Öğrenciler, okula sığmadı!

banner37

Dikmen İlkokulu, okulun ilk gününe sorunlarla başladı. Veliler, 4 yaş grubu ve ana sınıf öğrencilerinin, sınıf yetersizliğinden evlerine gönderildiğini ileri sürerken; okul yönetimi, okulun yeni boyandığını ve kokudan dolayı çocukların evlerine gönderildiğini söyledi

Öğrenciler, okula sığmadı!
banner90
banner99

ANAOKUL BÖLÜMÜNDE SINIF YETERSİZ… 16 sınıfı ve 450 öğrencisi olan Dikmen İlkokulu’nda, ana okula kayıt yaptıran 30 öğrenci bulunuyor. Okulun ilk günü, 4 yaş ve ana sınıf öğrencilerinin, sınıf yetersizliğinden dolayı eve gönderildiği iddia eden veliler, duruma isyan etti. Okul yönetimi ise sınıf yetersizliğini onayladı ancak okulun boyalı olması gerekçesiyle çocukların eve gönderildiğini bildirdi

KÖY KADIN KURSU BİNASI KULLANILACAK… İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı, Dikmen’de, okul sınırları içinde bulunan köy kadın kursu binasının değerlendirilerek sınıf olarak kullanılacağını söyledi. Başarı, öğrencilerin dışarıda kalmaması için sınıf sayısının üçe çıkarılacağını belirterek, “Bu binayı kullanıp ani gelişen nüfus patlamasını çözmek istiyoruz” dedi

Serap ŞAHİN

Devlet okullarından birçoğu, yeni eğitim- öğretim yılına sorunlarla başladı. Her yıl tekrarlanan sorunlar, bu yıl da kendini gösterdi.

450 öğrenci kapasiteli Dikmen İlkokulu’nda 4 ve 5 yaş ile 1.,2.,3.,4.,5. sınıflar olmak üzere toplam 16 sınıf bulunuyor.

Okulun ilk gününde, Dikmen İlkokulu karıştı.

Velilerin iddiasına göre, 4 yaş grubu ve ana sınıf öğrencileri, sınıf yetersizliğinden dolayı evlerine gönderildi. Okul müdürlüğü ise çocukların, sınıfların yeni boyanması nedeniyle kokudan rahatsız olmamaları için evlerine gönderildiğini bildirdi.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Dikmen İlkokulu Müdür Muavini Kağan Bahçeci; sınıfların yeni boyandığı için boyaların henüz kurumadığını ve çocukların kokudan rahatsız olmamaları için eve gönderildiğini söyledi.

Yaşanan sıkıntının sadece bir günlük olduğunu aktaran Bahçeci, ana sınıfta 30’un üzerinde öğrenci olduğunu, bu konuda Milli eğitim Bakanlığı’nın çalışmaları sürdürdüğünü ve bir sınıf daha açılacağını kaydetti.

“Boya kurumadığı için çocukları gönderdik”

Dikmen İlkokulu Müdür Muavini Kağan Bahçeci, okul binasının 1930 yılından kalma olduğuna dikkat çekerek, taş yapısında sıkıntı olduğunu söyledi. Bir hafta önceden tamirine başlanan okul binasının tadilat yaptıkça başka yerlerde sıkıntı oluştuğunu söyleyen Bahçeci, boyanın da bu yüzden geç yapıldığını belirtti.

Fazla yıkım yapılıp alçı çekildiği için alçıların da kurumadığını anlatan Bahçeci, “Okulu, boyacılardan pazar akşamı teslim aldık. Boyadan dolayı koku oluştu ve çocukları rahatsız edeceğini düşündük. O yüzden çocukları eve gönderdik” dedi.

Yaşanan olayın bir günlük bir gecikme olduğuna dikkat çeken Bahçeci, ana sınıfta 30’un üzerinde öğrenci olduğunu ve iki sınıfları bulunduğunu kaydetti.

Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Bahçeci, ana sınıf bölümünün 3 sınıf şeklinde düzenleneceğini ifade etti.

banner134

“Fiziki olarak büyük bir okul olduk”

Dikmen İlkokulu’nun fiziki olarak büyük bir okul olduğuna dikkat çeken Bahçeci, okul nüfusunun 450 civarında olduğunu söyledi.

Bahçeci, ana sınıf için iki sınıf öngörüldüğünü ancak nüfusun planlı olmamasından kaynaklı okula gelen öğrenci sayısının da net olmadığını belirterek, gelen sayıya göre bir sınıf daha açılacağını ifade etti.

Okulun fiziki yapısının genel anlamda yeterli olduğunu ancak sınıf eksikliği bulunduğunu belirten Bahçeci, “Onaylı bir projemiz var. Bu yıl ihalelere pek fazla çıkılamadı ancak seneye inşallah bu durum çözülecek” şeklinde konuştu.

“16 sınıf, 450 öğrenci”

Okulda 16 sınıf ve 450 öğrenci olduğunu söyleyen Bahçeci, sınıfların en fazla 25’e kadar öğrenci aldığını ve her sınıfın özelliklerine göre bu sayının belirlendiğini kaydetti.

Fazla kayıttan kaynaklı sıkıntılar yaşandığını aktaran Bahçeci, yaşanan sorunun ana sınıf bölümünde olduğunu yineledi.

“Köy kadın kursu binası kullanılacak”

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan İlköğretim Dairesi Müdürü Hakkı Başarı da Dikmen İlkokulu’nda sınıf ihtiyacı için okul sınırları içinde bulunan köy kadın kursu binasının kullanılacağını söyledi.

Öğrencilerin dışarıda kalmaması için sınıf sayısının üçe çıkarılacağını belirten Başarı, “Bu binayı kullanıp ani gelişen nüfus patlamasını çözmek istiyoruz” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75