banner6

Öğretmen atanmazsa tepkimiz artacak

banner37

KTÖS, Okul Aile Birliği’nin de desteğiyle, Alasya İlkokulu’nda beden eğitimi öğretmeni eksikliği nedeniyle, 2 saatlik uyarı grevi yaptı

Öğretmen atanmazsa tepkimiz artacak
banner150

banner150 banner150

Ahmet İLKTAÇ

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Okul Aile Birliği’nin de desteğiyle Alasya İlkokulu’nda beden eğitimi öğretmeni eksikliği nedeniyle 2 saatlik uyarı grevi yaptı.

Sendika, Alaysa İlkokulu’nda bir öğrenciyi darp ettiği gerekçesiyle açığa alınan beden öğretmeninin yerine yeni bir öğretmen atanmamasını protesto etmek amacıyla dün 2 saatlik uyarı grevine gitti.

Grev nedeniyle 11.00 ve 12.40 saatleri arasında okulda eğitim yapılmadı.

Sendika ve okul aile birliği yetkilileri, sorunun çözülmemesi halinde eylemlerinin dozunu artıracaklarını açıkladı.

Bakanlığın gerekçesi kabul edilemez

Basın açıklaması yapan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, 2 saatlik uyarı grevi kararını, okul aile birliğiyle birlikte aldıklarını söyledi.

Şener Elcil, Alasya İlkokulu’nun 555 öğrencisi ile kentin en büyük okulu olduğuna dikkat çekerken, geçtiğimiz haftalarda bu okulda öğrenciye şiddet gösteren bir öğretmenin yasaya göre açığa alındığını kaydetti.

Bu öğretmenin yerine başka bir öğretmenin atanmaması nedeniyle ders açığı sıkıntısının ortaya çıktığına değinen Elcil, okulda her türlü spor faaliyetinin yapılamaması nedeniyle de çocukların sorun yaşadığını bildirdi.

Şener Elcil, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, yasada, bir öğretmenin disiplin suçuyla açığa alınması halinde yerine başka bir öğretmen verip vermeme konusunda madde bulunmaması nedeniyle maliyenin sorun çıkardığını ve bu nedenle öğretmen verilemeyeceğini bildirdiğini ancak bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını dile getirdi.

Kendilerinin talebinin, okulda eksik olan beden eğitimi öğretmeninin atanması gerektiğini ifade eden Elcil, okul aile birliğiyle ortak hareket etmeye devam edeceklerini ve gerekirse eylemin şiddetini artıracaklarını söyledi.

Şener Elcil, Girne’de uyuşturucu suçlamasıyla polis tarafından tutuklanan bir şahsın açığa alınmadan ödeneksiz izne çıkarılmasının ardından okuldaki eksikliğinin giderildiğini fakat Alasya İlkokulu’nda durumun daha acil olduğunu kaydetti.

Eğitimde fırsat eşitliğinin herkesin hakkı olduğuna vurgu yapan Elcil, ülke genelindeki okullarda 18 öğretmen, 20 müdür ve 23 müdür muavini eksikliği yaşandığını hatırlattı.

Alasya İlkokulu Okul Aile Birliği Başkanı Tamer Karakaşlı da her ne sebepten olursa olsun çocuklarını eğitim hakkından mahrum etmeye kimsenin hakkı olmadığını söyledi.

Tamer Karakaşlı, sorunun çözülmemesi halinde gereken ne eylem varsa yapacaklarını ve asla geri adım atmayacaklarını kaydetti. Karakaşlı, bakanlıktan taleplerinin, öğretmen eksikliğini bir an önce gidermesi olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104