banner6

Öğretmenler, 'ikinci iş' yasağına şiddetle karşı

banner37

Hekimlere ikinci iş yasağı getirilmesinin ardından, eğitimde de aynı uygulamanın yapılıp yapılmayacağı konuşulmaya başlandı. Öğretmenler ise mevcut şartlar altında ikinci iş yasağı getirilmesine onay vermiyor.

Öğretmenler, 'ikinci iş' yasağına şiddetle karşı
banner151

Ceren ÖZBİL

Hekimlere ikinci yasağının getirilmesinin ardından gözler öğretmenlere çevrildi. Aynı uygulamanın eğitimde de uygulanıp, uygulanmayacağı merak konusu.

Orta eğitimdeki öğretmenlerin örgütlü olduğu Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), mevcut şartlarda öğretmenlere ikinci iş yasağı getirilmesine şiddetle karşı.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan KTOEÖS Başkanı Selma Eylem'e göre, ikinci iş yasağı getirilmeden önce atılması gereken birçok adım var ve bu adımlar atılmadan getirilecek ikinci iş yasağı ülkede ciddi sıkıntılara yol açacak.

Eylem, “Sistem bir bütündür ve sadece doktor ile öğretmene ikinci iş yasağı getirmek doğru değildir. O zaman ikinci iş yapan memur ne olacak?” diye sordu.

“Sistem düzeltilmeli”

Eylem, kamunun bir bütün olduğunu söyleyerek, ikinci iş yasağından söz edilirken, sadece doktor ve öğretmenlerin düşünülmemesi gerektiğini kaydetti.

İkinci iş yasağı konusunda sadece öğretmenlerin hedef alınması durumunda buna şiddetle karşı çıkacaklarını ifade eden Eylem, “Bu kökten çözülmesi gereken bir sorundur” dedi.

“Göç Yasası düzeltilmeli”

Eylem de tıpkı doktorların örgütlü olduğu sendikalar gibi, önce, 2011'de yürürlüğe giren ve adına Göç Yasası da denilen yasada düzenlemeye gidilmesi gerektiğini, ondan sonra gerekirse ikinci iş yasağının uygulanabileceğini anlattı.

Özellikle 2011'den sonra işe giren öğretmenlerin maaşlarının çok düşük olduğuna değinen Selma Eylem, “Karpaz'da çalışan öğretmenler var. Aldıkları paranın büyük bir kısmını yol parası olarak ödüyorlar. İkinci iş yasağı düşünülmeden önce hayat pahalılığı gerçek şekliyle maaşlara yansıtılmalı, asgari ücret artırılmalıdır. Tüm bunların ardından ikinci iş yasağı düşünülecekse düşünülecek” şeklinde konuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2017, 09:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110