banner6

Öğrenciler aşamalı olarak getirilecek

banner37

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Öztürkler, Türkiye’de bulunan 30 bin öğrencinin ikinci dönem ülkeye getirilmesiyle ilgili nasıl bir yol izleneceğinin henüz netleşmediğini, ancak planlarının hazır olduğunu söyledi

Öğrenciler aşamalı olarak getirilecek
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

“NİHAİ KARAR İKİ HAFTA SONRA AÇIKLANACAK”... Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, 30 bin öğrencinin ülkeye gelişiyle ilgili nihai kararın iki hafta sonra yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında açıklanmasının beklendiğini söyledi. Öztürkler, Bakanlar Kurulu kararı olmadan net bir ifadede bulunmanın mümkün olmadığını belirterek, öğrencilerin ülkeye gelişiyle ilgili çalışmaların devam ettiğine işaret etti

banner134

“YENİ BİR MODEL ÜZERİNE ÇALIŞILIYOR”… Ziya Öztürkler, öğrencilerin gelişiyle ilgili nasıl bir yol izleneceğinin henüz netleşmediğini, ancak öğrencilerin ‘risk noktasına girmeden’ devam edebilecekleri yeni bir model üzerinde çalışıldığına dikkat çekti. Öztürkler, öğrenicilerin ekonomiye ciddi katkılarının olduğunu, ancak öğrencilerin adaya gelişini sadece ekonomik olarak düşünmenin doğru olmadığını belirterek, “Esas önemli olan eğitimdir” dedi

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun, şu an Türkiye’de bulunan 30 bin öğrencinin ikinci dönem ülkeye getirilmesinin hedeflendiğini söylemesi üzerine öğrencilerin ‘hangi şartlarda’ ülkeye geleceği merak konusu oldu.

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, 30 bin öğrencinin gelişiyle ilgili nasıl bir yol izleneceğinin henüz netlik kazanmadığını, ancak öğrencilerin bir defada değil, aşamalı olarak getirilmesinin planlandığını söyledi.

Öztürkler, öğrencilerin gelişi konusunda hem Yükseköğretim Kurulu (YÖK), hem de üniversitelerle görüşmelerin devam ettiğini ve öğrencilerle ilgili nihai kararın iki hafta sonra yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında açıklanmasının beklendiğine dikkat çekti.

Bakanlar Kurulu kararı olmadan net bir ifadede bulunmanın mümkün olmadığını belirten Öztürkler, öğrencilerin gelişiyle ilgili detaylı çalışmaların da halen devam ettiğinin altını çizdi.

“Öğrencilerin gelişleriyle ilgili nasıl

bir yol izleneceği henüz netleşmedi”

Öztürkler, öğrencilerin ülkeye gelişleriyle ilgili nasıl bir yol izleneceğinin henüz netleşmediğini belirterek, öğrencilerin ‘risk noktasına girmeden’ devam edebilecekleri yeni bir model üzerinde çalıştıklarına işaret etti.

Koronavirüs nedeniyle alınan önlemlerin salgının boyutuna göre her gün değişiklik gösterebileceğini ifade eden Öztürkler, öğrencilerin ülkeye girişlerinde gerek karantina koşulları, gerekse karantinadan sonra yüz yüze eğitimin nasıl yapılacağıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

“Öğrencileri sadece ekonomik

olarak düşünmek doğru değil”

Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm bakanlıklarla istişarelerinin devam ettiğini belirten Öztürkler, tüm bunların iyice planlanması gerektiğini vurguladı.

Öztürkler, öğrenicilerin ekonomiye ciddi katkılarının olduğunu, ancak öğrencilerin adaya gelişini sadece ekonomik olarak düşünmenin doğru olmadığını belirterek, “Esas önemli olan eğitimdir” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Polat bey
Polat bey - 12 ay Önce

Siz öğrencileri sadece ekonomik anlamda bakıyorsunuz KKTC’nın sağlık konusunda o kadar iyi olmadığını herkes biliyor yapmayın dönemin ortasında getirtmeyin bizi bu riski hiçbir öğrenci istemiyor virüs mutasyona uğramış günlük TÜRKİYE’de 200 ölüm vakası varken sadece ekonomik için getirtmeyin bizi.

Aytekin ALTINIŞIK
Aytekin ALTINIŞIK - 12 ay Önce

Çocuğum 1.sınıf öğrencisi ve ilk defa Kıbrıs a Lefkoşaya gelecek. Ailesi olarak biz de gelip onu bir apart a yerleştireceğiz. Bir düzen oluşturacağız. Eşim ve ben Türkiye de devlet memuruyuz .Karantina uygulanırsa gelip gitmemiz düzen oluşturmamız mümkün olamayacak. Çocuğumuzu bu koşullarda göndermemiz mümkün olamayacaktır. Okullar açılacaksa aileler ve öğrencilere karantinasız ,işlerini halledebilecekleri uygun süreli bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyorum ve talep ediyorum.

Ck
Ck - 12 ay Önce

Ogrenci gelmez o is zor bosa kurek cekiyorsunuz!!! Evler de bos kaldi yazik 300 sterlin 500 sterlin iyi para kazaniyordu evsahipleri ogrenciden:) tabi ogrencileride hep elestirirdiniz ogrenci oyle, ogrenci boyle, ogrenci evimi kirletti, ogrenci kirami vermedi, ogrenci evimi mahfetti vb vb vb... simdi mutlu olmalisiniz aslinda.....

KIBRISLI VATANDAS
KIBRISLI VATANDAS - 12 ay Önce

BU TALEBELER ASI OLMALARI LAZIM ASISIZ OGRENCI KIBRISA GELIP YERLI HALKI ZOR DURUMA KOYABILIR.

Öğrenci
Öğrenci - 12 ay Önce

InsAllah en kısa süre icerisinde açılır okullar

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104