Mevcutlar doluyor, yenisi yapılmıyor

banner37

MEB İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı, ülkede site yapımı için izin verilirken okul ihtiyacının göz ardı edildiğini, bunun da beraberinde sorunları getirdiğini vurguladı

Mevcutlar doluyor, yenisi yapılmıyor
banner90
banner99

“SİTE İZNİ VERİLİYOR AMA OKUL İHTİYACI DÜŞÜNÜLMÜYOR”… İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı, ülkemizde son yıllarda özellikle yerleşim yeri olarak site yapım izinlerinin verildiğini, ancak bu yapılırken oraya ailelerin taşınacağı ve okul ihtiyacının doğacağının düşünülmediğini belirtti. Başarı, “Site izni verilirken bilinmeli ki; o bölgede okul ihtiyacı da doğacak” diyerek hızla artan yapılaşmadan dolayı var olan okulların kapasitesinin dolduğunu vurguladı.

Serap ŞAHİN

Ülkemizdeki çarpık ve plansız yapılaşma, kesin nüfusun tam olarak bilinmemesi gibi nedenler sorunları tetikliyor.

Ülkemizde hızla artan yapılaşmanın doğurduğu sorunlar eğitime kadar uzandı. İmara açılan bölgeler, inşaat izni verilen siteler ve apartmanların bir anda artması, doğal olarak bölge nüfusunu da artırdı.

Bu bölgelere yerleşen ailelerin çocuklarının da bölgelerdeki en yakına okula gitmesi, okulların kapasitesini aşmasına neden oldu.

İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı’nın bu konuda yaptığı uyarıya kulak verilmesi gerekiyor. Başarı, yeni binalar hızla inşa edilirken okul yerlerinin de düşünülmesinin önem arz ettiğine dikkat çekerek, “Site izni verilirken bilinmeli ki o bölgede okul ihtiyacı da doğacak” dedi.

Başarı, özellikle Yenikent Bölgesi’nde sitelerin artmasıyla 9 Eylül İlkokulu’nun kapasitesinin dolduğunu ve başka öğrenci alınamadığını söyledi.

Siteler yapılıp, izinler verilirken, aynı zamanda taşınacak ailelerin de göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkat çeken Başarı, artan nüfus ve yapılaşmayla birlikte var olan okulların kapasitesinin dolduğunu, yeni okul binalarına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

banner134
“Vadili- İnönü yolu düzenlenecek”

Belediye, muhtar, Vadili İlkokulu, Okul Aile Birliği ve Okul Müdürlüğü’nün talepleri ayrıca İnönü’den aynı şekilde gelen iki okulun birleştirilmesi talebini, Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygun gördüğünü ve birleştirme yoluna gidildiğini ifade eden Başarı, İnönü’de 4 yaş anasınıf ve 1. sınıfların olacağını, Vadili de ise 2.,3.,4.,5. sınıflar olacak şekilde düzenlemeye gidildiğini kaydetti.

Bazı velilerin yolla ilgili sıkıntı yarattığını ancak okul müdürünün Ulaştırma Bakanlığı ile temasları sonucu yolun düzenleneceği sözünü alındığını belirten Başarı, yolun düzenlenmesi ile bu sorunun da aşılacağını söyledi.

“Girne’deki yeni

okul bu yıl bitecek”

Her yıl Girne’deki okullarda nüfus sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Başarı, Girne’ye okul yapımıyla ilgili çalışmaların geçen yıldan başlatıldığını ve bu yıl çalışmanın sonlandığını belirtti.

Püsküllü bölgesindeki okul çalışmaları tamamlanana kadar 23 Nisan İlkokulu’ndan bazı öğrencilerin, okulsuz kalmamaları için özel okula taşındığını ifade eden Başarı, Girne’de yapı olarak uygun bir bina olmadığı için böyle bir çözüme gidildiğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75