banner6

Mesleki eğitimde uygulama şart

banner37

Koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitim modeline geçilmesi, uygulamaya dayalı mesleki eğitim alan öğrencilerin mağduriyet yaşamasına yol açıyor:

Mesleki eğitimde uygulama şart
banner8

Ahmet UÇAR

SADECE TEORİK DERSLER VERİLİYOR… Koronavirüs salgını nedeniyle okulların kapatılmasının ardından uzaktan eğitim (online) modeline geçilse de uygulamaya dayalı mesleki eğitim alan öğrenciler mağduriyetten kurtulabilmiş değil. Uzaktan eğitimle meslek öğrencilerine sadece teorik dersler verilirken, kuaför, berber, turizm bölümündeki öğrenciler evde uygulama yapma şansı buluyor ancak elektrik, motor, makine gibi tehlikeli bölümlerdeki öğrencilerin bu şansı yok.

banner134

İŞ YERLERİ DE PROBLEM… Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın, kapanma sürecinde öğrencilerin iş yerlerine gidemediğini, bazı iş yerlerinin salgın nedeniyle kalabalık oluşturmamak için öğrencileri kabul etmediğini vurguladı. Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Koordinatörü Hürrem Tulga ise çıraklık eğitimi alan öğrencilerin, açılan oto elektrik, oto tamir gibi sektörlerde çalışıp uygulama da yapabildiğini, ancak hâlâ kapalı olan berber, kuaför gibi sektörlerin de söz konusu olduğunu anlattı

Ülkemizde bir yıldan fazladır etkisini gösteren Koronavirüs, birçok alana olduğu gibi eğitime de büyük darbe vurdu.

Uzaktan eğitim (online) modeline geçilerek öğrencilerin yaşadığı mağduriyet ortadan kaldırılmaya çalışılsa da mesleki liselerde ve kurumlarda eğitim alan öğrenciler bu konuda pek şanslı görünmüyor.

Bire bir uygulama yapamayan, atölyelerde ya da evde uygulama yapma şansı bulunmayan mesleki eğitim öğrencileri, uzaktan eğitimle sadece teorik dersleri alabiliyor.

Birçok iş yeri de salgın nedeniyle, kalabalık olmaması adına meslek liselerindeki öğrencileri kabul etmezken, piyasadaki ihtiyaçtan dolayı çıraklık eğitimi alanlar ise daha şanslı görünüyor.

KIBRIS, uzaktan eğitim modelinin mesleki eğitimde yarattığı sorunlarla ilgili Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın ve Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Koordinatörü Hürrem Tulga’nın görüşlerine başvurdu.

Hocanın, uzaktan eğitim modeliyle meslek liselerindeki öğrencilere teorik derslerin verilebildiğini belirtti.

Hocanın, ancak, kuaför, berber ve turizm gibi alanlarda evde uygulama yapılabilirken, elektrik, motor, makine gibi alanlarda eğitim gören öğrencilerin ise uygulamalı ders alamadığını kaydetti.

Tulga ise uzaktan eğitim modelinin yüz yüze eğitime ancak destek verici nitelikte olduğunu dile getirerek, mesleki eğitim alan öğrencilerin uygulamalı ders yapmadan, atölyede bulunmadan verim alamayacaklarına dikkat çekti.

Hocanın: Uygulamalı derslerin çoğu yapılamıyor

Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın, uzaktan eğitim modelinin diğer alanlarda olduğu gibi meslek liselerinde de sorunlara yol açtığını belirterek, özellikle uygulamalı derslerin yapılması noktasında eksiklik yaşandığını kaydetti.

Hocanın, öğrencilere uygulamaları evlerinde yapabilmeleri için malzeme yardımı yapmaya çalıştıklarını dile getirerek, ancak evde uygulanamayacak, tehlike yaratacak elektrik, makine, motor gibi mesleki alanların da söz konusu olduğunu ifade etti.

Okul idarecileriyle fikir alışverişi yaptıklarına işaret eden Hocanın, uzaktan eğitim kapsamında mesleki eğitim alan öğrencilere teorik derslerin verildiğini, yüzü yüze eğitimin başlamasının ardından ise uygulamalı derslere geçileceğini vurguladı.

Hocanın, evde uygulamaları yapılabilecek meslek alanlarında okuyan öğrencilerin öğretmenler eşliğinde adım adım eğitim aldıklarına dikkat çekerek, “Kuaför bölümündeki öğrenciler videolar çekerek yaptıkları örgüleri yolluyor, turizm bölümündeki öğrenciler yaptıkları yemeklerin videosunu çekiyor. Bazı alanlarda uygulamalar yapılabiliyor ancak bu tüm alanlar için geçerli değil” şeklinde konuştu.

Koronavirüs nedeniyle birçok iş yerinin, kalabalık oluşturmamak adına meslek öğrencilerini çalıştırmak istemediğini anlatan Hocanın, öte yandan kuaförlük, berberlik gibi meslek alanlarının hâlâ kapalı olması nedeniyle bu bölümdeki öğrencilerin de çalışamadıklarının altını çizdi.

Hocanın, çıraklık eğitimi alan öğrencilerin de aynı sorunu yaşadığını, iş yerlerinin kapalı olması nedeniyle bu öğrencilerin uygulama noktasında eksiklik yaşadığını söyledi.

Uzaktan eğitimin tüm dünyada eğitimdeki verimi azalttığını belirten Hocanın, “Tüm dünyada aynı sorun yaşanıyor. Tüm dünyada uzaktan eğitim özellikle uygulamalı dersler noktasında verimi azaltmış durumda. Bu durum bizim ülkemizde de geçerli. Ancak şöyle bir durum var ki öğrencilerin çoğu teorik derslere de katılmıyor. Bu noktada ailelerin de sorumluluk alması gerekiyor” dedi.

Tulga: Uygulamalı dersler yapılmadan başarılı olunamaz

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Koordinatörü Hürrem Tulga, mesleki beceriye dayalı eğitimin uzaktan eğitim modeliyle yapılabileceğini ancak bu eğitim modelinin ikinci planda düşünülebileceğini belirterek, tüm mesleki eğitim alanlarının bu modelle gerçekleştirilemeyeceğini kaydetti.

Tulga, uygulamaya dayalı meslek derslerinin uzaktan eğitim (online) şeklinde verilmesinin fayda sağlamayacağını dile getirerek, çıraklık okulunda bu durumun deneyimlendiğini ifade etti.

Mesleki eğitimde uzaktan eğitim modeliyle sadece teorik derslerin verildiğine işaret eden Tulga, bu derslerde bile yüz yüze eğitimdeki verimin alınamadığını vurguladı.

Tulga, uzaktan eğitimin yüz yüze eğitime ancak bir destek olabileceğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Mesleki eğitimdeki ve çıraklıktaki dersler uygulamaya, üretmeye, beceriye dayalı derslerdir. Uygulama yapmadan bu alanda başarılı olmak mümkün değil. Uzaktan eğitimle Türkçe ve Matematik derslerinde bile istenilen verim alınmıyor, uygulamalı derslerden ise hiçbir verim alınamaz.  Bu nedenle uygulamalı dersler, öğrenciler atölyede olmadan olmaz” .

Uygulamalı derslerin yeniden yapılabilmesi için öncelikle pandemi sorununun aşılması gerektiğinin altını çizen Tulga, öğrencilerin ve öğretmenlerin aşılanmasının ve bir an önce yüz yüze eğitime geçilmesinin önemli olduğunu anlattı.

Tulga, mesleki eğitimde, uygulama eğitiminin gecikmesi durumunda büyük kayıpların yaşanacağına dikkat çekerek, bu derslerin telafisinin daha sonra yapılabileceğini ancak zaman geçtikçe telafinin de zorlaşacağını açıkladı.

İş yerlerinde çalışan çıraklık eğitimi alan öğrencilerin uygulamalı olarak da kendini geliştirebildiğini belirten Tulga, ancak berber, kuaför gibi meslek alanlarının hâlâ kapalı olduğunu hatırlattı.

Tulga, oto elektrik, oto tamir gibi işletmelerin açıldığını ve çırakların bu alanlarda eğitim alabildiğini dile getirerek, turizm gibi 1 yıldır kapalı olan meslek alanlarındaki öğrencilerin eğitim telafisinin ise daha zor olacağını ifade etti.

Tulga, piyasada çırak eksikliği yaşanması nedeniyle iş yerlerinin salgın olmasına rağmen çıraklara büyük  ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104