banner6

Okullar yine sorunlu açılacak

banner37

Yeni eğitim dönemine yaklaşırken,  bir kez daha okullarda tadilat ve inşaat çalışmaları tamamlanmadı; atamalar yapılmadı, kış saati uygulamasında ise netlik yok.

Okullar yine sorunlu açılacak
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Yeni eğitim dönemine sayılı günler kala, okullarda devam eden tadilat ve inşaat çalışmaları tamamlanmadı, öğretmen, müdür, müdür muavini atamaları da yapılmadı.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası'nın (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, geçtiğimiz hafta yapmış oldukları çalışmalarda okullardaki tadilat ve inşaatların devam ettiğini tespit ettiklerini söyledi. Eylem, söz konusu çalışmaların tamamlanamayacağı yönünde duyduğu endişeyi dile getirdi.

Okulların sorunlu açılacağını ifade eden Eylem, “ Öğretmen, müdür, müdür muavini atamaları henüz gerçekleşmedi. Yeni dönem yine sıkıntılı başlayacak gibi görünüyor. Önümüzdeki hafta bu konuda basın toplantısı düzenleyeceğiz” dedi.

“İleri saat uygulamasının devam edeceği anlaşılıyor”

Okullarda bu yıl ileri saat uygulamasının devam edip etmeyeceği konusu ile ilgili Eylem, ders dağılım çizelgelerinin bakanlık tarafından yayınlandığını, çizelgelerde okul saatlerinin 07.55.-13.05 olarak göründüğünü belirtti.

Eylem ilk kez saat çizelgelerinin altına not düşüldüğüne dikkat çekerek, “ Notta ders başlangıç saatleri ihtiyaca göre değiştirilebilir deniyor. Yani görünen odur ki resmi bir açıklama olmamasına rağmen ileri saat uygulamasını devam etmeyi düşünüyorlar” diye konuştu.

Eylem, konuyla ilgili sendikalarla görüşüp ortak bir karar almayı hedefledikleri bilgisini paylaşarak, “Bu sadece bizlerin değil, tüm çalışanların sorundur. Dolayısıyla ortak bir karar üretmek için diğer sendikalarla görüşeceğiz” dedi.

Ada içinde farklı saat uygulaması sorunlara yol açmıştı

Türkiye’de geçtiğimiz yıl kış saati uygulamasına geçilmeyerek yaz saati uygulamasına devam edileceği yönünde alınan kararın ardından, ülkemizde de hükümet aynı yönde karar almıştı. Adanın kuzeyinde yaz saatinin devam etmesi, Güney’inde ise kış saatine geçilmesiyle birlikte absürt bir durum yaşanmıştı.

30 Ekim 2016 Pazar günü başlayan kış saati uygulaması sonrasında Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasında 1 saatlik fark oluşmuştu. Saat farkı, 26 Mart Pazar günü kış saati uygulaması sona erip yaz saati uygulamasının başlamasıyla ortadan kalkmıştı.

Hükümetin bu yıl da yaz saati uygulamasına devam etme kararını yenilmesi halinde, uygulama 29 Ekim 2017 tarihinde başlayacak.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2017, 09:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104