Öğrenci odaklı çalışılıyor

banner37

Kıbrıs İlim Üniversitesi Mütevelli Heyeti İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, 10 sene içerisinde bölgede önde gelen üniversitelerden biri olmayı hedeflediklerini söyledi

Öğrenci odaklı çalışılıyor
banner99

Ergül ERNUR

Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ) Mütevelli Heyeti İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, yeni eğitim öğretim yılındaki temel hedeflerinin öncelikle eğitim kalitesini yükseltmek olduğunu vurguladı.

Bu nedenle akademik kadroyu sürekli geliştirerek yenilediklerini ifade eden Göksel, bir taraftan fiziki kapasiteyi artırarak iyileştirirken, diğer taraftan öğrenci odaklı çalışmalara hız kazandırmayı planladıklarını söyledi.

Göksel, KİÜ’nün önümüzdeki 10 sene içinde, bölgedeki önde gelen üniversitelerden biri olmayı hedeflediğini belirtti.

“Sayıya bağlı kalite artışı da sağlanmalı”

“Ülkemiz yükseköğretimindeki gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Tespit ettiğiniz eksiklikler var mı?” sorusuna Göksel, bu soru için pek çok parametrenin ayrı ayrı değerlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Göksel, ayrı bir makalenin objesi olabilecek nitelikte olan soruya yanıtını birkaç ana başlık altında sıralamanın en doğrusu olabileceğini söyledi.

Ülkemizde kurulan üniversite sayısının hızla arttığını ifade eden Göksel, bu artışın, öğrenci sayısındaki artışı da tetikleyerek eğitim alanının KKTC ekonomisine katkısını büyüteceğinin açık olduğunu belirtti. Göksel, üniversite sayısıyla birlikte eğitim kalitesinde de artışın sağlanması konusunun, üzerinde durulması gerek en temel mesele olduğunu ifade etti.

“Yeni açılacak üniversiteler İskele, Karpaz, Tatlısu’ya yönlendirilmeli”

Göksel, üniversitelerin belli bölge ve şehirlerde yoğunlaşmasının başta konaklama olmak üzere birçok sorunu beraberinde getirdiğini ifade ederek “Buna bağlı olarak mal ve hizmet fiyatları yükselmekte hatta öğrenciler açısından caydırıcı seviyeleri zorlamaktadır. Bu nedenle bundan böyle kurulacak üniversitelerimizin İskele, Karpaz, Tatlısu gibi değişik bölgelere yönlendirilmesi hatta bu yönde teşviklerin oluşturulması bir taraftan yoğunlaşmayı önleme ve diğer taraftan da bölgesel kalkınmayı provoke etme açısından yarar sağlayacaktır” dedi.

Üniversitelerin, üniversiteler arası yatay geçişlerde uyguladığı öğrenci kapma yarışının inanılırlık, güvenilirlik açısından KKTC üniversitelerinin itibar kaybetmesine yol açtığını ifade eden Göksel, bu durumun Yüksek Planlama Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) tarafından ciddi biçimde denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

Göksel, akademik yükseltmelerin mutlaka YÖDAK’a başvurulmak suretiyle ve YÖDAK tarafından hazırlanacak kriter ve yöntemlerle yapılmasının elzem olduğuna işaret ederek ‘yüksek öğretim bakanlığı’ veya en azından ‘yüksek öğretim müsteşarlığı’ kurulmasının bazı sorunların daha hızlı ve kolay çözümünü sağlayabileceğini söyledi.

Genç bir üniversite

banner134
Kıbrıs İlim Üniversitesi Mütevelli Heyeti İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, kuruluşunu yeni tamamlamış henüz çok genç bir üniversite olduklarını söyledi.

Üniversitenin gerek akademik ve idari kadrosu gerekse alt yapı yatırımlarıyla emin adımlarla geliştiğini ifade eden Göksel, öğrenci sayılarının 466 olup,  bu öğrencilerin 186’sının TC, 78’inin KKTC ve 202’sinin 3. dünya ülkelerinden olduğunu söyledi.

Göksel, üniversitede kadrolu tam zamanlı ve yarı zamanlı olmak üzere 61 akademisyen olduğunu belirtti.

Dinamik bir yapı

Göksel, KİÜ’nün misyonunu şöyle belirtti:

“Bünyesine topladığı ve daha sonra akademik kadrolara katılacak değerli öğretim üye ve yardımcıları, profesyonel yönetim kadrosu, öğrencileri ve destek ağları vasıtasıyla, üniversitemizi tercih eden, dünyanın farklı ülkeleri ve bölgelerinden gelen öğrenciler vasıtasıyla temsil edilen kültürel, ekonomik,  bilimsel ve teknolojik öğelere önemli katkılarda bulunmaktır.”

KİÜ’nün önümüzdeki 10 sene içinde, bölgedeki önde gelen üniversitelerden biri olmayı hedeflediğini ifade eden Göksel, vizyonları çerçevesinde bu hedefi gerçekleştirmek için yapılacakları şöyle sıraladı:

“Sürekli değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurabilecek dinamik bir yapı oluşturmak;

Uluslararası burs programları vasıtasıyla yüksek kalitede öğrencilerle, gelecek nesillerin bilim adamları ve profesyonellerine destek sağlayıp, gelişimlerine katkıda bulunmak;

Geniş ve kapsamlı altyapı kullanarak modern eğitim sürecini kolaylaştırmak ve böylece bilgi üretimi ve paylaşımında bulunarak bölgesel, uluslararası gelişmelere katkı sağlamak.”

Özel Eğitim Öğretmenliği, Acil ve İlkyardım bölümleri açılacak

Göksel, üniversite bünyesinde bulunan Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve Yüksek Planlama Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) onaylı 8 fakülte, 6 yüksekokul ve 42 bölüm bulunduğunu ifade etti.

Göksel, bu fakülte ve bölümlerin içinde Sağlık Bilimleri Fakültesi, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve bunlar altında faaliyet gösteren İngilizce ve Türkçe İşletme, İngilizce ve Türkçe Hemşirelik, Fizyoterapi/Rehabilitasyon, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Lojistik, Turizm İşletmeciliği ve yönetimi gibi bölümlerinin önemli sayıda öğrenci çektiğini vurguladı.

Göksel, önümüzdeki yıllarda yine YÖK/YÖDAK onaylı olarak Uluslararası İlişkiler, Psikoloji, Türkçe Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Acil ve İlkyardım gibi bölümleri açmak üzere çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75