Okullarda cep telefonu yasaklanmalı!

banner37

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin ellerinde cep telefonlarıyla okullara gitmemesi gerektiğini belirtti:

Okullarda cep telefonu yasaklanmalı!
banner90

Ceren ÖZBİL

Her ne kadar ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrencilerin cep telefonu kullanılması yasak olsa da, birçok öğrencinin bu kurala uymadığı biliniyor.

Veliler, çocuklarına “okul çıkışı bana ulaşabilsin” diyerek telefon alıyor ve okullara telefonla gitmesine izin veriyor.

Hatta artık birçok öğretmen bile öğrencilerin elinde cep telefonu gördüğünde sesini çıkarmıyor, o öğrenciyi uyarmıyor.

Fransa Parlamentosu’nun, öğrencilerin üniversiteye kadar okullara cep telefonu sokmasını yasaklaması, aynı konunun ülkemizde de bu yasağın yeniden gündeme gelmesine neden oldu.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, akıllı telefonların birçok tehlike barındırıp, öğrencileri okuma alışkanlığından da uzaklaştırdığını söyleyerek, öğrencilerin okullarda cep telefonu kullanmasının yasaklanması gerektiğini belirtti.

Elcil: Akıllı telefonlar okullarda yasaklanmalı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, teknolojiyi kullanmanın insan yaşamı için vazgeçilmez bir hal aldığını ve akıllı telefonların günlük hayatın bir parçası olduğunu söyledi.

Ancak bu konun üzerinde hassas bir şekilde durulması gerektiğini kaydeden Elcil, insanların özellikle siber saldırılar konusunda ciddi şekilde eğitilmesi gerektiğini anlattı.

Elcil, sosyal medyayı sorgulayan kimsenin olmadığını belirtti ve yazılı görsel basın gibi sosyal medyada da belli etik kurallar olması gerektiğini savundu.

banner9
Şener Elcil, IŞİD gibi radikal örgütlerin sosyal medya üzerinden örgütlendiğini hatırlatarak, gençlerin ve çocukların sosyal medya konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Elcil, ayrıca akıllı telefonların okullarda yasaklanması gerektiğini belirtti.

“Anne ve babalara ulaşmak için akıllı telefona gerek yok”

Elcil, her okulda sabit telefon olduğuna dikkati çekerek, öğrencilerin anne ve babalarına ulaşabilmesi için akıllı telefonlara ihtiyacı olmadığını söyledi.

Ayrıca en ucuz akıllı telefonun bin TL olduğunu belirten Elcil, aylık asgari ücretin 2 bin 50 TL civarında olduğu bir ülkede çocukların ellerinde bu kadar pahalı telefonlarla okula gönderilmesinin doğru olmadığını belirtti.

“Özgürlük sorumluluktur”

Jean-Jacques Rousseau’nun bir sözünü hatırlatan Elcil, özgürlüğün sorumsuzluk olarak algılanmaması gerektiğini aslından özgürlüğün sorumluluk gerektirdiğini anlattı.

Elcil, “özgürlüğü sorumsuzluk olarak algılıyoruz ve bu da beraberinden sorunları getiriyor, cinnetleri getiriyor. Bu konu önlem alınması gereken ciddi bir konudur. Örneğin Amerika’da 22 yaşından küçüklere alkol satışı yasaktır. Bizde de olmalıdır. Daha doğrusu bir denetleme mekanizması olmalıdır. Aksi takdirde bu yobaz zihniyeti beraberinde getirir” dedi.

Acil önlem şart”

Elcil, okullarda öğrencilerin akıllı telefon kullanmasının yasaklanması konusundaki görüşünü yineleyerek, ayrıca sosyal medya kullanımında da bazı düzenlemeler getirilmesi gerektiğini belirtti.

Şener Elcil, bu konunun acil olarak önlem alınması gereken konular olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108