Okula kayıt için 400 TL istiyorlar, parası olmayana taksit yapıyorlar

banner37

Gülenyüzler Anaokulu velileri, okulun talep ettiği kayıt ücretine tepki gösterdi. Okul yönetimi, talep edilen kayıt ücretinin malzeme parası olduğunu söyledi

Okula kayıt için 400 TL istiyorlar, parası olmayana taksit yapıyorlar
banner90
banner99

Serap ŞAHİN

Her eğitim-öğretim yılında olduğu gibi, bu yıl da okul yönetimleri tarafından alınan kayıt ücretleri büyük sorun oldu.

Gülenyüzler Anaokulu’na çocuklarını kaydettirmek için veliler, kendilerinden istenen 400 TL kayıt ücreti, 145 TL de üniforma ücreti karşısında şok oldu.

Kayıt ücretinin çok yüksek olduğunu ifade eden veliler, çocuklarına satmaları için bilet de verildiğini iddia etti.

Veliler, bilet satışıyla tepkilerini okul yönetimine dile getirdiklerini, yanıt olarak, “Eğitim veriyoruz. Ticareti öğretiyoruz” denildiğini ileri sürdü.

Gülenyüzler Anaokulu Müdür Muavini Mehmet Koçini, 400 TL’lik kayıt ücretinin çocukların tüm yıl boyunca yapacağı etkinliklerde kullanılacak malzemeler için alındığını, durumu olmayan ailelere ise taksit yapıldığını ifade etti. Koçini, bilet satışı iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Veliler: Devlet okulu, bu

kadar ücret talep etmemeli

banner134
Devlet okulu Gülenyüzler Anaokulu yönetimi, 400 TL kayıt ücreti, 145 TL de üniforma ücreti talep ediyor. Bu duruma tepki gösteren veliler, “Çocuklara aynı zamanda satmaları için bilet veriyorlar. Sorduğumuzda da eğitim veriyoruz, ticareti öğretiyoruz deniliyor” ifadelerini kullandı.

Devlete ait bir kurumun bu kadar ücret talep etmesinin doğru olmadığını ifade eden veliler, “Çocuğumu devlet okuluna gönderiyorum. Ama kayıt ücreti talep ediliyor. Durumu olmayan aile, çocuğunu okula göndermesin mi?” dedi.

Koçini: Ücret ödemek istemeyen

malzemeleri kendi de alabilir

Gülenyüzler Anaokulu Müdür Muavini Mehmet Koçini ise, çocuklara satılması için bilet verildiği iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Üniforma ve kayıt ücretlerinin her yıl yapılan bir uygulama olduğuna dikkat çeken Koçini, ücret ödemek istemeyen velinin mevcut firmadan da malzeme alabileceğini belirtti. Talep edilen miktarın çocukların tüm yıl boyunca kullanacağı malzeme parası olduğunun altını çizen Koçini, sözlerine şöyle devam etti:

“Anaokulunda defter kalem kullanılmaz. Çeşitli boyalar ve malzemeler kullanılır. Biz ilgili firmalarla anlaşma yapıyoruz. Toplu alındığı zaman indirim uygulanıyor. Talep edilen ücret, çocukların bütün yıl kullanacağı malzeme içindir. İstediğimiz malzemeleri yazıp, ‘gidin alın’ da diyebiliriz. Bu uygulama tüm anaokullarında uygulanıyor. Bu malzemeleri ailelerin alması lazım. Ödemek istemiyorsa kendi alıp gelebilir. Ancak onu da yapmıyorlar. Zaten imkanları kısıtlı bir okul ve böyle durumlarda başka çocuğun hakkından ödün vermek istemeyiz. Maddi durumu müsait olmayan ailelere taksit yapıyoruz. Çocuğa malzeme tam verilir ve aile taksitli ödeyebilir”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75