Okullar açıldıktan sonra, kitaplar baskıya girdi

Okullardaki kitap eksiği sıkıntısının çözülmesi için düğmeye basıldı. Ana okullarda kullanılacak kitapların baskısı dün tamamlanıp, bugün dağıtımına başlanırken, ilk ve ortaokul kitaplarının ise baskısına kısa süre önce başlandı

Okullar açıldıktan sonra, kitaplar baskıya girdi

Ceren ÖZBİL

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretimde ve ortaöğretimde kullanılacak kitaplarla ilgili zamanında ihaleye çıkmaması ve döviz krizi sonrasında açılan ilk ihaleye de hiçbir şirketin katılmak istememesi 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı’na kitap eksiklikleriyle başlanmasına neden oldu.

Devlet tarafından öğrencilere temin edilmesi gereken, ilköğretimde toplam 43 dersin kitabı, ortaöğretimde ise toplam 11 dersin kitabı yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasının ardından baskıya girdi.

Ana okullarda kullanılan kitapların baskısı ise dün tamamlandı ve bugün itibariyle okullara dağıtılmaya başlanacak.

Ayrıca yeni eğitim ve öğretim yılındaki eksikler bunlarla da sınırlı kalmadı. İlköğretimdeki 56 öğretmen eksiğinin tamamlanması için Kamu Hizmeti Komisyonu’nun açtığı münhalin sınavının yapılması bekleniyor.

Bunların dışında yine yeni eğitim ve öğretim yılında sıkıntı yaratan temizlik malzemesi ihtiyacı sorunu da dün çözüldü ve gerekli malzemeler ambarlara ulaştırıldı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Eğitim Sekreteri Ömer Akkanat eğitimde yaşanan kitap sıkıntısını değerlendirdi.

Maviş ve Akkanat, Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen atamaları, okul tadilatları ve kitaplar için ihaleye çıkmak için geç kaldığını söyledi.

Konuyla ilgili görüş alınmak istenen Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine ise ulaşılamadı.

Maviş: Bütçeden 10 milyon TL kesilince birçok aksama oldu

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Türkiye’nin gönderdiği bütçedeki maddi kaynak kalemlerinden birinin kitap ve defter basımı için olduğunu ancak, din derslerinin seçmeli hale getirilip, İlahiyat Koleji’nin denetlenmesi nedeniyle bu bütçeden 10 milyon TL kesildiğini söyledi.

Bu kesinti nedeniyle de okullarda yapılan inşaatların ve kitap ile defter basımlarının geciktiğini kaydeden Maviş, kitap basımında yaşanan sıkıntının nedenlerinden birinin bu olduğunu düşündüğünü belirtti.

Maviş, eğitim ve sağlık için gerekli giderlerin yerel kaynaklardan kullanılması gerektiğini savundu.

“Sorun büyük oranda çözüldü”

Maviş, dün aldığı bilgiye göre, ilkokul kitaplarının iki ayrı matbaada basılmaya başlandığını ve defter ihtiyacının da Eğitim Vakfı desteğiyle çözülüyor olduğunu açıkladı.

Ayrıca anasınıfların kitapları ile ilgili sorunun da çözülüp, kitap dağıtımına bugün başlanacağını ifade eden Maviş, “temizlik malzemeleri de ambara geldi” dedi.

“Döviz nedeniyle ilk ihaleye kimse katılmadı”

Maviş, Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın kitap ve defter alımı için açtığı ilk ihaleye hiçbir şirketin katılmadığını belirtti ve böylece ihalenin askıya alındığını ifade etti.

İkinci ihaleye ise tek bir şirketin katılıp, bu şirketle de kitap alımı için 2 milyon 200 bin TL ve defter ile mefruşat alımı için de 300 bin TL’lik anlaşma imzalandığını söyleyen Maviş, birinci dönemde kullanılacak kitapların basılmaya başlandığını belirtti.

Burak Maviş ayrıca ihalenin döviz olarak açılabileceğini ve Merkezi İhale Komisyonu’nun bu gibi durumlarda döviz olarak açılmasına izin verdiğini hatırlattı.

“Bu konuları aylar önce dile getirdik”

Okullarda yaşanacak müdür, öğretmen, kitap ve tadilat sıkıntılarını aylar öncesinden dile getirdiklerini kaydeden Maviş, ancak önlem alınmaması nedeniyle bu sıkıntıların önüne geçilemediğini söyledi.

Maviş, bakanlığın yapması gerekenin eğitim ve sağlık konularıyla ilgili giderleri yerel bütçeden karşılamak olduğunu yineleyen Maviş, ayrıca bu konular için çok önceden çalışmaya başlamış olması gerektiğini belirtti.

“Yine öğretmen sıkıntısı yaşandı”

Ülkede bürokrasinin yavaş işlediğini kaydeden Maviş, bu nedenle öğretmen eksikliklerinin de yine yaşandığını anlattı.

56 öğretmen için münhal açılması gerekirken, 36 öğretmen için münhal açıldığını söyleyen Burak Maviş, bu sıkıntının da giderilmesi için 20 öğretmenin Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı onayı ile alınıp, sınavların yapılmasının ardından işe başlayacağını kaydetti.

Burak Maviş, “A4 ve A3 kağıtları olmayan okullar var. Bir kısım öğretmen ambarlardaki eski kitapları çıkarıp eğitime başladı. Yeni kitapların gelmesiyle öğrencilere yeni kitaplar verilecek. Yine bütçeden kaynaklı sıkıntılar nedeniyle temizlik malzemelerinde sıkıntılar var. Bu süreçte herkes elini taşın altına koymalı. Herkes sorumluluk üstlenmeli. Veliler, öğretmenler, okul yöneticileri herkese büyük görev düşüyor” dedi.

Akkanat: Çok geç kalındı

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Eğitim Sekreteri Ömer Akkanat, kitaplar ile ilgili ihaleye çok önceden çıkılmış olması gerektiğini söyledi ve bu ihale için çok geç kalındığını belirtti.

Akkanat, “İhalenin kapanış tarihi 12 Eylül’dü. Bu tarih kitapların yeni eğitim yılına yetişebilmesi için çok geç bir tarihtir. Bu ihalenin yaz aylarında açılması gerekirdi. Ancak çok geç kalındı ve döviz krizi de olunca ihaleye hiçbir firma katılmak istemedi” dedi.

İlköğretimde eksik kitaplar

Türkçe 1 (1. Kitap)
Türkçe 1 (2. Kitap)
Türkçe 1 (Etkinlik Kitabı)
Matematik 1 (1. Kitap)
Matematik 1 (2. Kitap)
Matematik 1 (3. Kitap)
Hayat Bilgisi 1 (1. Kitap)
Hayat Bilgisi 1 (2. Kitap)
Müzik 1
Türkçe 2 (1. Kitap)
Türkçe 2 (2. Kitap)
Matematik 2 (1. Kitap)
Matematik 2 (3. Kitap)
Matematik 2 (4. Kitap)
Hayat Bilgisi 2 (1. Kitap)
Hayat Bilgisi 2 (2. Kitap)
Müzik 2
Türkçe 3 (1. Kitap)
Müzik 3
Hayat Bilgisi 3 Ders ve Çalışma Kitabı 1
Matematik 3 (1.Kitap)
Matematik 3 (2.Kitap)
Matematik 3 (3.Kitap)
Matematik 3 (4.Kitap)
Türkçe 4 (1. Kitap) 4. Sınıf Öğretmen El Dokümanları
Türkçe 4 (2. Kitap) 4. Sınıf Öğretmen El Dokümanları

Matematik 4 (1. Kitap)
Matematik 4 (2. Kitap)
Matematik 4 (3. Kitap)
Sosyal Bilgiler 4
Fen ve Teknoloji 4 (1. Kitap)
Fen ve Teknoloji 4 (2. Kitap)
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 4
Müzik 4
Türkçe 5 (1. Kitap)  5.Sınıf Türkçe Ek Belgeler
Türkçe 5 (2. Kitap)
Matematik 5 (1. Kitap)
Matematik 5 (2. Kitap)
Sosyal Bilgiler 5
Fen ve Teknoloji 5 (Öğrenci Ders ve Çalışma Kitabı-1)
Fen ve Teknoloji 5 (2. Kitap)
Müzik 5
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5

Ortaöğretimde eksik kitaplar

Türkçe 6 (1. Kitap)
Türkçe 6 (2. Kitap)
Matematik 6 (1. Kitap)
Matematik 6 (2. Kitap)
Bilgi ve İletişim Teknolojisi 6
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
Matematik 8 (1. Kitap)
Matematik 8 (2. Kitap)
Kıbrıs Türk Tarihi 8
Müzik 8
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 8

    Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 09:40
    YORUM EKLE
    SIRADAKİ HABER