banner6

Öğretmen yok, sınıf yok, okul yok

banner37

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okulları dün açılırken, öğretmen, okul ve sınıf eksikliklerinden kaynaklanan sorunlar, öğrencilerin okul heyecanının yine önüne geçti

Öğretmen yok, sınıf yok, okul yok
banner99

HER YERDE SORUN… Girne’de bulunan 23 Nisan İlkokul’undaki üç sınıf, bina yetersizliğinden dolayı Özel Doğa Koleji’ne taşındı, İskele’deki 9 okulda olan 24 öğretmen açığı ise Öğretmen Akademisi öğrencileriyle kapatılmaya çalışıldı. Ayrıca birçok sınıfta kapasitenin üzerinde öğrenci sayısı olduğu gözlemlendi

82 ÖĞRETMEN AÇIĞI… Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Başkanı Şener Elcil, , ana ve ilkokulların yeni eğitim öğretim yılının ilk gününe, 82 öğretmen eksiğiyle başladığını açıkladı. Elcil, öğrencilerin eğitime; öğretmensiz, okulsuz ve sınıfsız başlamak zorunda kaldıklarını belirterek, eğitimde planlama program ve düzenleme olmadığı için okullarda ciddi yoğunluk yaşandığını ifade etti.
 

Ayşe BULUT

banner134

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilköğretim okullarında 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı dün başladı. Ancak yine öğretmen, okul ve sınıf eksikliklerinden kaynaklanan sorunlar, öğrencilerin okul heyecanının önüne geçti.

Girne’de bulunan 23 Nisan İlkokul’undaki üç sınıf, bina yetersizliğinden dolayı Özel Doğa Koleji’ne taşındı, İskele’deki 9 okulda olan 24 öğretmen açığı ise Öğretmen Akademisi öğrencileriyle kapatılmaya çalışıldı.

Ayrıca birçok sınıfta kapasitenin üzerinde öğrenci sayısı olduğu gözlemlendi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Başkanı Şener Elcil,  ana ve ilkokulların yeni eğitim öğretim yılının ilk gününe, 82 öğretmen eksiğiyle başladığını açıkladı.
   TAK’tan gelen açıklamaya göre; Elcil, öğrencilerin eğitime; öğretmensiz, okulsuz ve sınıfsız başlamak zorunda kaldıklarını belirterek, eğitimde planlama program ve düzenleme olmadığı için okullarda ciddi yoğunluk yaşandığını ifade etti.

 

“Lefkoşa, Mağusa ve Girne’de sınıf sayısı yetersiz”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ana ve ilkokulların ilk günü olan dün, Gazimağusa Alasya İlkokulunda basın toplantısı düzenleyerek, devlet okullarındaki öğretmen ve alt yapı eksikliklerine dikkat çekti.
   KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil okul müdürü ve öğretmenleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında,  114 ana ve ilkokulda dün yeni eğitim öğretim yılının ilk günü olduğunu belirterek, basın toplantısını yoğunluk yaşanan okullardan biri olan Alasya İlkokulunda yapmayı uygun gördüklerini kaydetti.
   Elcil, Alasya İlkokulunun yıllar önce tek şubeli olmasına rağmen bugün öğrenci sayısının 700’lere dayandığını, altyapı itibarıyla, öğretmen kadroları itibarıyla sadece bu okulun değil, Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa’daki okulların ciddi öğrenci akışıyla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

“Nüfus kontrol altına alınmalı”
   Elcil, “Sınıf, bulamayan, okul bulamayan öğrenciler bugün maalesef okulun birinci günü olmasına rağmen okulsuz, sınıfsız, öğretmensiz okula başlamak zorunda kalıyorlar Özellikle bugün itibarıyla 82 öğretmen eksiğimiz mevcuttur. Yani toplamda 20 bin civarında ilkokul öğrencisi öğrenim görüyor. Bugün itibarıyla 82 öğretmenimiz okullarda bulunmamaktadır. Bu plansızlığın, programsızlığın ve ülkeye gelen nüfusun kontrol edilememesinin getirdiği bir sonuçtur” dedi.
   Elcil, eğitimde, planlama, program ve düzenleme olmadığı için ciddi yoğunluk yaşandığını vurguladı.
   Elcil, okullarda öğrenim gören öğrencilerin yüzde 56’sının Türkiye, yüzde 5’inin üçüncü ülkelerden ve yüzde 39’unun da KKTC vatandaşı olduğunu söyleyerek, “Dünyada buna benzer ülke var mı ben bilemiyorum.  Kendi nüfusundan fazla, kendi vatandaşından fazla bir nüfusa hizmet veren bir yapı söz konusu. Bu eğitim değil bir kör dövüşüdür” dedi.

“Kalabalık sınıflar hem öğretmenlere hem de öğrencilere işkence”
   Elcil, gerek öğretmenlerin, gerek öğrencilerin kalabalık sınıflarda eziyet çektiğini belirterek, bu basın toplantısıyla önerilerde bulunmak istediklerini ifade etti.
   Eğitim yılının hayırlı olmasını dileyen Elcil, “Bilimsel olması gereken eğitim sistemi maalesef Allah’a emanet  edilmiştir. Bu da kabul edilebilecek bir durum değildir” dedi.
   Basın toplantısında KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş de basın açıklaması okudu.

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104