Öğretmen Akademisi yaşatılmalı

banner37

Kıbrıs Türk eğitimine uzun yıllar emek veren Kıbrıs Türk Maarif Dairesi Kurucusu ve ilk müdürü Hüsnü Feridun ve Atatürk Öğretmen Akademisi’nde yıllarca matematik öğretmenliği yapan, eski bakan ve milletvekili Salih Coşar, akademi ile ilgili yaşanan tartışmaları değerlendirdi.

Öğretmen Akademisi yaşatılmalı
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Kıbrıs Türk toplumunun eğitim sistemine yıllarca emek verenler, Atatürk Öğretmen Akademisi’nin  (AÖA) yaşatılması gerektiği görüşünü ortaya koydu.

AÖA ile Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) arasında imzalanan anlaşma ve yaşanan gelişmelerle ilgili

KIBRIS’ın görüşüne başvurduğu Kıbrıs Türk Maarif Dairesi Kurucusu ve ilk müdürü Hüsnü Feridun ve akademide, 1960 yılından itibaren uzun yıllar matematik öğretmenliği yapan, eski bakan ve milletvekili Salih Coşar, akademi ile ilgili karar alınırken, geçmişinin de iyi bilinmesi gerektiğine dikkat çekti.

Feridun, akademinin eğitim sistemimizde lise üstü eğitim veren tarihi bir kurum olduğunu söylerken, Coşar, LAÜ’nün büyütülmesine çalışıldığını, fakat bunu yapmaya çalışanların, akademinin ne olduğunu ve tarihini bilmediklerini vurguladı.

Feridun: Akademinin kapatılmasının mantıklı bir izahı olamaz

Hüsnü Feridun, Atatürk Öğretmen Akademisi’nin yaşatılması gerektiğini söyledi. Feridun, üniversitelerin semineler gibi faaliyetlerinden yararlanılabileceğini ancak yerli bir eğitim kurumu olan akademinin kapatılmasının mantıklı bir izahı olmayacağını belirtti.

İyi düşünülmesi ve ona göre iyi bir karar verilmesi gerektiğini vurgulayan Feridun, “Öğretmen Akademisi yerli eğitim sistemimizde lise üstü bir akademidir. Onun yaşatılması lazımdır” dedi.

“Öğretmen kolejinin kapatılmasına şiddetle karşı çıktık”

Feridun, 1959-1969 döneminde, öğretmen kolejinin kapatılması ve öğrencilerin, Türkiye’ye gitmeleri yönünde girişim olduğunu anımsatarak,  “O dönem ayrıca federasyonun kültür kolu başkanıydım. Bunu şiddetle reddettik. Yegane, lise üstü kurumumuz buydu. Öğretmen koleji ilk 1937’de, Güzelyurt’ta kurulmuştu. Yine lise mezunları alınırdı.  Daha sonra Rum - Türk ayrıldı. Biz kendi öğretmen kolejimizi kurduk. Adı Kıbrıs Türk Öğretmen Koleji olmuştu. Bu tarihi bir müessesedir, yaşatılmalıdır demiştik” diye konuştu.

Coşar: Okulun tarihini, ne olduğunu bilmiyorlar

Akademide, 1960 yılından itibaren uzun yıllar matematik öğretmenliği yapan, eski bakan ve milletvekili Salih Coşar, akademinin ayrı bir okul olarak değil, Lefke Üniversitesi’nin bir branşı olarak kurulmasının istendiğini belirterek, “Bu hareketi yapanlar, okulun geçmişini, ne olduğunu bilmiyor” dedi.

Coşar, öğretmen yetiştirmenin başka bir şey olduğunu ifade ederek, “Üniversitenin büyütülmesine çalışılıyor. Kendilerine başka branş bulup yapsınlar. Lefke Avrupa Üniversitesi bu işlere karışmasın” şeklinde konuştu.

Akademinin sorunsuz çalıştığına işaret eden Coşar, “Oranın kadrosu var, öğretmen olacakların nasıl gitmesi gerektiği yönünde kurallar var, yasa var. Lefke Avrupa Üniversitesi ile berber hareket edilsin deniyor… Bunu söyleyenler öğretmen okulu geçmişte nasıl başladı, tarihini bilmiyorlar” ifadesini kullandı.

banner134
Atatürk Öğretmen Akademisi’nin tarihçesi: Omorfo (Güzelyurt) Dönemi

Öğretmen Koleji, 1937-1938 öğretim yılında Güzelyurt’ta açılmıştır. Omorfo Öğretmen Koleji adını almıştır. Türk ve Rum erkek öğrenciler yatılı olarak okumaktaydılar. Giriş sınavının yanı sıra bir de “Ordinary” ve “Distimotion” İngilizce sınavıyla öğrenci alınırdı. Kolej müdürü, pedagojik yönden akademik çalışmalar yapmış kişiler olarak İngiliz yönetimince atandığı için ilk müdürler İngiliz’di. Öğretmenler ise Türk-Rum-İngiliz karmaydı. Öğretim dili İngilizceydi. Ancak haftada iki, ya da üç saatlik, Rumlar için Yunanca, Türkler için de Türkçe dersleri yapılırdı.

Dersler kültürel, mesleki ve beceri ağırlıklıydı. Tarih, coğrafya, matematik, gibi derslerin yanı sıra eğitim bilimine yönelik dersler ve metot dersleri verilirdi. Beceri ağırlıklı derslere çok önem verilmiştir. Tarım-el sanatları-iş eğitimi-müzik-beden eğitimi ve resim gibi derslerin yoğunlaştığı program görülürdü. Mesleki derslerin becerisi, uygulama dersleriyle sağlanırdı. Uygulama için merkez ve köy okullarına gidilirdi. Hatta bir ara, ilk bir yıl uygulama yapılmış, sonra iki yıl ders alınmıştır. Bu uygulama çok uzun sürmemiştir.

1940’lı yıllar

Bu yılda deneyim ve belli bir program çerçevesinde aşağıdaki koşullarla kadın öğretmen de yetiştirilmeye başlanmıştır.

a) Kolej giriş sınavını kazanmak gerekirdi.

b) Bir sınıf öğretmeninin gözetiminde, kolej müdürlüğünün sorumluluğunda bir yıl gözlem yapmış olmalıdır.

1943’te Türk ve Rum kadınlar için iki ayrı Öğretmen Eğitimi Merkezi kurulmuştur. Bu merkezin öğrencileri, ders yılını bu merkeze bağlı şehir okullarında uygulama yaparak, daha sonra da eğitim dersleri görerek, iki yıllık sürelerini doldururlardı. Bu merkezde Türklerin öğretim dili Türkçe, Rumların ise Rumca olmuştur.

1958’li Yıllar

Her iki toplumun kız ve erkek öğrencilerine hizmet amacıyla 1958 yılında Lefkoşa Rum tarafına yeni bir okul yaptırılmıştır. Ancak 1958’deki toplumlararası olaylar nedeniyle Türk ve Rum öğrencilerin bir arada öğrenim görmesi mümkün olmamıştır. Dolayısıyla yeni bina tümüyle Rumlara kalmıştır. Türklere de Baf Kapısı’na yakın Terresanta’da bir bina verilmiştir. İlk Türk Müdürü de Halil Direkoğlu olmuştur.

1960’lı Yıllar

1960’ta Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla Türkiye’den öğretmenler getirtilmiştir. Gelen hocaların hepsi de en seçkin dallarda çok iyi yetişmiş öğretmenlerdir. Örneğin Fevzi Selen ilk isimlerden ve yöneticilerden birisidir.

1969-1970 öğretim yılında eski idadi binasına taşındı. 1974’e kadar burada öğretim yapıldı. 1974-1975 ders yılında okul Girne’ye taşınmıştır.

1990 yılında ise Lefkoşa’ya Küçük Kaymaklı’ya taşınmıştır.1994-95 öğretim yılında ise Atatürk İlkokulu’nun binasına taşınmıştır.1999 yılında Lefkoşa Dumlupınar bölgesindeki yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır. 2000 yılında ise yeni yasa ile akademiye dönüşmüştür. Akademi personeli ile eğitim sürdürülmektedir. Akademi, 4 yıllık bir programla ilköğretime sınıf öğretmeni yetiştirmektedir. Bunun yanında üniversite mezunlarına, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı da verilmektedir.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2017, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75