 12 yıl boyunca siyasilerin baskısına rağmen okulun bugünlere gelmesini sağlayan sağlam yapıyı oluşturduklarını anlatan Oral, “DAÜ siyasilerin baskılarına rağmen bu günlere gelebildi. Her projede, her kararda, okullar, siyasilerle karşı karşıya getirilmemeli” şeklinde konuştu.

Oral, siyasi parti ve temsilcilerinin yasa tasarısını kendi isteklerine göre değiştirip düzenlemek yerine, uzmanların hazırladığı bu tasarıya destek olması gerektiğini söyledi.

“Eğitim, ülkedeki en büyük sektördür”

Mevcut YÖDAK’ın aldığı kararları, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından pek tanınmadığını işaret eden Profesör Oral, tasarının, kendilerinin hazırladığı gibi kabul edilmesi durumunda YÖK’ün YÖDAK’a karşı olan bakış açısının değişeceğini ve alınan kararları sorun çıkarmadan onaylayacağını kaydetti.

Eğitimin ülkede turizmden önce geldiğini ve en büyük sektör olduğunu belirten Oral, okullardaki eğitim ve araştırma kalitesinin artırılması için tasarının hazırlandığı gibi kabul edilmesinin önemine vurgu yaptı.

“Siyasiler özerk YÖDAK’a karşı değil, destek olmalı”

Oral, gençlerin ileride yönetimde söz sahibi olabilmesi için kaliteli eğitim alması gerektiğini, bunun da ancak, özerk bir yönetim sistemi olan YÖDAK’la mümkün olabileceğini ifade etti.

Donanımlı mezunlar veren okullar sayesinde toplumdaki hizmet ve kalitenin artacağını söyleyen Oral, “Benim siyasilere tavsiyem YÖDAK’ı desteklemesi ve her isteğini yerine getirmesidir. Siyasilerin özerk YÖDAK’a karşı değil, destek olması gerekli” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2017, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108