Netkent'in uzaktan eğitimle ilgili hiçbir yasal başvurusu yok

banner37

Netkent’in öğretime başlama izninin YÖDAK tarafından iptali konusundaki dava süreci devam ediyor. Davacı tarafın avukatının üniversitenin, fakülte ve uzaktan eğitim konusunda ön açma izni olduğu iddiasına YÖDAK Başkan Yardımcısı Hasgüler yanıt verdi:

Netkent'in uzaktan eğitimle ilgili hiçbir yasal başvurusu yok
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Yükseköğretim Planlama, Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’nun (YÖDAK), Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi’nin (Netkent) 2010 yılında aldığı öğretime başlama iznini yaklaşık bir ay önce iptal etmesi sonrası başlayan dava süreci devam ediyor. Taraflar, dün bir kez daha mahkemede bir araya geldi.

Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) görüşülen dünkü duruşma yaklaşık beş saate aşkın sürdü. Duruşma, bugün de devam edecek.

Mahkemede Netkent Mütevelli Heyeti Genel Sekreteri Cavit Tuna, davacı taraf adına Avukat Hasan Esendağlı, davalı taraf adına ise YÖDAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Hasgüler ile YÖDAK’ın avukatı

banner134
Ziba Akkurt hazır bulundu.

Duruşmada davacı olan taraf, davalı olan tarafa sorular yöneltti.

Mahkemede Netkent’in uzaktan eğitimle ilgili hiçbir yasal başvurusunun olmadığını söyleyen Hasgüler, ayrıca Netkent’in KKTC makamlarından uzaktan eğitimle ilgili aldığı herhangi bir izne de sahip olmadığını belirtti.

Avukat Hasan Esendağlı ise, Netkent’in Kemal Dürüst’ün bakanlığı döneminde üniversite, fakülte ve uzaktan eğitim konusunda ön açma iznini aldığını iddia ederek, “Kemal Dürüst bakan olduğu dönemde bu izni vermiştir. Hatta bu belgenin altında da imzası vardır” dedi.

Avukat Hasan Esendağlı, Netkent’in öğretime başlama izninin iptal edilmesi kararının yanlış olduğunu iddia etti.

Tanık kürsüsüne geçen Prof. Dr. Mehmet Hasgüler de, “Bu üniversitenin Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 31 Aralık 2009’da almış olduğu üniversite ön açma izninin yasal mevzuatın gerektirdiği şartları tamamlamadığı, eksik olduğu ve YÖDAK’tan öğretim başlama iznini almaya yeterli olmadığı hususunda yapmış olduğumuz tespit var. Bu çerçevede, bir üniversiteyi sadece üniversite ismiyle kurmakla ön açma izni sahip olmaya yeterli olmayacağını söylüyoruz. Üniversite; KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ön açma almak için asgari olarak 6 bölüm, 3 fakülte ile vücuda gelir ve ön açma yeterliliğine sahip olarak YÖDAK’ın kapısından içeri girebilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75