Öğrenciler, hem kitapsız hem öğretmensiz

banner37

Okullar açılalı bir ayı geçmesine rağmen, ilk ve ortaöğretim okullarında halen hem öğretmen hem de kitap eksikliğinin giderilmediğini belirten eğitim sendikalarının temsilcileri, öğrencilerin müfredatın gerisinde kaldığı uyarısında bulundu

Öğrenciler, hem kitapsız hem öğretmensiz
banner87

Meyil AVCAN

İlk ve orta dereceli okullarda 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılının başlamasının üzerinden neredeyse bir aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen, halen birçok okulda hem kitap hem de öğretmen eksikliği giderilemedi.

Hükümetin, eğitimle ilgili konularda sınıfta kaldığını belirten Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, geciken öğretmen atamaları ve okul kitaplarıyla ilgili sert eleştirilerde bulundu.

Öğrencilerin öğretmensiz ve kitapsız olduklarını vurgulayan Elcil ve Eylem, gereğinin yapılacağını ve bu ihmallere karşı kayıtsız kalınmayacağını belirtti.

Okulların açılmasından bu yana 1 ayın öğretmensiz ve kitapsız geçtiğini ifade eden Elcil ve Eylem, 2 haftaya yakın bir süre daha boş geçeceğini ifade ederek, hâlâ öğretmen eksikleri olması ve basılan kitapların henüz okullara dağıtılmaması nedeniyle öğrencilerin müfredattan geri kalmasının beklendiğini ifade etti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Türkiye’nin uygulamış olduğu eğitim ambargosu, kadro uygulamasında yapılan kısıtlama ve Kamu Hizmeti Komisyonu’nun yapılması beklenen sınavı geç yapmasından dolayı öğretmen atamalarında ve kitapların basımında gecikme yaşandığını ifade ederek, öğrencilerin “öğretmensiz ve kitapsız” kaldıklarını vurguladı.

İlköğretim okullarında 56, ortaöğretim okullarında ise 126 öğretmen ihtiyaçları olduğunu söyleyen Elcil, ilköğretime 41, ortaöğretime ise 91 öğretmen atama hakkı verildiğini vurgulayarak hâlâ öğretmen eksikliği olduğunu ifade etti.

Elcil, kadro alımında kısıtlama yapılmasının aksine, adaya gelmeye devam eden bir nüfusun olduğunu ve okulda okuyan çocukların %56’sının anne ve babasının TC uyruklu olduğunu belirterek, artan nüfusun aksine öğretmen alımlarının yetersiz kaldığına dikkat çekti.

KTÖS Genel Sekreteri, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun 23 Eylül’de yapması beklenen sınavda yaşanan gecikmenin de öğretmen atamalarına büyük bir sorun yarattığını söyledi.

Kitapların basımında yaşanan gecikmenin nedeninin ise Türkiye’nin uyguladığı ambargodan kaynaklandığını belirten Elcil, bu uygulanan ambargonun başlıca sebeplerinin din derslerinin seçmeli olması kararı ve ilahiyat kolejine denetim için görevli gönderip soruşturma başlatılması gibi durumlardan kaynaklandığını belirtti.

Elcil, 17 Ağustos’ta alınan haber sonrası, Türkiye Cumhuriyeti’nin vermeyi planladığı 2 milyon 300 bin TL ve okul yapılması için kendi bütçesinden vereceği 20 milyon TL’nin hiçbir sebep gösterilmeden kesildiğini vurguladı.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, döviz krizi dolayısıyla ilk çıkılan ihaleye kimsenin katılmadığını, bu yüzden ikinci bir ihale yapıldığını ve orada da katılan 3 şirkete ihalenin verildiğine dikkat çekti.

Elcil, kitapların basımında yapılan gecikmeyle ilgili “Sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin değil, kendi hükümetimizin de sorumsuzluğu ve öngörüsüzlüğü var” dedi.

“İlköğretim okullarındaki öğretmen ihtiyacı tamamlandı”

Elcil, birçok ilköğretim okulundaki öğretmen ihtiyacının tamamlandığını belirtirken, sadece Dipkarpaz’da 3 öğretmen eksiği olduğunu ve bu eksikliğin de en kısa zamanda giderileceğini vurguladı.

7 adet müdür ihtiyacı olduğunu söyleyen Elcil, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun bunu bildiği halde kasti olarak atama yapmadığını ve bu yüzden konunun mahkemeye taşınmasının söz konusu olduğuna dikkat çekti.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, acil olmamakla birlikte 12 adet müdür muavini eksikleri olduğunu, zaman içinde bu eksiklerinin de ihtiyaca göre giderileceğini söyledi.

Tüm ilköğretim kitaplarının dağıtıldığını ve bakanlık tarafından alınan bilgiye göre 3. sınıflara henüz dağıtılmayan kitapların da bu hafta içerisinde verilmesinin planlandığını söyleyen Elcil, konuyu yakından takip ettiğini ve geriye kalan eksiklerin de en kısa zamanda giderileceğini belirtti.

Eylem: Gecikme 2 hafta daha sürecek

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, 17 Ekim’de gerçekleştirilen ve devam edecek olan sözlü mülakatlarda çeşitli branşlar için öğretmen alımı yapıldığını belirtti.

Eylem, yapılan sözlü mülakatta; Coğrafya, Sosyal Bilgiler, Gıda Teknolojisi, Müzik, Fransızca, Yunan Dili, Muhasebe ve Finansman alan branşlarına öğretmen alımı yapıldığını söyledi.

KTOEÖS Başkanı, gerçekleştirilen münhalların ardından atanan öğretmenlerin yasal prosedürü yerine getirip, göreve başlayabilmesinin 2 haftayı bulacağını belirtti.

Ortaöğretim okullarının halen 35 öğretmen eksiği olduğunu vurgulayan Selma Eylem, okulların hem geç başlamak zorunda kalacağının, hem de atama yapılmasına rağmen öğretmen eksikliği olduğunun altını çizdi.

“Hükümet ve bakanlık sınıfta kaldı”

Eylem, “Kitaplar hâlâ tüm okullara gitmiş değildir. Dolayısıyla şu an kitapsız ve öğretmensiziz” dedi.

Müdür, müdür muavini, atölye şefi ve bölüm şefine ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Eylem; 23 müdür muavinin, 5 müdürün eksik olduğunu ve bu durumu bildirmelerine rağmen kimsenin yasa ya da tüzük çalışması yapmadığını ve münhal açmadığını söyledi.

“Eğitimdeki sorunlar gerçekten büyük. Alt yapı sorunumuz var. Devlet okullarındaki öğrenci sayısı ciddi şekilde artmıştır” şeklinde konuşan Eylem, “Okul yapılması gerekir. Gerek ekonomik durumlardan dolayı özel okullardan devlet okullarına geçen öğrenciler, gerekse kontrolsüz nüfus artışından kaynaklanan öğrenci artışı sebebiyle okullarımız yetersizdir” ifadelerini kullandı.

Özellikle Lefkoşa, Girne, Mağusa ve İskele bölgelerinde sınıfların çok kalabalık olduğuna dikkat çeken Selma Eylem,  okulların kendi imkânlarıyla masa ve sandalye yaptığının, devlet tarafından hiçbir bütçe ayrılmadığının ve kendi kaderlerine terk edildiğinin altını çizdi.

Eylem, bunun yanında gerek yurt dışından gerekse kolejlerden gelen, Türkçe ve İngilizce bilmeyen yabancı öğrencilere yönelik herhangi bir oryantasyon yapılmadığını vurguladı.

Tüm bu yaşanan olaylara tepki olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın önüne siyah çelenk koyduklarını ifade eden KTOEÖS Başkanı, sessiz kalmayacaklarını ve ilerleyen günlerde eyleme gideceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER